Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart İstanbul Üniversitesi Atatürk’ü unuttu  İstanbul Üniversitesi Atatürk’ü unuttu
  Haberin Tarihi: 11.12.2013 17:00

  İstanbul Üniversitesi’nde zorunlu ders olan Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersi 2011 yılından itibaren seçmeli olarak okutuluyor. İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Cezmi Eraslan’ın Mustafa Kemal Atatürk’e karşı olan tutumu da dikkat çekiyor.

  2010-2011 eğitim öğretim dönemi içerisinde herhangi bir yasal zemini olmadığı halde uzaktan eğitim yapılacağı söylenerek zorunlu ders statüsündeki Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersleri yarı dönem yapılmadı.

  İstanbul Üniversitesi’nde yapılan bu denemenin ardından 3-5 Şubat 2011 tarihleri arasında Ankara’daki Atatürk Araştırma Merkezi derslerin geleceği konusunda Antalya’da geniş kapsamlı bir toplantı düzenledi. Bu toplantıya dersi veren hocalar ile bu alanda görevli idari birimlerin temsilcileri katıldı. İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nün müdürü olan Prof. Dr. Cezmi Eraslan o dönemde Atatürk Araştırma Merkezi’nin müdürü idi ve toplantının katılımcıları arasında bulunuyordu. Toplantı sonuçları idari birimlere ve dersi veren hocalara duyurulmadı.

  Bu toplantıdan çok kısa bir süre sonra ise 13 Şubat 2011 tarihli 6111 sayılı torba yasa kabul edildi. Bu yasanın içinde bundan sonra İnkılap Tarihi derslerinin uzaktan ve seçmeli olarak yapılabileceğine ilişkin bir kayıt da bulunuyordu. İşte bu süreçten itibaren İstanbul Üniversitesi’nde lisans birinci sınıflarda zorunlu ve örgün biçimde okutulması gereken dersler yapılmamaya başladı. Derslerin uzaktan yapıldığı iddia ediliyordu. Ancak Üniversite sitesine yüklenen ders notları dışında dersler uzaktan eğitim yoluyla da verilmedi. Bölüm hocaları her ne kadar örgün eğitimle ders vermek isteseler de derslerin yapılmasına bir türlü izin çıkmadı. Öğrenciler dönem ortasında ve yılsonunda vize ve final sınavlarına alındı.

  2012-2013 eğitim öğretim dönemi içinde bu sınavlar bir özel şirkete devredildi; soru bankaları ve sınav okuma işlemi özel bir şirket tarafından gerçekleştirildi.
  Bugünlerde İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü için ilanla dört okutman kadrosu açılmış bulunuyor. Yapılmayan ders için bu kadroların neden açıldığı elbette tartışma konusu. Bir yandan Asistan Mehmet Perinçek Enstitü’den atılırken bir yandan da olmayan dersler için bu kadar çok sayıda okutman kadrosu açılıyor. Kuşkusuz bu durum İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’ndeki kadrolaşmayı da açıkça belgeliyor.

  Ankara Merkezli Atatürk Araştırma Merkezi’nin derslerin geleceğine ilişkin olarak İstanbul Üniversitesi öğrencileri arasında anketler düzenlediği de öğrencilerden edindiğimiz bilgiler arasında yer alıyor.

  ATATÜRK YERİNE GÜL FOTOĞRAFI
  İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Cezmi Eraslan’ın Enstitü’nün sitesinde yer alan fotoğrafı ise görenlerin tepkisini çekti.

  Fotoğrafta Eraslan’ın arkasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün fotoğrafının yer aldığı görülüyor.


  (Fotoğrafı büyültmek için fotoğrafın üzerine tıklayınız)


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


  ATATÜRK İLE İLGİL TEZ ÇALIŞMASINI KABUL ETMEDİ
  Atatürk ve Yakın dönem Cumhuriyet Tarihi üzerinde çalışan araştırmacı yazar Sinan Meydan da “Bir Tez Bir Kaç Tarih Profesörü ve Atatürk'ü Savunmanın Onuru” başlıklı yazısında Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalında Yüksek Lisans yapmaya başladığında Atatürk’ün "din anlayışını" ortaya koyan tez çalışmasının tez hocası Cezmi Eraslan tarafından “sakıncalı” bulunarak jüriye girmeden reddedildiğini yazdı.

  O DERS 12 EYLÜL’DEN SONRA NASIL DEĞİŞTİRİLDİ
  “Devrim Tarihi” ismiyle okutulan ders 12 Eylül Darbesi sonrası değiştirilerek “İnkılap Tarihi” olarak değiştirilmişti.

  1930’larda Türkiye’de üniversite reformu yapılmış ve bu reformlar İstanbul Üniversitesi’yle başlamıştı. Öyle ki Mustafa Kemal Atatürk İstanbul Üniversitesi’ne gelerek incelemelerde bulunmuş ve Hukuk Fakültesi'nde öğrencilerle birlikte ders dinlemişti.


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Sürmenaj, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Saçmalığa bak en gerekli ders nasıl olur da okutulmaz.

  Madem karşılar hiç olmazsa saygı duysunlar. Fotoğrafını kaldırarak dersi okutmayarak onu sileceklerini sanıyorlar ama yanılıyorlar.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş