Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Alevileri anlamayanlar bu haberi okusun


  Haberin Tarihi: 01.02.2014

  Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği her türlü inançlara ve kimliklere yönelik ayrımcı uygulamalar sözler hakaretlerin nefret söylemi kapsamında cezai yaptırımlara tabi tutulmasını ve yıllardır mağduriyete uğramış topluluklar için pozitif ayrımcılığın Anayasal güvenceye alınmasını istedi.

  Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği’nin 2013 Hak ihlalleri İzleme Raporu yayınlandı. Derneğin özelde Alevi - Bektaşi - Kızılbaş toplulukların inanç özgürlüğünün elde edilmesi için çaba sarf ederken genelde ise Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 18. Maddesi "Herkesin düşünce vicdan ve din özgürlüğü hakkı vardır" İlkesi ışığında herkes için ve her yerde inanç özgürlüğünün hayata geçmesi için çaba sarf ettiği belirtilirken “Ülkemizde din ve inanç özgürlüğü genel olarak uluslararası insan hakları ve anayasal güvence altında olmasına rağmen yaşanan hak ihlallerinin önüne geçilememiş uluslararası yargı kararları ve sözleşme hükümleri uygulanmamış etkili olmamıştır” denildi.

  SURİYE VE ALEVİLER

  “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin” Suriye'ye yönelik yürüttüğü politikalar doğrultusunda muhaliflere verdiği destek ve sınırın muhalifler için kalbura çevrilmesi neticesinde Başta Hatay olmak üzere sınır illerinde yaşayan Alevi vatandaşların kendilerini tehdit altında hissettiklerini belirten Dernek “Suriye'den Türkiye'ye gelen ve günü birlik giriş çıkış yapan savaşçılar bu bölgelerde yaşayan Alevi halka yönelik tehditkar tutumlarını ve sözlü saldırılarını sürdürmekteler. T.C. Hükümetinin uluslararası kamuoyunca da dile getirildiği üzere El Nusra çetelerini sağladığı desteklerle de Suriye'de yaşayan Alevilere yönelik katliamlar gerçekleştirildi. Özellik le Halep bölgesinde yaşayan Türkmen Aleviler El Nusra'nın bu katliamlarından kaçarak komşu ülkelere ve Türkiye'ye sığınmak zorunda kaldılar. Aynı şekilde yaşanan savaş nedeniyle gerek rejim güçlerinden gerekse de savaşın kendisinden kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler sınır bölgelerinde on bir ilde kurulan kamplara yerleştirilmişleridir. Kamplara sığmayanlar ise yurdun bir çok ilinde sokaklarda veya kendi imkânlarıyla kiraladıkları evlerde yaşamaktadırlar. Özellikle Aleviler muhalifler için ayrılan bu kamplara can güvenliği nedeniyle yerleşmek istememekte ve sokakları tercih etmek zorunda kalmaktadırlar” görüşünü savundu.

  POZİTİF AYRIMCILIK

  Dernek “Her türlü inançlara ve kimliklere yönelik ayrımcı uygulamalar sözler hakaretler nefret söylemi kapsamında cezai yaptırımlara tabi tutulmalı ve yıllardır mağduriyete uğramış topluluklar için pozitif ayrımcılık Anayasal güvenceye alınmalıdır” önerisinde bulundu.

  ALEVİ OLAYLARI KRONOLOJİSİ

  AKP iktidarının tümünde olduğu gibi 2013 yılında da Alevilere yönelik ayrımcı tutum nefret söylemi uygulama ve yasal olarak yok saymaların devam ettiği iddia edilen raporda 2014’e girerken Alevilerin karşılaştıkları sorunlar şöyle özetlendi.

  “-Cemevleri'nin ibadethane Kabul edilmeyişinden kaynaklı sorunlar

  -AİHM kararına ve Danıştay kararlarına rağmen Zorunlu Din Dersleri ile yaşanan

  asimilasyon

  -Hacı Bektaş dergahı başta olmak üzere Alevilere ait olan dergah ve ibadethanelerin Alevilerde olmaması ve Alevilerin ihaleyle kullanımını aldıkları ibadethanelere yüksek miktarlı kira ödemeleri

  -Alevi Köylerine Mahallelerine zorunlu veya zorunlu taleple! (Cami talep edilmesi halinde köye yatırım yapılması vadi gibi yöntemler) yaptırılan camiler

  -Alevilerden alınan vergilerin Alevilerin Kabul etmediği Diyanet İşleri Başkanlığı Kurumuna ve Devletin Din memurlarına aktarılması

