Güreşte doping şoku

Dünya Şampiyonası'nda 3. olarak bronz madalya kazanan sporcu Şamil Erdoğan'ın (b) numunesi de pozitif çıktı.

Haberin Tarihi: 24.10.2014 - 23:08


2014 Büyükler Serbest Güreş Dünya Şampiyonası'nda madalya töreninin ardından doping testi veren Şamil Erdoğan'ın idrar örneğinde yasaklı madde olan "Anabolic Steroid Stanozolol" rastlanmıştı. Bu gelişme üzerine Güreş Federasyonu yetkilileri 16 Ekim 2014 tarihinde itiraz edilerek (a) numunesinden sonra (b) numunesinin de açılmasını istemişti.

Yapılan itiraz sonunda 2014 Dünya Güreş Şampiyonası erkekler serbest 97 kg'de bronz madalya kazanan milli güreşçi Şamil Erdoğan'ın pozitif çıkan A numunesinin ardından B numunesi de pozitif çıkmış oldu.


DÜNYA ŞAMPİYONASI'NDAN 20 GÜN ÖNCE TÜRKİYE'YE GELDİ

Rusya'nın Dağıstan Özerk Cumhuriyeti'nden getirilerek Türk vatandaşı yapılan 25 yaşındaki Şamil Erdoğan Türkiye adına ilk defa milli mayoyu Özbekistan'daki Dünya Şampiyonası'nda giyerek bronz madalya kazanmıştı.

TÜRKİYE HEM BRONZ MADALYADAN OLDU HEM DE DÜNYA ÜÇÜNCÜLÜĞÜNDEN

Şamil Erdoğan'ın (B) numunesinde de doping çıkması nedeniyle kazandığı madalya iade edilecek. Şamil'in kazandığı bronz madalya ile Türkiye Serbest Erkekler Güreş Milli takımı Dünya Şampiyonası'nda 41 puanla takım sıralamasında üçüncülüğü elde etmişti. Ancak Şamil'in "doping"li çıkması nedeniyle Türkiye'nin 8 puanı silinecek ve şampiyonada dördüncü sıraya düşmüş olacak.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]:KRALSPOR