Baransu'ya rekor hapis talebi!

‘Gülen’i bitirme kararı 2004’te MGK’da alındı’ haberine imza atan gazeteci Mehmet Baransu hakkında çok sayıda suçtan soruşturma başlatıldı...

Haberin Tarihi: 07-12-2013 07.58MGK soruşturmasına rekor hapis talebi


MGK belgesini yayınlayan Baransu’ya soruşturma...

‘Gülen’i bitirme kararı 2004’te MGK’da alındı’ haberine imza atan gazeteci Mehmet Baransu hakkında çok sayıda suçtan soruşturma başlatıldı...

Anadolu Cumhuriyet Savcısı Sıddık İlgar Taraf gazetesinin 28 Kasım 2013 tarihli nüshasının manşetinde Mehmet Baransu imzalı “Gülen’i bitirme kararı 2004’te MGK’da alındı” başlıklı haberi ihbar kabul ederek soruşturma başlattı. Basın Savcısı İlgar soruşturmasında Baransu’nun yayınlanması ve açıklanması kanunen yasak olan “25 Ağustos 2004 tarihli ve 481 sayılı Milli Güvenlik Kurulu kararını” yayınlamak ve açıklamak suretiyle TCK’nın 327 328 329 ve 336. Maddelerinde yazılı olan “Devlet Güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek ve açıklamak” ile “Yasaklanan Bilgileri Açıklamak” suçlarını işlediğini iddia etti.

‘Özel yetkili’de yargılanır

Soruşturma görevinin Terörle Mücadele Kanunu’nun 10. Maddesi uyarınca özel yetkili savcılıkta bulunması ve Anadolu Cumhuriyet Başsavcığılı’nın görev alanına girmemesi gerekçesiyle dosya İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Baransu hakkında dava açılırsa “Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etmek” suçundan 3 yıldan 8 yıla kadar “Siyasal ve askeri casusluk” suçundan 15 yıldan 20 yıla kadar “Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama” suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar ve “Yasaklanan bilgileri açıklamak” suçundan da 3 yıldan 5 yıla kadar olmak üzere 26 yıldan 43 yıla kadar hapis cezası istemiyle özel yetkili mahkemede yargılanacak.

Bu kez savcılığın hedefinde

Mehmet Baransu’nun haberi üzerine Başbakanlık MİT Müsteşarlığı ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği önceki gün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu. Baransu ‘Balyoz darbe planı’yla ilgili belgeleri bavulla savcılığa götürmüştü.

TCK ne diyor?

DEVLETİN GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN BİLGİLERİ TEMİN ETME: Madde 327 - (1) Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri temin eden kimseye üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası verilir.

SİYASAL VEYA ASKERÎ CASUSLUK: Madde 328 - (1) Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askerî casusluk maksadıyla temin eden kimseye on beş yıldan yirmi yıla kadar hapis cezası verilir.

DEVLETİN GÜVENLİĞİNE VE SİYASAL YARARLARINA İLİŞKİN BİLGİLERİ AÇIKLAMA: Madde 329 - (1) Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklayana 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası verilir.

YASAKLANAN BİLGİLERİ AÇIKLAMA: Madde 336 - (1) Yetkili makamların kanun ve düzenleyici işlemlere göre açıklanmasını yasakladığı ve niteliği bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklayan kimseye üç yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilir.

CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU: ‘Suç duyurusunu doğru bulmuyorum’

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Taraf gazetesi ile gazeteci Mehmet Baransu hakkında Başbakanlık Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği ve MİT Müsteşarlığının suç duyurusunda bulunmasının “iktidarın halktan gizlediği bazı gerçeklerin halk tarafından öğrenilmesini önlemeye yönelik” olduğunu savundu: “Gazetelerin ve gazetecilerin özgürlüğünü sınırlarsanız halkın haber alma hakkını sınırlamış olursunuz. Taraf önemli bir gazete yayın yapıyor. Beğenirsiniz veya beğenmezsiniz. Ama gazetecilerin özgürce yayın yapmaları demokrasinin temel koşullarından birisidir. Buna herkesin özen görmesi lazım. Suç duyurusunda bulunulması iktidarın halktan gizlediği bazı gerçeklerin halk tarafından öğrenilmesini önlemeye yöneliktir. O açıdan doğru bulmuyorum.”

Kaynak: Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]