Cemaatin abileri Gülen'in sözlerini yasaklamıştı

Haberin Tarihi: 11.12.2013 11:57

Dershane nedeniyle patlak veren AKP-Cemaat kavgası nereye gidiyor? Yatışacak mı? Alevlenecek mi?

Şu an yatıştığını söylemek zor… Erdoğan ve AKP Cemaat’i devlet içinden temizlemeye odaklanmış görünüyor…

Fethullah Hoca da neredeyse günlük hale gelen vaazlarını siyasi dozu arttırarak sürdürüyor…
Hoca son olarak dün gece (10 Aralık 2013) ‘Cemaate örgüt denemez örgüt bölücü PKK’dır' anlamına gelen bir açıklama yaptı…

Bu arada ’20 sene önce demokrasiden geri dönülemez’ diyen birine de ‘Kıtmir’ dedi! Kıtmir malum 7 Uyurların sevgili köpeği!... Hoca acaba Kıtmir diye kimden söz etti?
Neyse benim değinmek istediğim konu başka…

“FURUAT” I BANA SÖYLEDİ
Fethullah Hoca’nın 17 yıl önce söylediği ‘Türban füruattır’ meselesi. Konu ile doğrudan ilgiliyim… Çünkü Hoca bu sözü 17 yıl önce benim kendisiyle New York’ta yaptığım ve o dönemde Yeni Yüzyıl gazetesinde yayımlanan röportajda söyledi.

Şimdi gelelim güncel bağlantıya…
Geçen hafta tam da dershaneleri kapatma kavgası 2 yıllık erteleme ile yatışmış görünürken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İlim Yayma Vakfı'nın 40. yılı dolayısıyla düzenlenen bir programa katıldı.

Burada katılımcılara hitap eden Erdoğan ilk kez doğrudan Fethullah Gülen'i hedef aldı. Ve dedi ki: "Kızlarımız büyük zulümler gördü. Kim verecek bunların hesabını... O dönemlerde başörtüsü füruattır diyenler oldu" .

Erdoğan'ın konuşmasında bahsettiği "başörtüsü füruattır" sözleri Fethullah Gülen'’le yaptığım New York röportajında benim sorum üzerine kamuoyuna ulaşmıştı.”

SORUM ŞUYDU
Bu sözleri o dönemde (28 Şubat) İslami camiada çok büyük tartışma konusu olmuştu. Benim sorum 1997’de şu idi:
"Kadın tecrit edilerek örtünmesi isteniyor.Kezban Hatemi Kuran’da baş örtme yoktur diyor. Örtünme var mıyok mu?Bu konudaki dayatma nedir?

FG: Kezban Hanım’ı ben de dinledim. Kur’an’da örtünmeden bahsedilir ama nasıl örtünüleceği şekli açıklanmaz. İran’daki gibi çarşaf mı giyilecek peçe mi takılacak bunlar net değildir. Şekil üzerinde durmak İslam’ın geniş ufkunu daraltmak olur zevksizlik olur. Hatta İslam dinini bir kostüm dini haline getirmek olur ki bunlar yanlıştır. Başörtüsü de aynı şekilde üzerinde durulacak usul yani imanın ve İslam’ın esaslarından şartlarından değildir.

Bunlardan dolayı insanın adeta dinin dışında tutulması dinin ruhuna aykırıdır. Bu konuda dayatmalar ısrarlar ifrattır ve zorlamadır. Hatta nefret ettirmedir. Gönülde sevgi önemlidir sevdirme önemlidir. İşin kaynağıyla irtibat önemlidir. Herkes hoşgörü ister ben de kendi telakkilerim kabullerim içinde hoşgörü isterim. Benim de buna ihtiyacım vardır. Ancak böyle olursa toplumun değişik parçaları bir araya gelebilir. Aynı ölçüde ben de herkesi bağrıma basmalı ve kabullenmeliyim. O kadar çok müşterek yanımız var ki teferruatta bölünüp parçalanmamalı. Caminin içinde birbirimize düşeceksek şekilden önce ruh veya muhtevayı öne alıp avluda barışacaksak orada barışı sağlamalıyız. “(S.19)

MİLLİ GÖRÜŞ GÜLEN’İ ELEŞTİRDİ
Bu bölümün başında “Şekilcilik İslam’ın Ufkunu Daraltır” diye yazdım.

Siyasi İslam’ın tabanı olan Milli Görüş ve bazıları şiddetle Gülen’i eleştirdiler.

Kitabın tamamında Gülen Milli Görüş ile ortak bir yanları olmadığını o zaman konuşulan G8‘in tabana ucuz bir mesaj olduğunu söyleyerek bir çok soruda zimni veya açık mesajlarını iletmişti. Milli Görüşçüler ve Erdoğan ekibi İran’a yakın duruyor Humeyni’ye hayranlık besliyorlardı.

Onları destekleyen Bazı İlahiyatçılar da türbanın farz olduğu konusunda fetva veriyorlardı. İktidara geçtikten sonra da bunu daha sistematik yaymaya dayatmaya devam ettiler. Cemaatin lideri olan Gülen Türk İslam anlayışını savunuyordu. herkül.org sitesinde yayınlanan videoda da şunları savunmaya devam etti:

“Başörtüsü türbanı kelimeyi şahadetin yerine koyanlar varkimse koyamaz. İmanın içinde beş şart daha var. Bunları inkar eden dinden çıkar. Başörtüsü beş şart içinde yoktur. Kimse başını açıp gezdiğinden dolayı kafir olur diye bir şey duydunuz mu hiç? Bizim akidemizde de yoktur. Başı açık kafir olur diye bir şey dinde yok. İmandan sonra en büyük hüküm namazdır. Onu bile kılmayan dinden çıkamaz. Bu Allah’ın affı ile ilgili.”

KİTABI YASAKLADILAR
Farklı içtihatlar olduğunun altını da çizmiş. Bu konuda Diyanet AKP iktidarı boyunca sadece AKP’nin dayattığı şekilciliği ve tek tip İslam’ı savunmuştur ve savunmaktadır.

Erdoğan 17 yıllık nefretini kusmuştur Gülen’e karşı. Ben New York Sohbeti kitabını yayınladığımda cemaatte bir çok abi ve görevli kitabımın okunmasını ve satılmasını yasakladı. Çünkü AKP ile uyuşan kan bağı kadına dönük bağnaz gerici ve feodal anlayış idi. Bir kadınla fotoğrafı var kapakta diye içinde beğenmedikleri bir Gülen portresi ve fikirleri var diye okunmasın istediler.

Diğer yandan da askerlerin ve onların emir erleri olan basının saldırısına tezgahına maruz kaldım.

Milli Görüş’ün İran hayranlığı muta nikahını çok eşliliği normalleştirmiş türbanı saç göstermeme şekilciliğine bağlamıştır. “Başı açık kadınlar fahişedir” veya “dans eden kadının kocası boynuzludur” gibi şahane iltifatlara maruz kalmıştır Türk kadını.

FARK CİDDİ
Milli Görüş ve Gülen’in felsefi farklılığı çok ciddidir. Bunun entelektüel bir ortamda tartışılamayacağını yıllar önce acı bir şekilde öğrendim. Sığ sularda çırpınanlar Türkiye’yi bugün olduğu noktaya AKP ile beraber taşımışlardır.

Başbakan imam mı ilahiyat profesörü mü neden türban şart diye fetva veriyor? Müslümanlık gereği örtünenler dendiği anda örtünmeyenler Müslüman değil demektir. Ben bunu şiddetle reddettim ve etmeye devam edeceğim. En azından bizim mezhebin kurucusu Hanefi hazretleri cevaz vermiş. Demiş ki: ”Baş örtüsünün altından saç örgüleri topuklarına kadar görünebilir”.

Türk milletini silmek isteyen anlayış PKK ile el ele vermiş Milli Görüş ve onun ideali olan Ortadoğu’nun bataklık gülleridir.

Türk İslam anlayışı Türk milleti gibi yok edilmek istenmektedir. Topluma bu iyi anlatılmalıdır. Arap ve İran İslam anlayışı ve kültürü topluma dayatılmaktadır.
Türban siyasi bir simge olmuştur.

Nevval Sevindi

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]