Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Exclamation Memurlara Yeni Yasaklar.

  Memura yeni yasaklar geldi

  Yeni düzenleme ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre memurların hizmet içinde ve hizmet dışında bazı faaliyetleri yasaklandı. İşte yasaklanan ço maddeler ve tüm detaylarıyla...  Haberin Tarihi: 14 Mart 2014

  Yeni düzenleme ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre memurların hizmet içinde ve hizmet dışında bazı faaliyetleri yasaklandı. İşte yasaklanan ço maddeler ve tüm detaylarıyla...  657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre 2014 yılında memurlara yeni yasaklar getirildi.

  Devlet memurlarının gerek hizmet içinde gerekse hizmet dışında bazı faaliyetlerde bulunmaları yasaklandı.

  İşte yeni yasaklar:
  TOPLU EYLEM VE HAREKETLERDE BULUNMA YASAĞI

  Memurlar kurumlarıyla ilgili resmi ve şahsi işlerinden dolayı müracaat; amirleri veya kurumları tarafından kendilerine uygulanan idari eylem ve işlemlerden dolayı şikâyet ve dava açma hakkına sahiptirler. Ancak bu hakkın kullanılmasında birden fazla devlet memurunun "toplu olarak" söz ve yazı ile müracaatları ve şikâyetleri yasaktır. Burada yasaklanan ferdi hak arama eylemi değil toplu olarak yapılan hak arama eylemidir.

  Ayrıca devlet memurunun denetimi altında bulunan personelden veya kendi görevi veya mensup olduğu kurum ile ilgisi olan bir teşebbüsten her ne ad altında olursa olsun bir menfaat sağlaması da yasaktır.

  GİZLİ BİLGİLERİ AÇIKLAMA YASAĞI

  Devlet memurlarının kamu hizmetleriyle ilgili gizli bilgileri görevlerinden ayrılmış bile olsalar yetkili bakanın yazılı izni olmadıkça açıklamaları yasaklanmıştır.

  Devlet çeşitli yollardan bilgi edinmek imkânlarına sahiptir. Bu bilgilerin bir kısmı "sır" olarak iç ve dış politik diplomatik askeri ve sosyal mülahazalardan dolayı saklanır. Bunların açıklanması ancak yetkili bakanın izniyle mümkün olmaktadır. Bu tür bilgileri açıklama yasağı ulusal ve toplumsal yararla izah. edilmeye çalışılır. Bürokratların kendilerini kamuoyunun eleştirilerinden korumak için çoğu bilgileri gizlilik kapsamı içinde değerlendirdikleri görülür. Resmi sır ve gizli bilgi kavramının geniş tutulması kamunun yararına değil bürokrasinin ve siyasi iktidarın özel çıkarma hizmet edebilir.

  Öte yandan devlet memurlarınım kamu görevleri hakkında basma haber ajans­larına radyo ve televizyon kurumlarına bilgi ve demeç vermeleri yasaklanarak bu konuda gerekli bilgiyi açıklama yetkisi olan yetkililer de belirlenmiştir. Bunlar merkezde bakan ya da bakanın yetkili kılacağı görevli; illerde de valiler veya yetkili kılacağı görevlidir. Açıklanması yasaklanan bilgileri açıklamak "kademe ilerlemesinin durdurulması"; yetki almadan gizli bilgileri açıklamak da "devlet memurluğundan çıkarma" cezasını gerektirir.

  İKİNCİ GÖREV YASAĞI

  DMK ikinci görevi ilke olarak yasaklamıştır. Ancak bu kurala bazı istisnalar getirilmiştir. Örneğin Üniversite öğretim üyeleri kurumlarından izin almak koşuluyla KİT yönetim kurulu üyesi; belediyelerdeki yönetici personel belediye şirketlerinin yönetim kurulu üyesi veya başkanı olabilirler.

  SİYASİ PARTİLERE GİRME YASAĞI

  Devlet memurları bir siyasi partiye üye olamazlar. Anayasa’mn 68. maddesinin son fıkrasında siyasi partilere üye olamayacak kamu görevlileri ayrı ayrı sa­yılmıştır. Buna göre hâkimler ve savcılar yüksek yargı organlarının mensupları kamu kurum ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri yüksek öğretim öncesi öğrenciler ve silahlı kuvvetler mensupları siyasi partilere üye olamazlar. 1982 Anayasası’nda 23.7.1995 tarihinde yapılan değişiklikle yükseköğretim elemanları ve öğrencilerinin siyasi partilere üye olmaları konusu yasak kapsamından çıkarılarak kanuni düzenlemeye bırakılmıştır.

  2.7.1997 tarihinde kabul edilen hu yasa ile de öğretim elemanlarının siyasi partilere üye olabilmeleri temin edilmiştir. Buna göre "yüksek öğretim kurumlarının öğretim elemanları siyasi partilere üye olabilirler; yüksek öğretim kurumlarındaki görevlerini aksatmamak ve bir ay içinde kurumlarına bildirmek kaydıyla siyasi partilerin merkez organlarıyla onlara bağlı araştırma ve danışma birimlerinde görev alabilirler. Şu kadar ki bu durumdaki öğretim elemanları Yüksek Öğretim Kurulu ve Yüksek Öğretim Denetleme Kurulu üyesi rektör dekan enstitü ve yüksek okul müdür ve bölüm başkanı olamazlar onların yardımcılıklarına seçilemezler."

  AYRILDIĞI KURUMA KARŞI GÖREV ALMA YASAĞI

  Memurların görevden ayrıldıktan sonra belirli bir süre eski kurumlarına karşı görev ve iş alma yasağı konulmuştur. Bunun amacı önceden sahip olduğu stra­tejik ya da gizli bilgileri görev aldığı yeni işletme için kullanabilmesi görevde iken ileride görev alacağını düşündüğü firmalara ayrıcalıklı muamele yapma olasılığı gibi etik sorunları önlemektir.

  2531 sayılı Kanuna göre; görevinden herhangi bir nedenle ayrılan bir memur ayrıldığı tarihten önceki iki yıl içinde hizmetinde bulunduğu kuruma karşı ayrıldığı tarihten itibaren başlayarak üç yıl süre ile kurumdaki görev ve faaliyet alanları ile ilgili konularda doğrudan doğ­ruya veya dolaylı olarak görev ve iş alamaz taahhüde giremez komisyonculuk veya temsilcilik yapamaz.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Çupakabra and Sürmenaj like this.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Memurlara başka partilere girme yasağı var. Akp ye değil. Zaten çoğu memur torpille alınır oldu.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Memurlar başka partiyi tutamaz. Tutsa da siyasetle ilgili kurumda konuşamaz. Bilindik yasaklar bunlar ama artık başka parti tutulması yasak oldu. Yolsuzluk olayından sonra Fethullahçıları ayıkladılar sıkı disiplin yoluna gidiliyor.
  LiyA, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş