Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinen Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı'ndan sürpriz teklif.Haberin Tarihi: Kasım 20 2013
Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinen Mustafa Yeşil “Eğer hükümet bu okulları millete daha faydalı hale getirecekse devir konusunda bana düşeni yaparım. Gülen’in ifadesi bu” dedi.

FethullahGülen cemaatine yakınlığıyla bilinen Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil CNN TÜRK’te 5N1K programına konuk oldu. Yeşil dershanelerin kapatılması tartışmasıyla ilgili konuştu. Talep olursa Gülen Cemaati’nin okulları ve dershaneleri devlete devredebileceğini söyleyen Yeşil şunları söyledi: “Eğer bu hükümet gerçekten bu okulları millete daha faydalı hale getirerek milletin evladını daha ciddi eğitim verme hedefiyle bunları alabileceklerse gerek cumhurbaşkanının gerekse başbakanın bir talebi. Bizim onlara bunların devriyle alakalı teşvik için bana düşen vazifeyi yaparım. Kendi ifadesi bu. Sayın Gülen’in şahsi düşüncesi bu. Sayın Gülen’den duyduğum gibi ifade ediyorum. Ben okulları duydum. Dershanelerin de aynı kategoride olduğunu düşünüyorum. Talepleri var. Kapatarak değil. Yaptıkları vazife ve fonksiyonlarını eda ederek götüreceklerse buyursunlar. Bunlar bu milletin kurumları ve organizasyonları.”


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Dershanelerin kapatılması tartışmasında önceki günkü Bakanlar Kurulu’nda alınan “tüm paydaşlara danışma” kararının ardından dün Fethullah Gülen’den dolaylı bir açıklama geldi.

Gülen ile birlikte ABD ‘de bulunan ve konuşmalarının yayınlandığı Herkul.org internet sitesinin editörlüğünü yapan Osman Şimşek Twitter’da “Hocamızdan da teyid aldım” diyerek attığı twitlerde Gülen’in dershaneler konusunda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e mesaj gönderdiğini açıkladı.

Gülen’in 28 Şubat döneminde cemaat desteğiyle kurulan okulların yönetimini devretmeyi önerdiğini “onlarca kez anlattığını” hatırlatan Şimşek “Hocaefendi Çevik Bir’e yaptığının çok ötesinde örnek bir davranışı hal-i hazırdaki devlet büyüklerimize de sergiledi. Geçtiğimiz haftalarda sayın Cumhurbaşkanımıza ve Zat-ı alileri vasıtasıyla diğer büyüklerimize mesaj gönderdi. “Bu müesseseler milletin eseri; yeter ki millete hizmet etsin ama kapanmasın heder olmasın.

Allah’ın lütfettiği bu kurumları kim yönetirse yönetsin ama millete hizmet etmeye devam etsin” Allah biliyor ki ‘biz idare edelim” hırsımız yok; muradımız hizmetlerin garazlara krban edilmemesi” dedi” ifadesini kullandı.

Hizmete devam etsin
Osman Şimşek “Hocaefendi Çevik Bir’e yaptığının çok ötesinde örnek bir davranışı hal-i hazırdaki devlet büyüklerimize de sergiledi. Geçtiğimiz haftalarda sayın Cumhurbaşkanımıza ve Zat-ı alileri vasıtasıyla diğer büyüklerimize mesaj gönderdi. ‘Bu müesseseler milletin eseri; yeter ki millete hizmet etsin ama kapanmasın heder olmasın. Allah’ın lütfettiği bu kurumları kim yönetirse yönetsin ama millete hizmet etmeye devam etsin. Allah biliyor ki biz idare edelim hırsımız yok; muradımız hizmetlerin garazlara kurban edilmemesi’ dedi” ifadesini kullandı.

Osman Şimşek’in konuyla ilgili atıığı twitler şöyle;

1) Geçtiğimiz gün maalesef bir gazete “Darbeciye Okul Erdoğan’a Öfke” manşetiyle çok büyük bir haksızlık yaptı.

2) Hocaefendi’nin daha önce de onlarca kez anlattığı ve bir elbise gibi ortaya koyduğu Firavun misalini çarpıttı.

3) Keşke o elbiseyi bazı devlet büyüklerimize yakıştırmadan evvel işin aslına baksalardı.

4) Dahası sadece medya haberlerine ve işin zahirine bakıp muhterem Hocamız hakkında suizanna sebep oldular.

5) Haberi okuyunca hemen yazacaktım ama önce Hocamızdan teyid almayı bekledim; şimdi şunu paylaşmak isterim.

6)Hocaefendi Ç. Bir’e yaptığının çok ötesinde örnek bir davranışı hal-i hazırdaki devlet büyüklerimize de sergiledi.

7) Geçtiğimiz haftalarda sayın Cumhurbaşkanımıza ve Zat-ı alileri vasıtasıyla diğer büyüklerimize mesaj gönderdi.

8) “Bu müesseseler milletin eseri; yeter ki millete hizmet etsin ama kapanmasın heder olmasın.

9) Allah’ın lütfettiği bu kurumları kim yönetirse yönetsin ama millete hizmet etmeye devam etsin.

10) Allah biliyor ki ‘biz idare edelim” hırsımız yok; muradımız hizmetlerin garazlara kurban edilmemesi!..” dedi.

11) Bunun şahitleri var; inşaallah derste ya da sohbette Hocamızın diliyle de te’yidini kaydedeceğiz.

12) Fakat gelin görün ki hem de dinî hassasiyeti olduğunu düşündüğümüz refiklerimiz suizanlarını seslendiriyorlar.

13) Fakat kim ne yaparsa yapsın Hocamızın onca mesajından sonra biz katiyen mukabele-i bilmisilde bulunmayalım.

14) Haklı taleplerimizi nazikçe mümine yakışır şekilde dile getirelim ama tahriklere kapılıp üslubumuzu bozmayalım. “

Kasım 20 2013


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]