NTV neden yandaş

Haberin Tarihi: 11.12.2013 13:27

Gazetelerin çekirdekten gazeteci olan aileler tarafından çıkarıldığı dönemler Marduk gezegeni kadar uzaklarda kaldı. Gazetelerin sermaye yapısı tepeden tırnağa değişirken bu değişimden sadece patronlar değil medya yöneticileri de nasiplendi. New Age medya yöneticileri müteahhitlikten petrol rafinerisi patronluğuna kadar çeşit çeşit sektörel yelpazede iş tutan patronlarının taşeron işçileri artık.

Zamane medya yöneticileri çalıştığı medya ile iktidar ilişkisini anında kavrayacak patronunun değerini iktidar nezdinde devalüe ettirmeyecek patronunu tehlike anında ilk kurtarılacaklar listesine aldıracak beceriye sahip.

Hemen hepsi genellikle solculuktan gelirken makas değiştirip liberalliğe evrilen bu ağır abiler yaptıkları haberle programla patronlarının işlerine takoz koyma potansiyeli olan alt kademe çalışanları da anında envanterden düşürüyorlar.

İştigal ettikleri farklı sektörlerdeki işlerini büyütmekten başka bir amacı olmayan patronların hem tekeri hendeğe düşürmemek hem de Başbakanın olağan öfke seline denk gelmemek için biat etmekten başka şansı var mı biraz irdeleyelim:

Bu soruyu Doğuş Yayın Grubu nezdinde inceleyerek yanıtlayalım:

2013 yılı itibariyle içinde Star TV NTV CNBC-e e2 Kral TV’nin de olduğu 8 televizyon 8 radyo kanalı 5 internet portalı 6 dergisi ve yayınevi dahil olmak üzere 28 medya kuruluşu bünyesinde yer alan hizmet veren Doğuş Holding’le hükümet arasındaki ilişkileri anlamak için holdingin bu dönemde aldığı ihalelere mercek tutalım.

KRAL TV VE KRAL FM İHALESİ
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Uzan’lara ait Kral TV ile Kral FM’i18 Haziran 2008’de 85 milyon Dolar muhammen bedel üzerinden ihaleye çıkardı. Tek istekli olarak ihaleye giren Doğuş grubu 95 milyon Dolar teklif verdi. 2006’da Kral TV ihalesine tek istekli olarak katılarak 45 milyon 100 bin Dolar veren Çukurova Grubu’nun ihalesinitek istekli katıldı” gerekçesiyle iptal eden TMSF Doğuş’un ihalesini onayladı.

BOYABAT BARAJI VE HES LİSANSI PROJELENDİRİLMESİ
1998 yılında Boyabat Barajı ve HES projesi için Doğuş Grubu ile Yap-İşlet-Devret modeli çerçevesinde sözleşme imzalandı. Ancak Hazine Müsteşarlığı ile dış kredi garantisi görüşmelerini anlaşmayla sonuçlandıramayan Doğuş Grubu projenin inşasına başlayamadı. Aralarda mahkemeli iptalli aşamalar geçirildi ama uzatmamak ve sıkmamak için detaya girmeden sonuca geleyim Doğuş Holding’e Boyabat Barajı ve HES üretim tesisi için 13 Kasım 2007 tarihinde 49 yıl süreli üretim lisansı verildi. Türkiye’nin 5’inci büyük barajı olarak inşa edilen Boyabat Barajı ve HES’in yapımı 4 yıl sürdü. Açılışı 12 Aralık 2012’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle yapılan baraj ve HES hakkında Samsun 2. İdare Mahkemesi ÇED raporu için öngörülen muafiyet kararının projenin gerçekleştirildiği dönemde geçerli olmadığı gerekçesiyle yürütmesinin durdurulmasına karar verdiyse de Boyabat Barajı ve HES 3 Aralık 2012 tarihinde üretime geçerek elektrik satmaya başladı.

ARTVİN BARAJI VE HES İŞİ
Artvin Barajı ve HES ile Yusufeli Barajı ve HES’in yapımı için Türkiye ile Fransa arasında 3 Eylül 1996 tarihinde imzalanan protokol kapsamında Spie Batignoles T.P. (lider firma) Cegelec Gec Alstom Neypric Gec Alstom Electromecanique S.A. Spıe Enertrans (Fransa) ve Doğuş İnşaat’tan oluşan bir konsorsiyum oluşturuldu. Projeyi gerçekleştiren konorsiyoma daha sonra başka yabancı şirketler de katılırken bazıları ayrıldı. Ancak Doğuş yeni konsorsiyum üyeleriyle DSİ ile sözleşme görüşmesi talebinde bulundu ve 1 Eylül 2004’de ise sözleşme imzaladı. Ancak konsorsiyum projelerinin yapımı için ihtiyaç duyulan krediyi Hazine Müsteşarlığı’nın uygun gördüğü koşullarda sağlayamadığı için projelerin yapımına başlayamadı. Bunun üzerine 18 Nisan 2007 tarihinde 4283 sayılı Yap- İşlet Modeli ile Elektrik Üretim Tesislerinin Kurulması ve İşletilmesi ile Enerji Satışının Düzenlenmesi Hakkında Kanunun geçici 4’üncü maddesine eklenen bir fıkra ile Artvin Barajı ve HES ile Yusufeli Barajı ve HES’in Doğuş İnşaat tarafından ihalesiz bir şekilde Yap-İşlet Modeli kapsamında yapılmasını sağlamak için AKP Hükümeti yasa çıkardı. 2010’un Şubat ayında EPDK’dan 49 yıllık üretim lisansı alan Doğuş Enerji 4 yerli bankadan 540 milyon kredi temin ederek Aralık 2010’da variant ve derivasyon tünellerinin yapımına başladı. Temmuz 2015'te su tutmaya hazır hale getirilmesi planlanan Artvin Barajı ve HES’in Ocak 2016'dan itibaren elektrik üretmesi öngörülüyor.

Yusufeli Barajı ve HES ise hükümetler arası ikili işbirliği kapsamından çıkarıldı ve 13 Ağustos 2012 tarihinde yapılan ihaleyi Limak-Cengiz-Kolin İnşaat konsorsiyumu kazandı

ASLANCIK BARAJI VE HES

Giresun’un Doğankent ve Tirebolu ilçeleri arasında bulunan Aslancık Barajı ve HES için Doğuş Doğan ve Anadolu Grubu’nun ortak olduğu “Aslancık Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş 20 Mart 2008 tarihinde EPDK’dan elektrik üretim lisansı aldı. 2010 yılında inşaat çalışmalarına başlanan Aslancık Barajı ve HES’in 2013 yılı sonunda işletmeye alınması planlanıyor.

KONYA-AKŞEHİR-AFYON BÖLÜNMÜŞ YOLU İHALESİ
Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 18 Nisan 2012 tarihinde belli istekliler arasında çıkarılan ihale 86 milyon 250 bin TL’ye Doğuş İnşaat’a verildi. Proje 2014 yılında tamamlanacak.

TOKAT-NİKSAR BÖLÜNMÜŞ YOL İHALESİ
Yine Karayolları tarafından 18 Mart 2013 tarihinde belli istekliler arasında ihaleye çıkarılan ihale yaklaşık 327 milyon TL’ye Doğuş İnşaat-YDA İnşaat ortak girişimine verildi.

MAVİ TÜNEL İÇMESUYU ARITMA TESİSLERİ YAPIM İŞİ
DSİ tarafından 20 Şubat 2013 tarihinde açık ihale usulüyle yapılan “Mavi Tünel İçmesuyu Arıtma Tesisleri” yapımı işi ihalesinde Nema Kimya en düşük teklifi verdi. Ancak idare Nema A.Ş.’nin iş bitirme belgesindeki çevirisini bahane ederek bu şirketi ihale dışı bırakarak en düşük ikinci teklif sahibi Doğuş İnşaat’a ihaleyi verdi.

SALIPAZARI LİMAN PROJESİ (GALATAPORT) ÖZELLEŞİRME İHALESİ
16 Mayıs 2013 tarihinde pazarlık usulüyle yapılan Salıpazarı Liman Projesi (Galataport) özelleştirme ihalesine; Doğuş Holding Alsim Alarko Polimeks- Folkart-Sembol Ortak Girişim Grubu Torunlar Gayrimenkul Global Yatırım-Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı-Delta Proje Girişim Grubu katıldı.

Yaklaşık yarım saat içinde tamamlanan ihaleyi en son 702 milyon Dolar teklifle Doğuş Holding kazandı. Galataport’un 4 Ağustos 2005 tarihinde yapılan 49 yıl süreli özelleştirme ihalesini Offer-Kutman ortak girişimi 35 milyar Euro’ya aldığı göz önüne alındığında Doğuş Holding’in inşaat yoğunluğu biraz daha düşürülen ihaleyi yüzde 670 oranında daha ucuza kapattığı görülüyor.

ARTVİN-ERZURUM ARTVİN-ARDAHAN ARTVİN-ARDANUÇ YOLLARI İŞİ
Deriner Barajı nedeniyle su altında kalacak olan Artvin-Erzurum Artvin- Ardahan Artvin-Ardanuç yolunun yapımı yüzde 17 oranında tamamlanmışken; DSİ yaklaşık 35 km’lik işi DSİ bütçesinden yapılmak üzere 6 Mayıs 2010 tarihinde açık ihaleye çıkardı. İhaleyi STY-Sistem iş ortaklığı kazandı. Ancak ihale kapsamında iş tamamlanamadığından 31 Temmuz 2013 tarihinde ilan ve ihale yapılmadan proje pazarlık usulüyle 52 milyon 313 bin TL bedelle Doğuş İnşaat’a verildi.

HAYDARPAŞA-GEBZE VE SİRKECİ-HALKALI BANLİYÖ HATLARININ İYİLEŞTİRİLMESİ İŞİ
Ulaştırma Bakanlığı Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları Genel Müdürlüğü 15 Şubat 2006 tarihinde “Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi” işini belli istekliler arasında ihaleye çıkardı. İçlerinden birinin “teşekkür belgesi” sunduğu beş ortak girişiminden Alstom-Marubeni-Doğuş grubu 866 milyon 392 bin 910 Euro bedelle ihaleyi aldı. Ancak grubun işi terk etmesi üzerine 19 Temmuz 2010’da sözleşme feshedildi. Taraflar şimdi Tahkim’de kozlarını paylaşıyor.

Doğuş Holdingin devletle daha doğrusu hükümetle yaptığı projeler bu kadar mı? Hayır değil. Holding İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden de çok sayıda projenin ihalesini almış durumda.

İşte İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alınan ihaleler:
DOĞUŞ POWER CENTER’IN İMAR PLANI DEĞİŞİKLİĞİ
İstanbul Maslak’ta imar planında “sanayi ve park alanı” olarak yer alan ve mevcut ruhsata göre en fazla 31 bin metrekare inşaat yapılabilecek olan arazisine Doğuş Holding 60 bin metrekare alanı olan alışveriş merkezi yaptı.

Holding imar planına aykırı yapılan “Doğuş Power Center” için 2007 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvurarak imar planı değişikliği talebinde bulundu. 2008’de İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi oy çokluğu ile imar planında sanayi ve park alanı olarak gözüken parselleriticaret+konut+hizmet alanı” olarak değiştirdiği gibi emsal de 16 oranında arttırıldı. Böylece Doğuş Holding’in yaklaşık 350 milyon TL rant elde ettiği tahmin ediliyor. Kararlara ilişkin olumsuz oy verenler olayı mahkemeler taşıdı davalar halen devam ediyor.

HYATT REGENCY OTELİNİN İŞLETME HAKKININ DEVRİ İHALESİ
İstanbul Büyükşehir Belediyesi 31 Mart 2010 tarihinde beş yıldızlı ve 360 odalı Hyatt Regency Oteli’nin 21 yıllık kullanım hakkını ihaleye çıkardı. İhaleye tek istekli olarak katılan Doğuş Holding’e bağlı Göktrans Turizm 208 milyon TL’ye aldı.

İSTANBUL OTOGAR-KİRAZLI-BAŞAKŞEHİR METROSU VE ELEKTROMEKANİK İŞLER İLE ARAÇ TEMİNİ İŞİ
Çok karmaşık ve çok çeşitli iddiaların ortalıkta dolaştığı Otogar-Kirazlı-Başakşehir Metrosu işinin ihale süreçleri ile yapılan ödemelere ilişkin yolsuzluk ve usulsüzlükler ancak özel bir denetimle ortaya çıkarılabilecek kapsamda.

Esenler Çinçin ve Bağcılar olmak üzere 4 istasyonu bulunan Otogar-Mahmutbey arası 44 km’lik hafif raylı sistem ise 2003 yılında 173 milyon 358 bin dolara Doğuş İnşaata ihale edildi. 2006’da yüzde 30 keşif artışı yapılan hat Bağcılar’dan Kirazlı’ya kadar uzatıldı. Aynı yıl başka bir kararla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ihale hazırlıklarını yaptığı 17 km’lik Bağcılar-İkitelli-Başakşehir-Olimpiyat Köyü metro hattı ihale yapılmadan revize sözleşme ile ar Hafif Metro Hattına eklendi. Böylece yaklaşık 5 km’lik hat 22 km’ye çıkarılırken 173 milyon 358 bin Dolar olan sözleşme bedeli de 1 milyar 137 milyon dolara çıkarıldı. İETT 963 milyon 642 bin dolarlık işi Doğuş Holding’e ait ihalesiz verdi.

Takvimler Haziran 2011’i gösterdiğinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi yüzde 80’i tamamlanan hattın yapımını Ulaştırma Bakanlığı’na devretti Bakanlık hattın tamamlanması için 700 milyon Dolar kaynak ayırdı.

KADIKÖY-KARTAL METROSU İŞİ
Başlangıçta Harem-Tuzla Hafif Raylı Sistemi olarak düşünülen ve Ocak 2005’de Yapı Merkezi-Doğuş-Yüksel-Yenigün-Belen (Anadoluray) ortak girişimine 130 milyon artı KDV’ye verilen hattın Marmaray ile bütünleştirilmesi kararlaştırılarak hattın başlangıç noktası Kadıköy’e kaydırıldı. Ancak daha sonra hattın tamamen yer altında ve metro standartlarında inşası kararlaştırıldı.

Ocak 2008'de Kadıköy-Kartal Metrosu İkmal İşleri adı altında ihale açılarak Avrasya Metro Grubuna (Astaldi–Makyol– Gülermak) 752 milyon Avro+KDV bedelle ihale edildi. Böylece Anadoluray Grubu metronun Kadıköy-Kozyatağı arasında kaba inşaat işlerini Avrasya Metro Grubu ise Kozyatağı-Kartal arasındaki kaba inşaat işlerine ek olarak hattın tümünde istasyonlar dahil kalan tüm işleri yüklendi.

İSTANBUL ÜSKÜDAR-ÜMRANİYE-ÇEKMEKÖY-SANCAKTEPE METROSU İŞİ
Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosu da başlangıçta hafif raylı sistem olarak düşünülen ancak sonra metroya dönüştürülen projelerden. İhalesi pekçok kez ertelenen ihale 15 Eylül 2011 tarihinde sonuçlandı ve 563 milyon 899 bin Avro ile Doğuş İnşaat’ın oldu.

Bunca listeye ilaveten bir de “holdingin bankasının batık kredisinin Ziraat Bankası’na yıkılması işi” vardır ki tadından yenmez.

Merak edenlere işte videosu:

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


“GASTECİLİK” HEVESİNE KURBAN OLUR MU BUNLAR
Bu kadar uzun yazıyı okuyabilme zahmetine katlanmış okur: Bunca laftan sonra şapkamızı önümüze koyalım ve soralım:

Medyası olan bir patron bunca akçeli işlerini bizim gibi ecir tayfasının “gastecilik hevesleri” uğruna Başbakanın ayakları altına atarak harcar mı? Üstelik yönettiği halkı “bizler” ve “onlar” kamplarına ayırmış bir Başbakanın devr-i iktidarında…

İşte bu yüzden duvarlara vidaladığımız ekranlar tarafından uyuşturularak robotlaştırılıyor biraz uyanık olanlarımız ise haber müsveddeleriyle avutuluyoruz.

Televizyonun kumandası elimizde diye hayatın kumandasını da elimizde sanan bizleri güdülen organizmalara dönüştüren bu güçlerin ipleri işte bu ihale dosyalarının nöbetçi sahiplerinde.

Özgür ve bağımsız medya” için Marduk gezegeninde kalmış medya düzenine dönmekten başka çare yok. Yeni “Sözcü”lerAydınlık”lar “Odatv”ler yaratma ihtimalimiz medya sahiplerinin bu nöbetçi ihalecilerden yemlenmesinin önünün kesilmesiyle doğru orantılı.

Marduk gezegeni 36 milyar km uzakta mı?

E ne diyelim mesafenin bu kadar açılmasına yol açacağını göremeyerek RTÜK Yasası’na bu düzenlemeleri koyan “Karaoğlan”a rahmet olsun…

Derya Kırıcı
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]