Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Türkiye'de Kriz


  Kriz

  22.09.2014 16:31

  Cumhuriyet Gazetesinin internet sayfasında yer alan “İşte Yeni Türkiye” başlıklı haber30 küsur yıldır uygulanmakta olan neo-liberal ekonomik mucizenin gerçek yüzünü ortaya koyması açısından büyük önem taşıyor. Bir yanda kurtlu yemeğe layık görülen inşaat işçileri çıplak ayakla okula gitmek zorunda kalan minikler diğer yanda 250 gr altınla servis edilen düğün pastası. (Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])

  Mucize ekonomide insanlar “fıtrat” gereği ya da piyasacı ağzıyla “verimlik” adına madenlerde inşaatlarda tersanelerde üç kuruş ücret uğruna canını kaybederken iş güvenliğini özelleştirerek büyük “atılım” yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı “Takmazsak Kaybederiz” isimli reklam filmi ile adeta toplumla dalga geçiyor. (Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])

  İNŞAAT SEKTÖRÜ TÖKEZLEDİ

  Muhalefet partilerinin de müthiş katkısıyla 12 yıldır topluma yutturulan ekonomik mucizenin yaldızları düğünlerde altın olmuş dökülüyor. Mucize ekonominin amiral gemisi inşaat sektörü yılbaşından bu yana tam anlamıyla tökezlemiş durumda. Türkiye genelinde konut satışları 2014 Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %202 azalarak 85 101 oldu. İpotekli konut satışlarındaki düşüş %329. (Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])

  Mucizenin bir diğer amiral gemisi finans kesiminin gözü kulağı ABD Merkez Bankasının faiz kararına dikilmiş durumda. FED faiz artırımı kararı verirse işlerin pek de parlak olmayacağı konusunda tüm piyasacılar hemfikir.

  5. Finans zirvesinde yapılan konuşmalar korkunun bacayı sardığını gösterdi. Fitch’in 4 büyük bankaya ilişkin Haziran sonu tarihli not indirimi kararı şimdilik unutulmuş yada unutturulmuş görünse de Ekim ayı başında ülke notuna ilişkin olarak gelebilecek muhtemel bir not yada görünümü düşürme kararından en çok etkilenecek sektörün finans sektörü olacağı gerçeğine kimse açıkça söylemese yada tam tersiymiş gibi davransa da kendini hazırlamış görünüyor.

  İŞSİZLİK TIRMANDI

  Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında 817 olan Tüketici Enflasyonu bu yılın Ağustos ayında 954 olarak gerçekleşti. TÜFE’de 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre %009 bir önceki yılın Aralık ayına göre %628 bir önceki yılın aynı ayına göre %954 ve on iki aylık ortalamalara göre %846 artış gerçekleşmiş.(Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])

  Hafta başı yayınlanan Haziran 2014 dönemine ilişkin Hanehalkı İşgücü İstatistikleri’ne göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2014 yılı Haziran döneminde 2 milyon 654 bin kişiye ulaşırken işsizlik oranı bir önceki aya göre yüzde 0.03 artarak yüzde 91 seviyesinde gerçekleşmiş durumda.

  Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam ise bir önceki döneme göre 96 bin kişi azalarak 25 milyon 859 bin kişi olarak gerçekleşirken geçen yılın aynı döneminde yüzde 89 olan mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı yüzde 99’a yükseldi. (Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])

  KRİZ İÇİNDE YAŞIYORUZ AMA...

  Büyüme cephesinde de işler pek parlak değil. TÜİK tarafından 10 Eylül günü açıklanan 2014 yılı ikinci çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla rakamlarına göre büyüme hedefinde de tahminler şaşmış durumda.Bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 47 büyüyen Türk ekonomisi ikinci çeyrekte döviz fiyatları ve çok ucuz emek destekli ihracat ve kamu harcamaları hormonlu olarak ancak yüzde 21 büyüyebildi. Yüzde 27-28 büyüme bekleyen piyasacı takımını şaşırttı. (Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])

  Pek çok ülkede kriz anlamına gelen şekilde büyüme düşüp işsizlik artarken enflasyon yükselmeye devam ediyor. Uzun zamandır krizin içerisinde yaşıyor olmamıza karşın kriz yokmuş gibi davranmaya sürdürülemez hale gelen borç parayla ödünç refah politikalarını her şey güllük gülistanlıkmış gibi sürdürmeye çalışıyoruz.

  Umutları ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımına mümkün olduğunca geç başlaması kredi derecelendirme kuruluşlarından Ekim başında gelecek açıklamaların not indirimini içermemesi. Bu sayede krizin toplum tarafından görünürlüğünü sağlayacak en önemli gösterge olan döviz ve faiz üzerindeki olumsuz etkisini açılım projesi sonlanıncaya kadar toplumdan gizlemek.

  Krizin varlığı kabul edilirse neo-liberal ekonomi politikaların sürdürülebilirliği için olmazsa olmaz nitelik taşıyan açılım politikalarının da sürdürülemeyeceğinin ulus devletin neo-liberal sömürgecilik karşısındaki en büyük engel olduğunun en çok piyasacılar farkında.

  Bu yüzden de açılımcı piyasacılar ısrarla ekonomiye siyaset yani toplum karışmasın siyaset etnikçi mezhepçi özgürlükçü yeni anayasa masallarıyla oyalansın derken biz ısrarla ekonominin siyasetin temeli olduğunu açılımcı demokrasi ile neo-liberal politikaların ayrılmaz ikizler olduğunu ekonomik bağımsızlığın olmadığı yerde ne özgürlüğün ne de demokrasinin ne de gerçek anlamda siyasi bağımsızlığın var olamayacağınıanlatmaya çalışıyoruz.

  Ahmet Müfit

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Beni neden kovdular sanıyorsunuz. Şirket personellerini akpliler arasından seçiyor artık. Akpliysen işte var para da.
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Akplilere sorsanız diyecekleri..

  '' Ekonomiyi düzeltti akp yapmayın allah aşkına! İşsiz kalanlar oturmaktan bulamıyordur''(!)

  Padişahımız çok yaşa. (:


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Sonumuz Yunanistan gibi battı balık olacak.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş