Haberin Tarihi: 21.11.2013 12:38
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Rusya ziyareti öncesinde Rus medyasına konuştu. Güncel bir çok konuyu değerlendiren Erdoğan "Görüşmeler sırasında Adan Zye tüm konuları masaya yatıracağız dedi. Suriye krizinin yarattığı mülteci sorunu Rusya İran Irak Lübnan ve Ürdün ile çözmek istediklerini belirten Erdoğan Rusya Türkiye ABD İran gibi ülkeler çözüm için destek verirse ve diğer BM Güvenlik Konseyi ülkeleri de sürece dahil olursa çözüme çok yaklaşırız şeklinde konuştu. Erdoğan gençliğinde ünlü Rus yazarı Dostoyevkiyi okuduğunu da anlattı.

Rusyanın resmi yayın organlarından Rossiyskaya Gazeta ile İtar-Tass Haber Ajansı'na özel bir röportaj veren Erdoğan birçok güncel konuyu değerlendirdi. Rusyanın Sesi tarafından yanısıtılan açıklamalarında Erdoğan öncelikle iki gün boyunca St Petersburgda yapacağı temaslardan beklentilerini açıklarken ziyarete büyük önem verdiğini belirtti.

ENERJİ İLİŞKİLERİ STRATEJİK SEVİYEYE YÜKSELDİ

Enerji alanındaki ilişkilerin stratejik seviyeye yükseldiğini ve çok büyük atılım yapıldığını vurgulayan Erdoğan "Görüşmeler sırasında Adan Zye tüm konuları masaya yatıracağız. İki ülke arasında ticari hacim 35 milyar dolara ulaştı ve 100 milyar dolar hedefine ulaşmak için görüş alışverişinde bulunacağız. İki ülke de bu hedef etrafında ortak irade gösterdiği için bu bizler için sorun olmadığını düşünüyorum" diye konuştu.

Moskova ve Ankara arasında kurulan diyalogun önemine vurgu yapan Erdoğan Rusya Devlet Başkanı ile mevcut kişisel ilişkilerin diyalogun önemli ortak adımlarla sonuçlanması için olumlu bir gelecek sağlayacağını ümit ediyorum. Zengin tarihe sahip iki komşu ülke Rusya ile Türkiye arasındaki mevcut diyalogun gelişmesi gelecek nesiller için örnek teşkil edecektir sözlerini kullandı.

DOĞALGAZIN YÜZDE 56SI RUSYADAN

Rus medya organlarıyla mülakat sırasında Erdoğan enerji işbirliğinin ilişkilerde tuttuğu yere de dikkat çekerken Türkiye'nin doğalgaz ihtiyacının yüzde 56sını Rusyadan karşıladığını bunun büyük bir rakam olduğunu bu alanda yeni işbirliği alanları açmak istediklerini belirtti. Bu alanlardan birinin nükleer enerji olduğunu vurgulayan Erdoğan şunları söyledi:

"Rusya ile Akkuyuda nükleer santral inşa ediyoruz. Çalışmalar başladı ve projenin üçüncü etab devam ediyor. Genç uzman mühendislerimiz Rusya'da eğitim alıyor. Eğitimin ardından onlar Rus uzmanlarla birlikte projenin ileriki safhalarında yer alacak.

RUSYA'DAN NATO SİSTEMİNE UYGUN ASKERİ EKİPMAN ALIYORUZ


Başbakan Erdoğan Rusya ile yürütülen askeri-teknik işbirliğine de değindi. Füze ihalesinde Rusya'nın en yüksek fiyatı verdiğini kaydeden Başbakan Erdoğan ihaleden bağımsız olarak Moskova ile birtakım askeri ekipman almaya başladıklarını kaydetti. Bazı ekipmanların satışı konusunda görüşmelerin sürdüğünü Erdoğan Rusya'dan NATO sistemine uygun askeri ekipman aldıklarını vurguladı.

NAZIMIN MEZARININ RUSYADA BULUNMASI DERİN BİR ANLAM İFADE EDİYOR

Başbakan Erdoğan iki ülke arasındaki kültürel ve tarihi ilişkileri de değerlendirdi. Nazım Hikmet'in mezarının Rusya'da bulunmasının kültürel ve tarihi ilişkiler açısından derin bir anlam ifade ettiğini söyleyen Erdoğan "Türkiye'de gençler Dostoyevskinin birçok kitabını okuyor. Ben de gençlik yıllarımda Dostoyevskiyi okudum. Daha önce Mehter müzik takımı Rus devlet orkestralarıyla bir kaç kere ortak konser verdi. İlgili bakanlık ve kurumlar başarılı çalışmalara imza atıyor" dedi.

SURİYELİ MÜLTECİ SORUNUNU RUSYA İLE ÇÖZMEK İSTİYORUZ

Başbakan Erdoğan Suriye krizinin yarattığı mülteci sorununu Rusya İran Irak Lübnan ve Ürdünle çözmek istediklerini söyledi.

Bu konuda Rusya ile 3 yıldır devam eden görüşmelerden sonuç alamadıklarını kaydederek "Rusya Türkiye ABD İran gibi ülkeler çözüm için destek verirse ve diğer BM Güvenlik Konseyi ülkeleri de sürece dahil olursa çözüme çok yaklaşırız dedi.

Erdoğan Suriye rejimiyle bir sonuca varmanın mümkün olmadığını vurguladıktan sonra Suriye'de 133 bin insanın ölümünü kabul edemeyiz. Eminim ki Rusya da buna rıza göstermez şeklinde konuştu.

SOÇİ'DE TARİH YAZACAĞIZ

Türkiyenin son yıllardaki ihracat hamlesini rakamlarla anlatan Erdoğan "Göreve geldiğimizde Türkiye'nin ihracatı 36 milyar dolardı. Bugün ise 155 milyar dolar seviyesinde. Rus rublesi ile ticari operasyonlar yapabiliriz. Aynı şekilde Çin ve İranla da çalışabiliriz. Rus sermayesinin Türk ekonomisinde daha önemli rol oynayabileceğinden eminim. Türkiye Soçi 2014 Olimpiyatları için çok önemli projelere imza atıyor. Olimpiyat oyunları sayesinde Rusya'nın tarihe geçeceğinden eminim. Türk inşaat şirketlerinin de bu tarihle bağlantısı olacak dedi.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]