Haberin Tarihi: 21.11.2013 12:22

Başbakan Erdoğan dün tv ekranında ne diyor: "O kişisel görüşüdür."

"Kişisel görüş" dediği TBMM Başkanveli AKP milletvemkili Sadık Yakut'un okullarda kızlı-erkekli karma eğitime karşı çıkan sözleri.

Öyle ya... Başbakan Erdoğan'a göre Sadık Yakut kafasına esmiş bunu söyleyivermişti. AKP ile ne ilgisi vardı?

Siz kimi kandırıyorsunuz?

Bizi balık hafızalı mı sandınız?

Dönemin Milli Eğitim Bakanınız Nimet Çubukçu'nun sözlerini unuttuk mu sandınız?

Hatırlatıverelim:

İŞTE ODATV HABERİ

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu kız ve erkeklerin ayrı okullarda eğitim görmesine prensipte karşı olmadığını açıklarken ÇYDD kurucusu rahmetli Türkan Saylanın da bu uygulamayı önerdiğini iddia etti.

Ancak Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel Cumhuriyet Gazetesine yaptığı açıklamada Saylanın bunu savunduğunu ve önerdiğini duymadım. Hatta kız ve erkek öğrencilerin birlikte eğitim görmesini savunduğunu çok iyi anımsıyorum. Saylana yapılan bunca muameleden sonra atıf yapma gereğini duymuş oldu yöneticiler dedi.

Milli Eğitim Bakanı Çubukçunun Türkan Saylanın izinden gitmediği ortaya çıktığına göre İzmir Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği bir toplantıda ufak ufak gündeme getirilen Bakan Çubukçunun da hemen ertesi gün sahiplendiği bu fikrin kaynağı veya babası kimdir?

İsterseniz Fethullah Gülen grubunca düzenlenen AKPliler ve 2. Cumhuriyetçilerin de destek verdiği her tür açılımı yönlendiren Abant Platformu toplantılarına gidelim.

Bu toplantıların 9uncusu 2-3 Temmuz 2005 tarihlerinde Gülenin memleketi Erzurumda yapıldı. Gündeminde siyaset olmadığı için fazla dikkat çekmedi. Oysa Türkiyenin en temel meselelerinden eğitim Eğitimde Yeni Arayışlar başlığıyla masaya yatırılmıştı. Sonuç bildirgesinin satır aralarında ilginç öneriler vardı ve bunlardan birisi de şuydu:

Sivil teşebbüse daha fazla imkân tanınarak; eğitim katı bir şekilde merkezden düzenlenmeyip ebeveynin görüş ve önerilerinin dikkate alınması eğitimde bir esas olarak kabul edilmelidir. Gerektiğinde eğitim kız-erkek karma veya müstakil olarak gerçekleştirilebilmelidir.

O toplantıda alınan bazıları çoktan hayata geçirildi- diğer bazı öneriler de şunlar oldu:

- İslam eğitim geleneğinden ve eğitim alanını tam bir sivil ruhla düzenleyen Osmanlı tecrübesinden istifade edilmelidir.

- Taşımalı eğitim kaldırılmalıdır. 6.7. ve 8. sınıf öğrencilerinin eğitimine devam edebilmeleri için devlet parasız yatılı sınavı ile bursluluk ve yatılılık imkanı sağlanmalıdır.

- Üniversiteye giriş sınavlarında fırsat eşitliğinin sağlanması amacıyla alan farkından kaynaklanan katsayısı sınırlaması tamamen kaldırılmalıdır. Meslek lisesi mezunları her fakülteye girebilmelidir.

-Eğitim sisteminin her kademesinde yatay ve dikey geçişlere imkân verilmelidir.

- Eğitim temel bir haktır. Bu hak kılık kıyafet etnik dinsel cinsel vb. gerekçelerle engellenmemeli; toplumsal kültürel eşitsizlikler giderilmeli ve anadil öğretimine önem verilmelidir.

- Milli kültürümüzün dayandığı tarihi ve kültürel birikimden azami ölçüde faydalanılması için Osmanlıca dersi konulmalıdır.

- Yaygın din eğitim ve öğretiminde yaş sınırı kaldırılmalıdır. Örgün eğitimde ise 6. sınıftan itibaren zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin yanında seçmeli Din Eğitimi dersi konulmalıdır. (Fethullah Gülen bugünlerde Kenan Evreni sırf zorunlu din dersi uygulaması getirdiği için takdir ettiğini Allahın da onu affedeceğini söylüyor)

ÇUBUKÇUNUN SANAYİCİLERE DERSİ

Kız ve erkek öğrencilerin ayrı okuması fikrini destekleyen Bakan Çubukçu bir gün sonra da sanayicilere şöyle bir ders verdi:

Sanayicilerin ara eleman demesinden rahatsızım. Ben sanayici için çalışmıyorum. Zaten görevim de sanayiye ara eleman yetiştirmek değil Sanayiciler daha yüksek para harcamak yerine az parayla kısa sürede ara eleman yetiştirebilir.

Ne tesadüf?!.. Erzurumdaki o Abant toplantısında şöyle bir öneri daha vardı:

Özel kesimin meslek okulu ve çıraklık okulu kurmaları teşvik edilmelidir. Odaların ve vakıfların meslek yüksek okulu açmaları teşvik edilmeli ve vakıflara eğitime yapacakları katkılar için yapılacak bağışlara vergi kolaylıkları arttırılmalı toplumdan ve sivil kesimden daha fazla sayıda maddi ve insan kaynağını eğitime seferber edebilmek amacıyla şirketlerin sınai ve ticari kurumların sosyal sorumluluk projelerine yönelmelerini özendirmek amacıyla vergi teşvik modelleri getirilmelidir.

Çubukçunun sanayicilere bu dersinin arkasında meslek eğitiminin de cemaat ve vakıflara devredilmesi hazırlığı olabilir mi?

EMRE AKÖZ DE ORADAYDI


Eğitime ilişkin tarihi kararların alındığı o toplantıda bazı eğitimciler Zaman ve Yeni Şafak yazarlarının yanı sıra AKPli Haluk Özdalganın eşi Elisabeth Özdalga Başbakakan Erdoğanın Başmüşavirliğini yapıp AKP kontenjanından RTÜK üyeliğine seçilen Hasan Tahsin Fendoğlu şimdilerde Devlet Bakanı Faruk Çelikin danışmanı olarak Alevi açılımını düzenleyen Necdet Subaşı ve Nazlı Ilıcak ile Emre Aköz de hazır bulunmuştu.

Kız ve erkek öğrencilerin ayrı okuması fikrinin fitilini ateşleyen İzmir Milli Eğitim Müdürlüğüne gelince; Başında Fethullah Gülenin hemşehrisi Mehmet Ragıp Üye var. Erzurumda doğup büyüyen Matematik öğretmeni olarak ilk görevine de yine bu ilde başlayan Üye 1981-2006 yılları arasında İstanbulda öğretmenlik ve yöneticilik yaptıktan sonra önce Çanakkale Milli Eğitim Müdür Vekilliğine getirildi. 2007de İstanbul Milli Eğitim Müdür Yardımcısı 2008de Erzurum Milli Eğitim Müdürü oldu. 2009da Bakanlık Müşavirliğine getirilen Üye birkaç aylık Müşavirliğin ardından da İzmir Milli Eğitim Müdürlüğüne atandı.

Yine ne tesadüftür ki; Kız ve erkek öğrencilerin ayrı okuması 2005te Gülenin doğum yeri Erzurumda konuşuldu. 2010da Fethullah Gülenin uzun süre yaşadığı ve ününün yayıldığı İzmirde hemşehrisinin başında olduğu Milli Eğitim Müdürlüğünün bir toplantısı vesilesiyle Türkiye gündemine taşındı!..

Odatv haberi bu...

Şimdi...

11 yıldır hep aynı senaryoyu uygalamadılar mı?

Toplumdan tepki alacak bir görüşü ortaya atıyorlar. Çok tepki gelince geri çekiyorlar. Ama unutmuyorlar zaman geçince yine yapıyorlar.

Ta ki toplumu bıktırıp "tamam yeter"denilene kadar...

Okullarda kızlı-erkekli karma eğitim meselesi de budur.

Bu ne Nimet Çubuçu'nun ne de Sadık Yakut'un kişisel görüşüdür.

AKP'nin ya da Erdoğan'ın diyelim; gizli kara ajandasında yazıyor...

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]