Türkiye Politika ve Araştırma Merkezi'nin (Centre for Policy and Research on Turkey) davetlisi olarak Londra'ya giden Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili Oktay Vural protesto edildi.

Haberin Tarihi: 07-12-2013 12:13:30

MHP'li Oktay Vural'a 'Kürt' tepkisi: Size öyle bir ah ederim ki

Türkiye Politika ve Araştırma Merkezi'nin (Centre for Policy and Research on Turkey) davetlisi olarak Londra'ya giden Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili Oktay Vural protesto

Hürriyet'in haberine göre isminin Figen Kaynak olduğu öğrenilen ve Kürt olduğunu belirten bir kadın ayağa kalkarak "Bu söyledikleriniz doğru değil. Evet yaptınız 20 yıl 30 yıl önce göçe zorladınız. Cennet vatanımız oradayken bizler neden buradayız?" dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili Oktay Vural "Bir millet düşünün ki adını tartışıyorsa bir devlet düşünün ki yapısını tartışıyorsa nereye gideceği bilinmeyen rüzgarın akışına bırakılmış demektir" dedi.

Vural milli kimlik yerine anayasa vatandaşlığı ya da Türkiyelilik gibi kavramların getirilmesinin "milli benliliği bilmemek" anlamına geldiğini söyleyerek "Biz sosyal bütünleşmeden yanayız. Türk milleti bu coğrafyaya geldiği zaman hiçbir etnik yapıyı yok etmemiş göçe zorlamamıştır. Savaş zamanları dışındaki tedbirlerin dışında" diye konuştu.


Oktay Vural'ın bu ifadesinin ardından konuşmasının 15. dakikasında ismi Figen Kaynak olduğu öğrenilen ve Kürt kökenli olduğunu belirten kadın ayağa kalkarak "Bu söyledikleriniz doğru değil. Evet yaptınız 20 yıl 30 yıl önce göçe zorladınız. Cennet vatanımız oradayken bizler neden buradayız?" dedi.

Vural bunun üzerine Diyarbakır doğumlu olduğunu belirterek "Bu konuda Türk milletine kimse haksızlık yapmamalıdır. Herkes Türk milletinin kadrini bilmelidir" yanıtını verdi. Protestocunun yaklaşık yarım saat süren tartışmalar sırasında "Öyle bir ahdederim ki evlatlarınızdan hayır görmezsiniz" ve "Buradan sağ çıkamazsınız" gibi ifadeler kullanması gerginliğin artmasına neden oldu. Kaynak'ın ısrarlı müdahalesi nedeniyle konuşması sık sık bölünen Vural katılımcılara hitap etmeye devam etti. Oktay Vural ile zaman zaman karşılıklı tartışmaya giren protestocu Kaynak diğer katılımcıların ikna etmeye çalışmasına rağmen programı terk etmedi. Polisin çağrılmasının ardından ise Kaynak restorandan çıkarıldı.

MHP Grup Başkanvekili Vural konuşmasının devamında ise "Türk milletini kimse bölemeyecektir. Askerimize polisimize kurşun sıkanlar Doğu ve Güneydoğu'da mezralarda Kürt kökenli kardeşlerimizi öldüren PKK Kürt kökenli insanların temsilcisi değildir. PKK bölücü terör örgütüdür" dedi.

Kaynak: Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]