Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Ayasofya cami oluyor


  Ayasofya cami oluyor

  Haberin Tarihi: 02.05.2014 16:40

  Burdur bağımsız milletvekili Hilmi Yıldırım Ayasofya’nın “Ayasofya Camii” adıyla camii olarak yeniden ibadete açılması için kanun teklifi verdi.

  Hilmi Yıldırım’ın verdiği kanun teklifinin gerekçe bölümünde; “Ayasofya Camii etrafındaki eserleriyle külliyesiyle beraber bir vakıftır; Fatih Sultan Mehmet’in vakfiyesidir ve hukuken el konulmuş durumdadır vakıf bırakılma maksadına aykırı biçimde kullanılmaktadır. Ayasofya’nın hâlâ vakfedilme amacı dışında kullanılması böyle bir yasağın devamı bugünün dünyasında hukuk ve insan hakları ihlalidir. Bugüne kadar ülkemizde vakıflarla ilgili pek çok olumlu adımlar atılmışken maalesef bu ayıp ortadan kaldırılamamıştır. Bugün Ayasofya’nın vakfedilme gayesi dışında kullanılması hem hukuken hem örfen hem de ahlaken yanlıştır kabul edilemez” ifadeleri kullanıldı.

  Gerekçede şu ifadeler yer aldı:

  “Ayasofya Camii Türk milletinin tarihi kimliğinin bir parçası ayrılmaz hatta asli unsurlarından biridir. Ne var ki bu hâlâ ibadete kapalı tutulmakta resmi kayıtlarla müze olarak görülmekte ve fiilen de müze olarak kullanılmaktadır.

  Ayasofya Camii 1934 yılında bir restorasyon vesilesiyle ve aradan geçen 80 yıla rağmen hâlâ tartışmalı kabul edilen bir kararnameyle müzeye dönüştürülmüştür. Bu kararın 1930’larda ülkemizin ve dünyanın içinde bulunduğu şartlar çerçevesinde alındığı anlaşılmaktadır. Tarihe geçmişle hesaplaşmak için değil yaşananlardan ders çıkarmak için bakmak lazımdır. Kararın doğruluğunu ya da yanlışlığını tartışmak her zaman mümkündür. Ancak bu siyasetçilerden ziyade bilim adamlarının tarihçilerin işidir; zira tarihi olayları kendi bağlamından kopararak sadece bugün dünyasından bakarak yargılamak çoğu zaman yanıltıcıdır adil değildir.

  Ancak söz konusu kararın bugün halen muhafaza ediliyor olması izah edilebilir bir durum değildir.

  Ayasofya Camii etrafındaki eserleriyle külliyesiyle beraber bir vakıftır; Fatih Sultan Mehmet’in vakfiyesidir ve hukuken el konulmuş durumdadır vakıf bırakılma maksadına aykırı biçimde kullanılmaktadır. Ayasofya’nın hâlâ vakfedilme amacı dışında kullanılması böyle bir yasağın devamı bugünün dünyasında hukuk ve insan hakları ihlalidir. Bugüne kadar ülkemizde vakıflarla ilgili pek çok olumlu adımlar atılmışken maalesef bu ayıp ortadan kaldırılamamıştır.

  Bugün Ayasofya’nın vakfedilme gayesi dışında kullanılması hem hukuken hem örfen hem de ahlaken yanlıştır kabul edilemez.

  Ayasofya’nın vakfedilme gayesine uygun hale getirilmesi hem hukuki hem ahlaki hem de vicdani bir sorumluluktur görevdir. Bu sorumluluk ve görevden kaçınanlar Türk milleti tarih ve gelecek kuşaklar önünde mesuldür mesul olacaktır”

  AKP’DEN İSTİFA ETMİŞTİ

  Burdur bağımsız milletvekili Hilmi Yıldırım 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet operasyonundan sonra AKP’den istifa etmişti.

  Yıldırım hakkında Cemaat’e yakın olduğu iddiaları ortaya atılmıştı.

  Kimilerine göre Yıldırım bu teklifiyle muhafazakar camiada Ayasofya özlemini giderme konusunda AKP’nin bir adım önüne geçti; kimilerine göre ise Cemaat’e yakın Yıldırım bu teklifi reddetmesi beklenen AKP’yi zora sokacak.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ayasofya ne cami ne de klisedir. Çünkü sadece Türk - İslam dünyasının inancı değildir Ayasofya tüm inançların ortak merkezidir.

  Keşke müze olarak kalsaydı.  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Hristiyan ve Musevilerin ayin saçmalığını çözer mi acaba? Yoksa ileride din ve mezhep kavgalarına mı dönüşür bekleyip göreceğiz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş