Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart HSYK Görüşmelerinde Kitapçıklar Havada Uçuştu

  HSYK görüşmelerinde kitapçıklar havada uçuştu

  TBMM Genel Kurulu'nda HSYK ile ilgili teklifin görüşmelerine geçilmeden tartışma yaşandı.

  Haberin Tarihi: 22.01.2014 - 02:38
  Genel Kurul'da AK Parti'nin grup önerisinin okunmasının ardından ayağa kalkan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural tali komisyonun raporunun esas komisyon olan Adalet Komisyonu raporuna dercedilmemesinden ötürü görüşülemeyeceğini söyledi.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  CHP'Lİ İNCE: BU KİTAP HATALI BASILMIŞ

  CHP Grup Başkanekili Muharrem İnce de "tasarı görünümlü teklif" ile karşı karşıya olduklarını belirterek yasa teklifinin talimatla yapıldığını söyledi. Komisyon Raporu'nun 17 sayfasında "Hükümet'in teklif ettiği metin" başlığının yer aldığını ifade eden İnce "Bu Hükümet'in teklif ettiği metin değildir. Yapılan eksik bir işlemdir ve kanunu sakatlamıştır. Genel Kurul yanlış bilgilendirilmiştir. Bir hukuk devletinde olması gereken bunun geri çekilip yeniden basılmasıdır" dedi.

  AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş maddi yazımdan kaynaklanan hata nedeniyle teklifin görüşülmeyeceğinin iddia edilemeyeceğini savunarak düzenlemenin görüşülmesine engel durumun olmadığını dile getirdi.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  YAKUT: İÇTÜZÜĞE AYLIRI BİR DURUM YOK

  Başkanvekili Sadık Yakut'un usul tartışması açtığını söylemesine Vural ve İnce itiraz etti. İnce'nin "Kim istedi usul tartışmasını?" sorusuna Yakut "Kimse istemedi" karşılığını verdi.

  İnce Yakut'a usul tartışmasıyla durumun geçiştirilemeyeceğini savunarak "Yapmanız gereken usul tartışması açmak değil birleşime ara verip bürokratlara danışmaktır" derken Vural ise "Meclisi Başkanı'nın manevi şahsiyetini yok saymaması ve istişare mekanizması kurmasını" istedi.

  Yakut Komisyon raporu metni ve rapora ilişkin itirazlar olduğunu belirterek "Başkanlığımızın raporu işleme almama veya Komisyon'a iade etme yetkisi bulunmamaktadır. Rapor ve teklife ilişkin itirazlar görüşmelerde yapılabilir. Bu nedenle grup önerisinin görüşülmesinde İçtüzüğe aykırı durum bulunmamaktadır" diyerek usul tartışması açtı.

  CHP ve MHP grup başkanvekilleri Yakut'a itiraz etti. İnce "Benim konuşmam için ne yapacaksınız?" sorusuna Yakut "Sizin söylediklerinizi de içeriyor. Rapor Yılmaz Tunç ve 77 milletvekilinin teklifi başlığıyla basılmıştır. 'Hükümet'in teklif ettiği metin' ifadesi sehven basılmıştır. Maddi hata teklifin sıra sayısıyla dağıtımına engel görülmemiştir. Genel Kurul'daki görüşmeler Komisyon raporundan yapılıyor. Hata düzeltilip tutanak dergisinde yer alacak" dedi.

  İNCE ELİNDEKİ KİTAPÇIĞI FIRLATTI

  Yakut'un bu sözlerine İnce ve Vural "Siz dalga mı geçiyorsunuz" diye tepki gösterdi. Yakut'un "Ne demek dalga geçmek bu tabirler doğru değil" demesine İnce "Teklifi tasarı yapıp dalga geçiyorsunuz. Raporun 15'ten fazla sayfası yanlış basılmış 'kapağı düzgün' diye yutturuyorsunuz çocuk mu kandırıyorsunuz" diyerek elindeki raporu Başkanlık Divanı'na doğru fırlattı.

  MUHAHELET VEKİLLERİ SIRA KAPAKLARINA VURDU

  CHP MHP ve BDP'li milletvekilleri sıra kapaklarına vurdu. Bu sırada usul tartışması için kürsüye gelen AK Parti Grup Başkanekili Elitaş gürültüye rağmen konuşmasını yaptı. Yakut "Sıra kapaklarına vurulması elektronik sisteme zarar vermektedir. Devlet malıdır. Yazıktır" dedi.

  Elitaş teklifin görüşülmesine engel bir durum olmadığı görüşünü tekrar etti.

  Vural'ın "Siz TBMM Başkanı'nın görevlendirmesiyle orada oturuyorsunuz" demesine Yakut "Nöbet bende. Bu konuları şahsileştirmeyelim" karşılığını verdi.

  VEKİLLERİN USUL TARTIŞMASI

  Vural usul tartışmasında aleyhte yaptığı konuşmada hukuksuzluğa Meclis'in alet edilmemesini isteyerek "Rüşvet ve yolsuzluğu örtmek için yaptığınız hukuksuzluğa Meclis'i alet etmeyin. Her şeyi hukuk içinde yapmanız lazım. Oturumu bu şekilde yönetmeniz doğru değil. Bu kritik bir konudur. Meclis Başkanı devreye girmiştir onun iradesini yok sayıp pas pas yaparak olmaz" diye konuştu.

  BDP'Lİ SAKIK: HUKUKU ARKA BAHÇE YAPTINIZ

  BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık usul tartışmasında kendisine lehte söz verilmesine tepki göstererek Yakut'a "Bu tavrınızı kabul etmiyorum sözü lehte istemedim. Gücünüz başkalarına yetmeyince BDP'ye ne çıkarsa vermeye razısınız. Biz hukuk mücadelesi için çırpınıyoruz. Kendinize göre hukuk dizayn etmeye çalışıyorsunuz. Geçmişten beri hukuk farklı şekilde uygulandıysa arınma süreci yaşayabiliriz. Ama o kadar acele davranıyorsunuz ki kendinize uygun hukuk yaratmaya çalışıyorsunuz. Yeni alan açtınız hukuku arka bahçeye dönüştürdünüz. Size güvenimiz yok. Yeni bir alan açmaya çalışıyorsunuz biz bu cephede yer almayız. Herkesin sığınabileceği bir hukuk sistemi istiyoruz" diye konuştu.

  İNCE: BU METİN GÖRÜŞÜLEMEZ

  CHP'li İnce aleyhteki konuşmasında Rapor'da Turgut Dibek'in Kırıkkale milletvekili olarak yazıldığını ancak kendisinin Kırklareli milletvekili olarak yazıldığını hatırlatarak şöyle konuştu:

  "Bu sehven yazılmış. Benim itirazım yazım yanlışı imla değil. 19 sayfada Hükümet'in teklif ettiği metin şeklinde yazılmış. Teklif ile tasarı arasındaki farkı bilmeyecek kadar cahil insanlardan milletvekili olmaz.

  Bunu sehven yazdık demek cehaletin dik alasıdır. Siz iradeyi değiştiriyorsunuz. Hükümet'ten geldi diyorsunuz oysa tekliftir. Bu derebeylerin diktatörlerin ülkesinde olur. Utanmasanız 'bunları toplayalım taksirle kapatalım Yakut paraf etsin' diyeceksiniz. Bu metin görüşülemez derhal geri çekilmeli. Meclis Başkanı'na dilekçemi verdim gereğini bekliyorum. Biliyorum emir kulusunuz da bu kadar küçük düşürmeyin Meclis'i..."


  MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz ile CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın söz isteğine Yakut "Söz hakkınız yok. Lehte ve aleyhte söz verdim" dedi. Korkmaz ve Tanal Yakut'a itirazlarını sürdürdü.

  YAKUT: MADDİA HATA ESASI ETKİLEMEZ

  Yakut konuşmaların ardından teklifle ilgili süreci anlatarak tali komisyon olarak sevkedilen Anayasa Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonu'nun görüşmeyeceklerini bildirdiğini esas komisyon olan Adalet Komisyonu'nun görüşmeleri tamamlayarak raporun basıldığını ifade etti. Yakut "Tali Komisyon raporunun bir anlam ifade etmeyeceği açıktır. Bu nedenle Başkanlığımızca yapılacak bir işlem yok. Teklif kapağı ve ilk sayfasında Tunç ve arkadaşlarının teklfi olarak bastırılmış ilk sayfa başlığı da aynı şekilde yazılmıştır. Ancak teklifin maddelerinin yer aldığı sayfalarda 'Hükümet'in teklif ettiği metin' diye sehven basılmıştır. Maddi hatanın esası etkilemediği değerlendirilmektedir. Görüşümde değişiklik yoktur" diye konuştu.

  MHP'Lİ KORKMAZ: HUKUKU KATLEDİYORSUNUZ

  Yakut'un sözlerine muhalefet milletvekilleri sıra kapaklarına vurarak tepki gösterdi. MHP'li Korkmaz Başkanlık Divanı'na doğru yürüyerek "Hukuku katlediyorsunuz hukuk tarihine kara leke olarak geçeceksiniz" dedi. Yakut Korkmaz'a "olabilir" karşılığını verdi.

  Usul tartışmasının ardından AK Parti'ning grup önerisinin görüşmelerine geçilmesi üzerine muhalefet milletvekilleri sıra kapaklarına vurdu. AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç'urn kürsüye gelerek konuşmaya başlamasına rağmen muhalefet milletvekillerinin sıra kapaklarına vurması bazı CHP'li milletvekillerinin teklif raporu ve Genel Kurul gündem kitapçıklarını fırlatması üzerine Yakut birleşime ara verdi.


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Yetki verilirse seslerini çıkarmazlar.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş