Galatasaray'ın transferin son günlerinde borsaya bildirdiği Dzemaili için perde arkasında neler yaşandı? İşte gerçekler...


Haberin Tarihi:
01 Eylül 2014 10:34

G.Saray'da piyangodan Blerim Dzemaili çıktı. Yönetim iki gün önce Stephane Mbia ile anlaşırken İtalyan teknik adam Mayıs ayından bu yana tek bir idman yapmayan Kamerunlu oyuncuyu veto etti. Ocak ayından beri Gökhan İnler için Napoli ile temaslarını sürdüren G.Saray'ın önüne Arnavut asıllık İsviçreli futbolcunun adı daha Cesare Pranelli'den önce gelmişti. Oyuncunun menajeri Giovanni Branchini İnler'i almak isteyen G.Saray'a İsviçreli oyuncuyu teklif etmiş hatta o dönem iddiaları İtalyan basınına sızdırmış ve yine Dzemaili'yi F.Bahçe'nin de istediği haberini uçurmuştu. Fakat yönetim Dzemaili isminin üzerinde durmamıştı.

Prandelli Mbia'yı veto edince yönetim sürpriz şekilde Cumartesi akşamı Gökhan İnler için Napoli'nin kapısını çaldı. Brezilya'da yaptığı temaslardan sonuç alamayan Cenk Ergün Cumartesi günü direkt Roma'ya uçtu. Burada G.Saray'ın İtalya temsilcisi gibi çalışan Ali Güven ile önce Milano'ya geçti.

Burada Freddy Guarin için Inter'e teklif yapıldı. Teklif reddolunca ikili daha sonra Napoli'ye geçti. İtalyan ekibinin sportif direktörü Riccardo Bigon ile bir araya geldi. Bigon'dan Pandev ile birlikte Gökhan İnler'i istedi. Bigon; Pandev için yapılan teklifi kabul ederken Gökhan İnler'i Rafa Benitez'in takımda tutmak istediğini; Bayern Münih'in teklifini bile reddetiklerini söyledi.

G.Saray'a Dzemaili'yi teklif etti. Ergün Dzemaili ismini yönetime iletirken Prandelli ise Mbia yerine en azından İtalya'dan tanıdığı Arnavut asıllı İsviçreli oyuncunun alınmasını kabul etti.

NAPOLI'YE 4 MİLYON EURO BONSERVİS ÖDENECEK
Blerim Dzemaili'nin G.Saray'a transferi İsviçre'de büyük şaşkınlıkla karşılandı. Blick gazetesi Arnavut asıllı oyuncunun 3 yıllığına G.Saray'a imza atacağını iddia ederken bu transfer için sarı-kırmızılıların Napoli'ye 4.8 milyon İsviçre Frank'ı yani yaklaşık 4 milyon euro bonservis bedeli ödeyeceğini yazdı.

DZEMAILI HAJROVIC YÜZÜNDEN G.SARAY'I KÖŞEYE SIKIŞTIRDI
İsvçire'nin Neue Zürcher Zeitung gazetesi ise Blerim Dzemaili'nin transferi için sezon başında G.Saray'dan ayrılan Izet Hajrovic'in yaşadığı sıkıntıları yaşamamak için Arnavut asıllı oyuncunun G.Saray'a çok ağır şartlar sunduğunu belirtti. Dzemaili'nin G.Saray'ın teklifini kabul etmeden önce Izet Hajrovic ile yaptığı görüşmenin detaylarını menajeri Giovanni Branchini ve avukatı ile görüştüğü ve bu şartlarda bir sözleşme istediğini iddia etti. Dzemaili'nin maaşını aylık olarak istediği çok ağır gecikme faizlerinin sözleşmesinde yer almasını talep ettiği ve aynı zamanda Hajrovic'te olduğu gibi 3 aylık gecikme durumunda sözleşme feshi talebinin de sözleşmesinde yer almasını istediği bildirildi.

MILAN'IN KAPISINDAN DÖNDÜ G.SARAYLI OLDU
G.Saray'ın Blerim Dzemaili almasının arkasındaki sırlardan bir tanesi de Napoli'nin Şampiyonlar Ligi'nde Bilbao'ya elenmesi oldu. İtalyan ekibi Bilbao ile oynadığı ilk maçtan sonra Napoli ile Milan İsviçreli oyuncu için anlaşmaya varmış hatta rakam da 3 milyon 750 bin euro olarak İtalyan basınına yansımıştı. Hatta Napoli'nin İsviçreli oyuncu için önce 6.5 milyon euro istediği iddia edilmişti. Bilbao maçlarında Rafa Benitez sadece Radoševic ve Dzemaili'ye şans vermeyince Arnavut asıllı oyuncuya G.Saray yolu açıldı. Bu transfer döneminde Dzemaili'yi Milan'ın dışında Sevilla Valencia Fiorentina Lazio West Ham ve M'Gladbach da istemiş hatta İsviçreli oyuncu "Sevilla gibi bir takımın benimle ilgilenmesi gurur verici" açıklaması yapmıştı. Napoli'nin Dzemaili'yi G.Saray'a vermesine neden olan bir başka gelişme ise İtalyan ekibinin transferin son gününde Espanyol'dan David Lopez'i alması oldu.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]: Fotospor