Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Kırım'da Neler Oluyor ?  Haberin Tarihi: 28.02.2014 23:58


  Kırım parlamentosu ve havaalanları silahlı birliklerce tutulmuş durumda. Gruplar önce parlamento binasını bastı Kırım'ın bağımsızlığı için referandum talep ettiler. Tam parlamentodan çekildikleri haberleri geliyordu ki bu kez havaalanları ele geçirildi. Askerler üniformalı ve fakat aidiyetlerini belirten herhangi bir işaret taşımıyorlar. Silahları gelişmiş düzenli hareket ediyorlar. Tam disiplinliler: “Biz Rusça konuşan Kırım yurttaşlarının temsilcisiyiz” dışında basına ağızlarından tek bir söz çıkmadı. Kısacası Rusya resmi açıklamalarında reddetse de Kiev galibiyetinin tadını çıkaramamış Euromeydan yönetiminin feryatları doğru: Rusya Ukrayna gerilimine Kırım'dan müdahale etmiştir.

  Ciddi Batı basını Euromeydan darbesine Rusya'nın bir yanıt vermesinin kaçınılmaz olduğunu söylüyordu. Ama evvelsi güne kadar beklenen müdahalenin askeri olmayacağı inancı yaygındı. Odatv'de de Rusya'nın soruna “içeriden müdahale” araçlarını bu arada Kırım'daki nüfuzunu kullanma ihtimaline dikkat çekmiştik.

  Ukrayna Ulusal Güvenlik Ve Savunma Şurası sözcüsü Andrey Parubiy basın konferansında silahlı grupların Kırımlılarla ilgisi olmadığını ya “marjinal ayrılıkçılar” ya da Rusya özel operasyonlar dairesine bağlı askerler olduğunu açıkladı. Her ikisi de geçerlidir. Silahlı gruplar yerel halktan lojistik yardımı görüyor. Askerlere yardım eden Kırımlılardan biri BBC'ye “Ben görevli değil gönüllüyüm. Rusya halkı savunma milislerindenim” açıklamasını yapıyor.

  RUSYA ISRARCI

  Rusya'nın bununla kalmayacağına ilişkin işaretler de bulunuyor. Kommersant gazetesinin “içeriden aldığı” bilgilere göre Rusya devleti Kırım hatta Ukrayna vatandaşlarına Rus pasaportu verme gibi önlemleri sıraya koymuş durumdadır. Buna Rus ordusunun merkezi ve Batı kolordularının tam da Ukrayna bölgesinde olağanüstü tatbikata başlamasını da eklemek gerekir.

  Bunun dışında Yanukoviç henüz başkanlık iddiasından vazgeçmiş değil ve geçtiğimiz günlerde Rusya'nın desteğini de açıkça talep etti. Rusya'nın Kırım'daki güç gösterisiyle kendi varlığını duyurmakla kalmadığı dünyanın dikkatini Yanukoviç'ten bu bölgeye çektiği de bir gerçek. Bu hamle Yanukoviç'e doğuda güç toparlaması için fırsat yaratılması anlamına da geliyor.

  KOSOVA SENARYOSU

  Batı Kiev'deki kazanımlarından taviz vermek istemiyor. Ama Rusya'nın planlardan dışlanması mümkün olmadığına göre bir ara formül arayışı devam ediyor. Geçen yazımızda Obama yönetimi danışmanlarından Brzezinski'nin “Finlandiya modeli” üzerinde durduğunu aktarmıştık. Bunun dışında Avrupa Birliği'nin ezberinde Kosova çözümü var. Ukrayna bölünür de Batı Ukrayna Avrupa nüfuzunda kalırsa Batı'nın 2008 yılından beri yaşadığı geri çekilişe de dur denmiş olacaktır.

  Bununla birlikte Kosova çözümü için önkoşul bütün dünyanın 90'larda gördüğü üzere iç savaştır. Nitekim Nezavisimaya gazetesine göre Euromeydan'ın gözdesi olup 24 Şubat'ta Ukrayna Gizli Servisi başkanlığına atanan Valentin Nalivayçenko en başta mevcut Ukrayna yönetimi bir iç savaş ihtimalini dışlamıyor. Şimdiden BM nezdinde Rusya'ya karşı destek diplomasisi başlatıldığı haberlerine NATO'dan yardım talepleri karışıyor. Gerçekten de Kiev'de aşırı milliyetçi ve batıcı unsurlar koalisyonu sahada bir çatışmanın Batı'ya daha etkin müdahale için uygun zemin sağlayacağının farkındadır. Bunun Euromeydan diplomasisinden çıkmış bir ders olduğunu söylemek mümkündür.

  UKRAYNA ORDUSU

  Şimdiye dek tutumu en belirsiz ama bir o kadar önemli bir güç de Ukrayna ordusudur. Ukrayna ordusuna ilişkin basına yansıyan ender haberlere göre Ukrayna kuvvet komutanları geçici devlet başkanı Aleksandır Turçinov'a acil toplantı çağrısı yaptılar ve bir yol haritası çizip Rusya'yla gerilimi acilen yoluna koymasını istediler. Ordu Euromeydan sırasında tarafsız olduğunu duyurmuştu. Ama şimdi Kırım'daki askeri gelişmeler karşısında da “tarafsızlığını” koruyor olması Ukrayna devletinin Rusya'ya en yakın bu unsuru hakkında soru işaretleri uyandırmaktadır. Haftaiçinde Rusya Dışişleri Bakanlığı Ukrayna ordusuyla yakın temasta olduklarını açıklamış ama temasın içeriğine ilişkin bilgi vermemişti.

  Şimdi Ukrayna İçişleri Bakanı silahlı unsurlar karşısında işin artık Ukrayna polisinin yetki alanından çıktığını ve ordu meselesi haline geldiğini söylese de Ukrayna ordusu hâlâ denge siyasetini elden bırakmamış görünüyor.

  MAYIS'TA İKİ OYLAMA

  Rus siyaset uzmanı Aleksey Muhin NG gazetesine yorumunda Rusya'nın judo taktiği uyguladığını belirtmiş nereden vuracağını belli etmediğine dikkat çekmişti. Rusya yönetiminin ne yapacağı belli olmasa da ne yapmayacağı söylenebilir: Putin belki de daha çok Medvedev Gürcistan savaşı sonrası “tek kutuplu dünyanın sonunu” ilan ederek dönülmesi zor bir irade beyanında bulundular. Rusya'nın bu kez “Er Meydanında” bir muharebe olmadan Kosova çözümüne razı olması bağrında “Batı Ukrayna” diye bir hançere izin vermesi intihara eşdeğer sayılabilir. Böyle bir tavizin bırakalım uluslararası siyasetteki sonuçlarını Putin rejimini Rusya içinde kökten sarsacağı bir gerçektir. Ne olursa olsun artık Mayıs ayında yalnızca Kiev'de Ukrayna başkanlığı değil Kırım'da referandumlu ayrılma da oylanacaktır.

  Barış Zeren

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Kırım Tatar Türkleri zor durumda! Bilgilendirme metnini okuyun. Kırım'daki Türklerin haklı davasına sahip çıkın!
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Hangi durumda olursa olsun Ukrayna'nın özerkliğinde olacaklar. Rusya'nın amacı da Türk'ü yok etmek. Zamanında yapılan anlaşmaların acısını Türk halkı çekiyor. Eminim şuanda Rus seviciler o zamanda vardı ki Sovyetlerin özerkliğinde olmayı kabullendiler.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş