Cemil Çiçek Hüseyin Gülerce Melih Gökçek ve Altan Tan darbeci çıktı

Haberin Tarihi: 11.12.2013 16:41

Türkiye’nin göz önünde en çok duran AKP’li siyasilerin gazetecilerin ve akademisyenlerin üzerleri biraz kazındığında ortaya çıkan geçmişleri şaşırtmaya devam ediyor.

Bugün Türkiye’nin yakın tarihinde yaşanan darbeleri sürekli eleştiren orduya sert sözlerle yüklenen “darbelerden zarar gördük” diyerek gözyaşı döken AKP ve cemaatin önde gelen isimleri o dönemde neler söylüyorlardı?
Sizi bir tanesine götürelim…

Şu an Türkiye’nin önemli isimlerinin yer aldığı 1960’ların sonunda kurulan “Yeniden Milli Mücadele Dergisi”nde orduyu öven yazılar kaleme alınıyor ve daha da ileri gidilerek “Komünistlere Karşı Ordu Millet Elele” başlığıyla çıkarılan dergi kapaklarıyla ordu darbe yapmaya çağırılıyordu.Peki o dönemin darbe çağırıcıları bu dönemin ise “demokratları” kimlerdi?

Kimler o siyasi geleneğin içindeydi ve o dergide yazarlık yapıyorlardı?

Hangisinden başlayalım?
AKP’nin önde gelen ismi ve bugün TBMM Başkanı Cemil Çiçek’ten mi başlayalım yoksa Gülen cemaatinin önde gelen ismi Zaman yazarı Hüseyin Gülerce’den mi?

Sosyal medyada yazdıklarıyla sık sık gündeme gelen AKP’li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i de unutmamak lazım.

Bugün “vesayet rejimini bitirdik” diyerek darbelere “lanet” okuduklarını söyleyenler darbelerin ardından idam edilen gençler için timsah gözyaşları dökenler; 16 Şubat 1971 yılında “Yeniden Milli Mücadele Dergisi”nin kapağına dönemin Genelkurmay Başkanı Memduh Tağmaç’ı koyarak “Komünistlere Karşı Ordu Millet Elele” başlığını attılar.

O darbe çağrısı günler sonra karşılık buldu ve 12 Mart 1971 tarihine gelindi. Gencecik fidanlar idam sehpalarında çatışmalarda katledildi.

Bugün ise o çağrıyı yapanlar “demokrasi havarisi”mişcesine konuşmalarına devam ediyorlar.
İşte o gelenek içinde olan ve “Yeniden Milli Mücadele Dergisi”nde yazarlık yapan isimler:

“Cemil Çiçek Taha Akyol Aykut Edibali Yavuz Aslan Argun Melih Gökçek Necmettin Erişen Prof. Dr. Mustafa Erdoğan Halil Şıvgın Mustafa Ruhi Şirin Atilla Yayla Ali Müfit Gürtuna Ahmet Taşgetiren Gaffar Yakın Dr. Necmettin Turinay Galip Demirel Ömer Vehbi Hatipoğlu Hüseyin Gülerce Ahmet Taşgetiren Kemal Yaman Burhan Özfatura Hamza Türkmen Altan Tan”

Fethi Yılmaz

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]