  -Madımak Otelinin Müze yapılmaması(yapılan anı evinde katiller ile mağdurların isimlerinin birlikte panoya asılması)

  -Nüfus cüzdanındaki Din hanesine Alevi yazılması konusundaki AİHM kararına rağmen Alevi yazılmaması ve/veya Nüfus cüzdanlarından din hanesinin tamamen çıkartılmaması

  -Alevilere yönelik kin ve nefret söylemlerinin en üst düzeyde ve yaygınlaşarak devam etmesi

  -Okullarda Alevi çocuklarına yönelik hakaret tehdit ve dayak

  -Askerde Alevi erlere yönelik kötü muamele

  -Devlet kadrolarında çalışan Alevilere yönelik ayrımcı uygulamalar hakaret ve işten çıkartmalar

  -Alevi kişilerin Devlet işlerine alınmaması bürokraside yer verilmemesi

  -İktidar destekli yapay Alevi Kurumları oluşturularak muhatap kabul edilmesi

  -Oluşturulan yapay Alevi Kurumları üzerinden Alevi değerlerinin tahrif edilmesi başkalaştırılması

  -Alevilerin oturduğu evlerin işaretlenmesi.”

  ALEVİLERE HAKARET EDİLİYOR

  Alevilerin sistematik olarak güvenlik eksenli bir fişlemeye tabi tutuldukları okul askeriye iş yeri mezarlıklar medya organlarında hakaretlerin inkâr tahrif ve asimilasyonların devam ettiği Alevilere yönelik tecrit ve baskıların oluştuğu Alevi inanç öğelerine yönelik televizyonlarda sansür uygulandığı Cemevi yapımında sorunlar çıkartılıp kimi yöneticilerin yargılandığı Evlerin işaretlenmesi ve/veya tehdit içeren bildirilerin bırakıldığı kaydedildi.

  Demokratikleşme paketlerinde Alevilere yer verilmezken Alevileri eşit yurttaş olarak göremeyen rencide edici uygulamaların yapıldığını TBMM’de de kurulan Anayasa uzlaşma komisyonunun 2013 yılında Alevilerle ilgili sunulan hiçbir öneride uzlaşılamadığını Başbakanın kendisini dört dörtlük Alevi ilan ettiğini İstanbul'da yapılan 3.Köprüye Yavuz Sultan Selim isminin verildiğini belirten Dernek diğer sorunları şöyle saydı:

  “-Askeriyede Alevilere hakaret ve şüpheli asker intiharları Alevilerin işten çıkartılmaları ve sürgün cezaları Cemevleri'nin ibadethane olmadığı bir tarafa "Ergenekon planı" olarak ortaya çıktığının iddiası Maraş katliamı yasaklamaları ve Katliamda yaşamını yitiren canların kayıp mezarları Kürt sorunun çözümü için başlatılan ve hedeflenen demokratikleşme sürecinde Alevilerin dışarda tutma girişimleri (Yedi bölgeden sadece birisinde bir Alevi kişi akil insan yapılırken yapılan akil insanlar toplantısına da Alevi kurumları çoğunlukla davet edilmediler.) Suriye'den El Nusra katliamından kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli Türkmen Alevilerin sahipsiz bırakılıp sokaklara terk edilmeleri 28 Mayıs tarihinde İstanbul Taksim Gezi parkında bulunan ağaçların kesilmesine tepki olarak başlayan iktidarın yoğun güç kullanımı neticesinde tepki hareketine ve sonrasında yurdun her tarafında direnişe dönüşen ‘Gezi direnişi’ süresince Aleviler yaşadıkları tüm mağduriyetlerin hakaretlerin baskıların tehditlerin ve yaşam alanlarına müdahalenin sonucu olarak hak arayışı için alanlara çıktılar.

  -Gezi Direnişi süresince polisin şiddetiyle yaşamını yitiren altı genç de Alevi idi. Bunun yanı sıra yaralanıp hastanelere sevk edilenlerin yine büyük bir çoğunluğu Alevi idi. Bu süreçte polis Alevi mahallerini abluka altına alarak aşırı güç kullanımında bulundu. Bu güç kullanımı çoğunlukla ev içlerine kadar yapıldı. Alevi mahallelerinde müdahaleler gösteriyi dağıtmaya yönelik değil göstericileri bizzat hedef alarak yapıldı. Göstericilere atılan gaz fişekleri ve plastik mermiler çoğunlukla ölüm ve yaralanmalardan da görüldüğü üzere göstericilerin kafa kısımlarına hedef alınarak yapılmıştır. Bu müdahale şekli sonucunda altı gencimiz yaşamını yitirdi 15 yaşındaki canımız Berkin Elvan ise hala komada uyutulmaktadır. Onlarca gencimiz sakat kalmış onlarcası da tutuklanmıştır.”

  GÜLSUYU KONUSU

  Kentsel dönüşüm projelerine direnen mahalleleri yıldırmak üzere uyuşturucu fuhuş gibi faktörlerin harekete geçirildiği İstanbul-Gülsuyu mahallesinde uyuşturucu çeteleri tarafından öldürülen Hasan Ferit Gedik ile bu rant ilişkisinin daha net görüldüğü iddia edilen raporda “2013 yılında önceki yıllara nazaran Aleviler üzerinde çok farklı bir algı çalışması yürütüldü. Aleviler bu dönemde yoğun olarak kriminalize operasyonlarına tabi tutuldular. Başta Başbakan olmak üzere Ak Parti kurmayları ve iktidar yanlısı yazar çizerler bu konuda konuştular yazdılar. Bu dönemde yoğun olarak Aleviler ve Terörizm ilişkisi kurulmaya çalışıldı. ‘Mezhebi bölücüler’ ‘Cemevleri terörist yuvası olarak kullanılıyor ‘ ‘Alevi terör örgütü’ ‘Aleviler 15 Ağustos'ta ayaklanma başlatıyor’ ‘DHKP-C Alevi örgütü’ ‘700 Dede İran'a gitti’ ‘Pir Sultan Abdal logosuna Terör simgesi denilmesi’ gibi birçok yazı yazıldı söz söylendi. Bunun yanı sıra Çözüm sürecini PKK ve TSK içerisindeki Alevilerin sabote etmeye çalıştığı yazıldı. Bütün bunlar Aleviler ve Terör ilişkisini kurmaya yönelik ve Alevileri geleceğin teröristleri ilan etmeye yönelik algı çalışmalarıydı.”

  “‘TÜRK LAİKLİĞİ’ OLMASIN”

  Raporda 2013’te Alevilere yönelik ayrımcı olduğu iddia edilen olaylardan bir kronoloji de oluşturuldu. Raporun sonuç bölümünde dini tanımlama tarif etme ve kontrol etme mekanizmasını da elinde tutacağı ve adına "Türk Laikliği" dediği bir sistem geliştirildiği belirtilerek “Bu ‘Türk Laikliği’ ve bu laikliğin Dini kurumu Diyanet İşleri Başkanlığı Aleviliği bir tarikat bir alt yorum olarak görmektedir” denildi. Nefret söylemlerinin yasa kapsamında suç sayılmamasının egemen inancın dışında kalan tüm inançlara yönelik her türlü hakaretin cezasız kalmasının atılan iftiraların ve bir algı yaratmaya yönelik düzmece haberlerin aslının soruşturulmadan itibar görmesinin Alevi toplumuna yönelik ayrımcı tutum hakaret ve nefret söylemlerini meşrulaştırdığı kaydedilen raporda “Yapılması zorunlu olan yeni Anayasa'nın tüm halkları inançları kapsayan ‘Demokratik eşitlikçi özgürlükçü ve Laik’ bir Anaysa olması gerekmektedir. Kendi kendimizi kandırdığımız uydurma ‘İleri Demokrasi ve Türk Laikliği’ gibi içi boşaltılmış uluslar arası kavramların başına ‘Türk’ kelimesini ekleyerek oluşturmaya çalıştığımız sahte Demokrasi ve Sahte Laikliğin terk edilmesiyle bu sorunlardan kurtulmak mümkün olacaktır” denildi.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Zorunlu din dersi konusunda haklılar. Ben de okullarda din dersinin olmasını saçma buluyorum.

  Ama alevilerin Türkiye'de halkın dışlaması konusuna katılmıyorum.
  En azından burada böyle birşey görmedim.

  Tarih boyunca yapılan katliamlarda alevi sunni diye ayırt etmiyorum. Aynı toprakları paylaşıyoruz hepimiz kardeşiz; kimse kusura bakmasın Türkiye'de sadece aleviler ve kürtler yok. Sadece onlar öldürülmedi. Sadece onlar dışlanmıyor asimile edilmiyor. Türk'ün yaşadığı katliamları araştırsınlar. Biz söyleyince nedense faşist oluyoruz. Birkaç kişinin yaptığı tüm sunnilere yükleniyor. Aynı toprakları paylaşan kardeşleriz artık bizi düşman etmek için kapanmayan yaraları kanatmasınlar. Yoksa biz de kapanmayan yaralarımızdan bahsederiz.


  Konu Sürmenaj tarafından (01.Mart.2014 Saat 07:45 ) değiştirilmiştir.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş