Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart 49 rehine geldi ama oradaki Türkler IŞİD'in elinde hala rehine


  49 rehine geldi ama oradaki Türkler IŞİD'in elinde hala rehine

  22.09.2014 13:56

  ABD’deki Lehigh Üniversitesi öğretim üyesi CIA'in Türkiye uzmanlarından Prof. Henri Barkey Foreign Policy dergisince İslam Devleti Nasıl Türkiye’yi Rehin Aldı” başlığı ile yayınlanan makalesinde “Türkiye Başkan Barack Obama’nın İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı tesis etmeye çalıştığı geniş koalisyonun bir parça mı mıdır?” sorusunu dile getirdikten sonra ilginç bir iddiada bulundu. Barkey IŞİD’in elindeki Türk vatandaşlarının salıverilmesiyle Türkiye’nin sorunlarının bitmediği Suriye’deki Türk toprağı olan Süleyman Şah Türbesi konusunda da “rehine krizi benzeri” bir sorun yaşanabileceğini savunurken “Türkiye inisiyati IŞİD’e kaptırdı” tezini öne sürdü. Barkey'e göre Süleyman Şah Türbesi'ndeki askerler fiilen IŞİD'in elinde rehine ve Türkiye'nin IŞİD'e karşı bir operasyona dahil olmamasının sigortası.

  Ancak Türkiye’nin Cidde bildirisine imzalayan ülkelere katılmadığına dikkat çekilirken isteksizliğine başlıca nedeni olarak gösterilen Türk rehinelerinin hafta sonda salıverildiğine işaret eden Barkey Musul’daki rehine krizinin sonunun artık Ankara’nın IŞİD’le karşı koyması için bir neden bulunmadığı anlamına gelmediğini belirtiyor. Barkey Süleyman Şah Türbesine dikkat çekerek “Ankara Türk liderlerini Obama’nın koalisyonuna katılma konusunda ikinci kez düşünmeşi zorlayan ikinci bir rehine krizi benzeri ile hala yüzyüze” diyor.

  “IŞİD TÜRBEYE EL KOYARSA BU KESİNLİKLE TÜRKİYE’DEN ASKERİ YANIT TETİKLER”

  Barkey cihatçıların türbeye kolayça el koyabileceğini ancak bu yöndeki bir hareketin “kesinlikle bir Türk askeri yanıtını tetikleyeceğini” söylediği makalesinde Ankara’nın rehineler için yaptığı “anlaşma”nın IŞİD’e karşı kampanyaya katılmaması koşulunu içerebileceğini türbede görev yapan askerlerin de “cihatçılar için bir çeşit sigorta poliçesini oluşturabileceğini” iddia ediyor.

  “İLK ÖNCE TÜRKİYE’DEKİ CİHATÇILARA DESTEK ALTYAPI VE PETROL KAÇAKÇILIĞINA SON VERİLMELİ"

  Türkiye’nin diğer bir sorunu da kendi topraklarındaki “cihatçılara destek altyapısı”nın oluşturduğunu savunan Barkey ABD için İncirlik kullanımının operasyonlarını kolaylaştırıp ucuzlaştıracağını ancak Washington’un “sınırlı hedefler”i gerçekleştirmek için İncirliğe ihtiyacının olmadığını belirtikten sonra ilk öncelik için “Türkiye’de çeşitli gruplardan cihatçıları destekleyen altyapının ve IŞİD’in yararlandığı petrol kaçakçılık rotalarının kaldırılması olmalı” diyor.

  Prof. Barkey Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “zor durumda” olduğunu da iddia ettiği makalesinde IŞİD’in “önemli ölçüde Erdoğan’ın hareket alanını sınırlamaya başardığını” da öne sürüyor. Türkiye için şu anda “doğal” politikanın bir kenara oturup seyretmek olacağını ancak IŞİD’le mücadele tırmandıkça Türkiye’nin baskı altına girebileceğini de düşünen Barkey 2003 yılında tezkerenin reddedilmesinin Türk-Amerikan ilişkilerine “gölge düşürdüğü”nü anımsatıktan sonra makalesini şu savlarla noktalıyor:

  “Kısacası Türkiye’nin ikilemi inisiyatifi IŞİD’e kaptırmış olmak. Rehinelerini kurtarmış olsa da hala IŞİD’e tutsak”

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İşidle siyasi pazarlık yapmıştınız hani? Teröristlerle pazarlık yapacak kadar midesiz mi oldular hayret bişi. Böyle giderse adamlar Türkiye'ye kadar girip kafa kopartacak.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş