Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Gel soğan doğra
  Haberin Tarihi: 24.06.2014 10:31  88 sanığın yeniden yargılandığı Balyoz davasında Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi ilk celsede 25 sanığın beraatine karar verdi. Mahkeme eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ve Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman'ın tanık olarak dinlenilmesine de karar verdi.

  Mahkeme 63 sanığın dosyasının ise Anayasa Mahkemesi'nin verdiği "hak ihlali" kararı doğrultusunda değerlendirilmek üzere ayrılmasına karar verdi.

  Hatırlanacağı üzere Hilmi Özkök 2008 yılında gazetecilerin "Darbe günlükleri ile ilgili ifade vermeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna Hilmi Özkök “Ben kasaptaki ete soğan doğramam. Büyüklerimden öyle duydum. Günü gelir konu olursa o zaman bakılır” demişti.

  YENİDEN YARGILAMA

  Balyoz davasında 230 hükümlü hakkında İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi geçtiğimiz Perşembe günü infazın durdurularak tahliye ve yeninden yargılama kararı vermişti. Mahkeme henüz bu yargılamanın ne zaman ve nerede yapılacağını belirlemedi.

  25 SANIK İÇİN İNANDIRICI DELİL YOK

  Yargıtay 9. Ceza Dairesi Abdullah Dalay Ali Aydın Halil Helvacıoğlu Abdurrahman Başbuğ Ömer Faruk Ağa Yarman ve Tülay Delibaş'ında bulunduğu 25 kişi hakkında da sanıkların cezalandırılmasına yeterli her türlü kuşkudan uzak kesin ve inandırıcı delil bulunmadığından beraat kararının verilmesi gerekçesi ile bozulmasını bu sanıklar arasında tutuklu varsa tahliye edilmelerini ve hakkında yakalama kararı olanların da yakalama kararının geri alınmasını istemişti.

  63 SANIK İÇİN DE "CEZA VERİLMESİNE YER YOK"

  Yargıtay 9. Ceza Dairesi ayrıca sanıklar Bora Serdar Hasan Gülkaya Levent Görgeç Ahmet Tuncer Ali İhsan Çuhadaroğlu Ali Rıza Sözen Aytekin Candemir Levent Ergün Mümtaz Can Nurettin Işık Recail Elmaz Suat Dönmez ve Turgay Bülent Göktürk'ün bulunduğu 63 sanık içinde anlaşma suçu kapsamında kalması nedeni ile haklarında 5237 sayılı TCK'nın 316/2. ve CMK'nın 223/4-a maddeleri gereğince "ceza verilmesine yer olmadığına" karar verilmesi gerektiği ile bozulmasına bu 63 kişinden tutuklu varsa tahliyelerine hakkında yakalama kararı olanlarında aranmaktan vazgeçilmesini istemişti.

  DURUŞMA BAŞLADI

  Duruşma Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salonu'nda görüldü. Duruşmaya HAVELSAN görevlisi Ömer Faruk Yarman ile emekli amiral Levent Görgeç'in de aralarında bulunduğu 74 tutuksuz Balyoz sanığı katılırken 14 tutuksuz sanık ise duruşmaya katılmadı. Sanık avukatlarının da konferans salonunda bulunduğu duruşmada sanıkların kimlik tespiti yapıldı.

  SANIK BEYANLARI ALINIYOR

  Duruşma görüntü ve ses kaydı alınarak yapıldı. Sanıkların kimlik tespiti yapılmasının ardından Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin 9 Ekim 2013 tarihli bozma ilamı okundu. Mahkeme Başkanı Özlem Karaçam sanıkların Yargıtay'ın bozma ilamına karşı diyeceklerini sordu. İfadesi alınan sanıklar Yargıtay'ın bozma ilamına uyulmasını ve haklarında beraat kararı verilmesini talep etti.

  “İTİBARIMIZIN İADE EDİLMESİ GEREKİYOR"

  Durşmada söz alan Burhan Gökçe suç işlemediğini belirterek “Sahte dijital bir delil de adım geçiyor diye yargılandım. Soyadımı görev yerimi bile yanlış yazmışlar "diye konuştu. Albay Erdoğan Koçoğlu da sahtecilik ve kumpas iddialarının 17 Aralık'tan sonra devletin en yetkili makamları tarafından da dile getirildiğini belirterek “Bu davanın düşmesi itibarımızın iade edilmesi ve bu kumpası yapanların yargı önüne çıkarılması gerekiyor" dedi.

  “YENİDEN YARGILANMAYI TALEP EDİYORUM"

  Yargıtay'ın bozma kararına katılmadığını belirten Emekli Tuğamiral Levent Görgeç ise “Yargıtay'ın kararı yoruma dayalıdır. Somut gerekçesi yoktur. Hakkımdaki iddialar sahte dijital delillere dayalı. Yeniden yargılanmayı talep ediyorum" şeklinde ifade verdi. Balyoz davasının sanığı olan sivil memur Güllü Salkaya da suçsuz olduğunu belirtti. Beraat kararına uyulmasını talep etti.

  “HAYATIMDAN YILLAR ÇALAN HERKESTEN ŞİKAYETÇİYİM

  Duruşmada söz alan HAVELSAN eski Genel Müdürü Ömer Faruk Yarman Yargıtay'ın bozma kararına mahkemenin uymasını talep ettiğini söyleyerek “Hayatımdan yıllar çalan herkesten duruşma önünde şikayetçiyim. Duruşmalardan vareste tutularak hayatımın bundan sonraki kısmını özgür yaşamak istiyorum" dedi.

  AVUKATLAR BERAAT İSTEDİ
  Sanık avukatlarından Kemal Yener Saraçoğlu dosyada mevcut olan dijital kayıtların sahte olduğuna ilişkin TÜBİTAK raporu olduğunu belirterek“Sanıkların yeniden yargılanmasını ve haklarında beraat kararı verilmesini talep ediyoruz" dedi. Sanık avukatlarından İlkay Sezer Yargıtay'ın bozma ilamına uyulmasını ve bu davanın ana davayla birleştirilmesini talep etti.

  SAVCI “BOZMAYA UYULSUN" DEDİ

  Avukatların ardından mahkeme başkanı Özlem Karaçam duruşma savcısından mütalaasını sordu. Savcı Yargıtay'ın sanıklar hakkındaki bozma kararına uyulmasını talep etti.

  25 BERAAT KARARINA UYULDU
  Mahkeme Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin aralarında eski HAVELSAN Genel Müdürü Ömer Faruk Ağa Yarman'ın da bulunduğu 25 sanık hakkındaki bozma yönündeki kararına uyulmasına karar verdi.

  İşte beraat kararı:

  SANIKLARA TAZMİNAT HAKLARI HATIRLATILDI

  Beraat kararına gerekçe olarak ise “Yüklenen suçların sanıklar tarafından işlediğinin sabit olmadığı" nı gösteren mahkeme tutuklu kalan sanıkların tutuklu kaldıkları süre yönünden tazminat haklarının bulunduğunu hatırlattı. Sanıklar beraat kararını alkışlarla karşıladı.

  BOZMA KARARINA UYULMADI

  Mahkeme yine Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin 62 sanık hakkındaki 'anlaşma suçu kapsamında kalması nedeni ile haklarında 5237 sayılı TCK'nın 316/2. ve CMK'nın 223/4-a maddeleri gereğince "ceza verilmesine yer olmadığına" karar verilmesi gerektiği' yönündeki kararına ise uyulmamasına karar verdi. Mahkeme sanıklardan hayatını kaybeden Halil Yıldız hakkındaki davanın ise düşürülmesine hükmetti.

  62 SANIĞIN DOSYASINI AYIRILDI

  Anayasa Mahkemesi'nin 18 Haziran 2014 tarihli kararında bu dava dosyası ile ihlal kararı verildiğini ifade eden mahkeme “Yargıtay'ın ceza verilmesine yer olmadığına ilişkin kararın hukuki sonuçları beraat kararına göre daha aleyhe olduğundan ayrıca bu karar sanıkların özlük haklarını da etkilediğinden bu sanıklar hakkındaki davanın Anayasa Mahkemesi kararı uyarınca değerlendirme yapılmak üzere tefrik edilerek ayrı esasa kaydedilmesine" karar verdi.

  DAVAYA KATILMA YÖNÜNDEKİ KARARI KALDIRDI

  Mahkeme suçun niteliği ve dosya kapsamına göre suçtan doğrudan zarar görmeyen Abdurrahman Dilipak Rıdvan Kaya Abdurrahman Koçoğlu Mesut Göğebakan Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği'nin davaya katılma yönündeki kararını ise kaldırdı.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bu iftirayı atanlar arasında Dilipak da vardı ve herşey onun yüzünden oldu.

  Hem darbecilerin avukatlığını yapmasın dedi ama kendisi avukatlığını yapıyor.  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş