Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Kürtler Türkçe isimlerden memnunlar

  Kürtler Türkçe isimlerden memnunlar

  Osmanlı döneminde kalan bu köy isimleri değiştirmek bir yana köylüler tarafından benimsenip korunmaya alındı.

  Haberin Tarihi: 19.02.2014 - 13:46


  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) Türkçe tabelalı köy isimleri dışarıdan gelenleri şaşırtsa da bölge halkı bu durumu garipsemiyor.

  ANLAMLARINI BİLMESELER DE SEVİYORLAR

  Süleymaniye'de 68 Erbil'de 66 ve Duhok'ta 6 olmak üzere toplam 140 Türkçe isimli köy bulunuyor. Köyünün adından memnun olan vatandaşların çoğu Türkçe ismin ne anlama geldiğini bilmiyor. Ancak köylüler köylerinin adını sevdiklerini bu yüzden sorgulamadıklarını ifade ediyorlar.

  KISALTILMIŞ HALİ BENİMSEDİLER

  Bölgede bugüne kadar sadece 'Şeytan' isimli köyün ismi köylülerin talebi üzerine değiştirilmiş. Köylüler Arapça olan bu isim yerine Kürtçe 'Tazede' ismini kabul etmişler. Bazı isimlerin ise zamanla kısaltılmış hali benimsenmiş. Mesela Köysancak ilçesi zamanla 'Koya' diye değişikliğe uğramış.
  "İSİM DEĞİŞİKLİĞİ İSTEYEN KÖYLÜ YOK"

  Koya Kaymakamı Çapuk Ömer isimlerin Osmanlı döneminde herhangi bir baskı uygulanmadan köylere konulduğunu söyledi. "Şimdiye kadar köyünün adını değiştirmek için bize başvuran olmadı" diyen Ömer şöyle devam etti: "Biz kaymakamlık olarak Türkçe köy isimlerinin değiştirilmesini istemiyoruz. Çünkü bunlar artık köyün kültür ve tarihi oldu. Bu isimleri kaybedersek tarihi de kaybederiz. İnsanlar gelip bu isimlerle ilgili araştırmalar yapıyorlar. Köylülerin ise çoğu anlamını bilmiyor sorgulamıyor da. Çünkü hepsi benimsemiş. Artık hükümet istese de köylerin ismini değiştiremez."IKBY'de 140 Türkçe isimli köy olduğunu aktaran Ömer "Osmanlı bu bölgeye 400 sene hükmetti. Etkisinin bu kadar olması normaldir" ifadesini kullandı.

  "KÖYLÜLER GURUR DUYUYOR"

  Türkçe isimli köylerle ilgili yüksek lisans tezi hazırlayan Koya Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Rüstem Selam da IKBY'deki yabancı yer isimlerinin çoğunun Türkçe olduğunu belirterek "Bu köylerin çoğunda dere pınar ırmak tepe isimleri geçer. Yani doğallığı ifade eder. Artık köylüler köylerinin tarihi ve kültürü olan bu isimlerle gurur duyuyor. Onun için bir değiştirme söz konusu değil. Bence değiştirmeye yol bile vermezler" dedi.

  ''İSİMLERİN DEĞİŞTİRİLMEMESİ GÜZEL''

  Irak Türkmen Cephesi Milletvekili Aydın Maruf ise bölgede Türkmence isimli birçok köy ve kasaba bulunduğunu ifade ederek "Kuştepe Köysancak Altınköprü Tavuk Köyü isimleri Türkçe'dir. Kürdistan hükümeti bu isimleri değiştirebilirdi ama değiştirmemeleri güzel bir adımdır" dedi.

  ''HALK BU İSİMLERE ALIŞTI''

  Koya Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Serkevt Mustafa Türkçe isimli köylerde daha çok Kürtlerin yaşadığını Türkmenlerin çok az olduğunu ifade ederek "Bu isimler Osmanlı döneminden kaldı. Bence bu isimlerin değiştirilmesinin köydeki yaşama bir etkisi olmuyor. Çünkü nasıl yaşadığımız önemlidir. Zaten halk artık bu isimlere alıştı. Hükümet değiştirse bile insanlar gene eski isimleri kullanır" değerlendirmesinde bulundu.

  "ANLAMINI BİLMİYORUM AMA..."

  Türkçe köy isimlerinden köylüler de memnun. Goptepe köyünden Hasan Ali "Köyümüzün ismi ne anlama geliyor bilmiyorum. Ama Goptepe ismini duyduğum zaman gurur duyuyorum. Bence güzel bir isim değiştirilmesini istemem" diye konuştu.  TÜRKÇE KÖY İSİMLERİNDEN BAZILARI;

  ERBİL: Kuştepe Köyü Goptepe Altınköprü İlincağ Koç Kayabaşı Kurtelas Tutma Birikme Basırma Şile Eskikoya Kabirbatan Kuzulu Kamber Dit Beşparmak Göltepe.

  SÜLEYMANİYE: Kazan Köyü Kuçeler Kızkapa Kırık Kılırığ Karagöl Kızlar Taşlıca Kazan Kuşkaya Torba Kale Kocali Karabulak Tepeali Karatamur Kışlak Çoklice Mutlice Kuçeler Kaşka Yola Kırca Karacam Kaletepe.


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Konu Lahza tarafından (19.Şubat.2014 Saat 14:20 ) değiştirilmiştir.
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bu mu Türkçe isimler? Sanki Arabistan..


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş