Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Diyarbakır Buluşması

  Haberin Tarihi:
  17.11.2013 11:42

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Kuzey Irak’taki Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani arasındaki Diyarbakır buluşması yabancı medyada çeşitli yorumlara yol açtı. “Barzani daveti dış politikada revizyonun parçası” “Rojava’da PKK’ya yakın bir örgüt ‘sınır komşusu’ oldu” “Batı’da kaşlar kalktı” "Gelişmeler Türkiye'yi sıkıntıya soktu" “Kürt-Türk ittifakı”“Irak’ın Kürdistan’ı Türkiye’nin barış çabasını destekliyor“ gibi değerlendirmeler yapılıyor.

  BBC: DIŞ POLİTİKADAKİ REVİZYONUN PARÇASI MI?

  İngiliz yayın kurumu BBC “Barzani daveti dış politikada revizyonun parçası mı?” sorusuna yanıt aradığı haberinde “Bu sorulara ‘evet' yanıtı veren gözlemcilerin sayısı fazla. İddia edilen ‘revizyonun’ nedeni ise Türkiye’nin Orta Doğu politikasında karşılaştığı zorluklar kadar bölgesel ve uluslararası gelişmeler olarak görülüyor” dedi.

  Revizyon iddiasını güçlendiren gelişmelere değinirken Türkiye’nin Esad yönetimini silahlı mücadeleyle devirmek isteyen güçlere olan desteğine karşın Suriye’deki krizin uluslararası alandaki çözümünde diplomasinin öne çıktığını kaydeden BBC bu dönemde muhalif gruplar arasındaki sorunlar derinleşirken Suriye ordusunun ülke içinde yeni kazanımlar elde ettiğini belirtti. BBC şöyle devam etti:

  “Radikal İslamcı grupların ülkedeki artan etkinliği Batı’da kaygı yaratırken uluslararası alanda Türkiye’ye bu radikal grupları desteklediği iddiasıyla yöneltilen eleştiriler arttı.

  Ayrıca Rojava’da KCK üyesi PYD’nin güç kazanması Türkiye’yi PKK’ya yakın bir örgütle ‘sınır komşusu’ yaptı ve PKK ile yürütülen barış görüşmelerinin zora girdiği bir dönemde KCK’yı siyasal olarak güçlendirdi.”

  BBC bu gelişmelerin Türkiye’yi Suriye politikası konusunda "sıkıntıya soktuğu" görüşünü savunduğu haberinde Suudi Arabistan ve Katar’la kurduğu ittifakın Türkiye’yi uluslararası kamuoyunda “mezhepçi” ve "agresif” bir dış politika izlediği eleştirilerinin hedefi haline getirdiği savını öne sürdükten sonra şunları söyledi:

  “Bunlara ek olarak İsrail’le yaşanan sorunlar AB’ye üyelik sürecindeki yavaşlama hükümetin Gezi Parkı protestolarına yönelik tavrı Çin füzesi tartışmaları ve Ankara’nın Erbil'le arasındaki petrol anlaşmasını Bağdat’ı dışlayarak yaptığı iddiaları Batı’da Türkiye konusunda kaşların kalkmasına neden oldu.”

  VOA: KÜRT-TÜRK İTTİFAKI

  Amerika’nın Sesi (VOA) Erdoğan ve Barzani’nin Diyarbakır buluşmasını “Kürt-Türk İttifakı” başlıklı haberinde değerlendirirken Barzani’nin Diyarbakır’daki kullandığı sözleri sınırın iki yakası arasındaki ilişkilerin bundan sonra “daha da güçleneceğinin bir işareti” olarak niteledi.

  “Yalnızca CHP ve MHP değil BDP’lilerin önemli bir bölümü tarafından Adalet ve Kalkınma Partisi lideri ve Başbakan Erdoğan’ın ‘seçim yatırımı’ olarak değerlendirilen tarihi buluşmada barış mesajları öne çıktı” diyen VOA haberinde Erdoğan’ın “Kürdistan” kelimesini ilk kez telaffuz ettiğine “inkâra son verdik” ifadesini kullandığına dikkat çekti.

  Haberde Erdoğan’ın konuşmasında isim vermeden BDP-KCK-PKK hattını da eleştirdiği de belirtiliyor ve Başbakan’ın “dağdakilerin indiğini cezaevlerinin boşaldığını 76 milyonun bir olduğunu beraber olduğu birlikte büyük Türkiye yeni Türkiye olduklarını göreceğiz” sözleri için “Genel af mı geliyor?” sorusu soruluyor.

  Erdoğan’ın Öcalan ve Rojava’yı gündeme getirmediğine işaret eden VOA Erdoğan’ın Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir’i ziyaret ettiğini de anlattığını haberde “Ancak bazı BDP’liler il merkezi önünde toplanarak geziyi protesto etti” dedi.

  EL CEZİRE: BARZANİ TÜRKİYE’NİN BARIŞ ÇABALARINI DESTEKLİYOR

  Mesut Barzani’nin Diyarbakır’da Türkiye’deki Kürtleri barış sürecini desteklemeye çağırdığına dikkat çeken El Cezire ise haberinde “Irak’ın Kürdistan’ı Türkiye’nin barış çabalarını destekliyor” başlığını kullanıyor.

  El Cezire Ankara’nın Barzani’nin nüfuzunu PKK’yı yeniden müzakere masasına geri götürmek için kullanmayı umduğu savını dile getirdiği haberinde şu yorumu yapıyor:

  “Suriye’de 2.5 yıl devam eden ve Kürtlerin uzun bir süre önce ilan ettikleri bağımsız yönetim planlarının Suriye’nin bazı bölgelerinde gerçekleşmesine zemin hazırlayan önemli toprak kazanımlarını elde ettikleri iç savaş Türkiye’nin PKK ile barış yapma çabasını daha acil hale getirdi” yorumunu yaptı.

  El Cezire hem Türk hem de Iraklı Kürt yetkililerin Suriye’deki Kürt geçici yönetim ilanını eleştirdiklerini bu gelişmeyi Esad Yönetimi ile bir “anlaşmanın parçası” olarak gördüklerini de kaydetti.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart
  Haberin Tarihi: 17.11.2013 12:26
  Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır'da Barzani ve Şivan Perwer ile buluştuğu gün KCK'dan ilginç bir açıklama geldi. Erdoğan Barzani buluşması tarihi bir tesadüfle Dersim isyanının lideri Seyid Rıza'nın ölümünün yıldönümünde gerçekleşirken KCK Fırat Haber Ajansı'na yansıyan açıklamasında "İdam edilmelerinin 76. yılında Seyit Rıza ve arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyor hala bu cinayetlerden dolayı gerçek anlamda bir özür dilemeyen Türk devletini şiddetle kınıyoruz" ifadeleri kullanıldıktan sonra şunlar söylendi:

  "Seyit Rıza ve arkadaşlarının katledilmelerinin 76. yılında bir kere daha söz veriyoruz. Kürdistan mutlaka özgür ve özerk olacaktır. Özgür ve özerk Kürdistan'da Dersim halkı kültürü kimliği ve inancıyla demokratik özerk yaşamını özgürce yaşayacaktır."

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Haberin Tarihi: 17.11.2013 15:36

  Diyarbakır'da Başbakan Erdoğan'ın davetiyle bulunan ünlü Kürt sanatçı Şivan Perwer barış sürecini halkın sevdiği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Abdullah Öcalan'ın başlattığını söylerken "Sağ olsunlar gerekiyordu. Herhalde bir gün kapılar sayın Öcalan'a da açılacak. Bu ülkenin evladı bence en büyük hizmette de bulunur. Onun için sayın Mesut Barzani'de bu konuda bu sürece büyük katkıda bulunmaya çalışıyor" ifadelerini kullandı.

  "ÖCALAN ÇOK BÜYÜK YURTSEVER"

  Perwer "Candan isterim Öcalan'ı ziyaret etmek ve benim için büyük bir şeref onur olur. Benim adımdan bu halka hizmet etmiştir. Başkası başka der ama benim açımdan Öcalan çok büyük bir yurtsever ve Türkiye Kürdistan'a bu halka halklara en büyük vazifesi dokunabilecek bir insandır. Bilinçli bir insandır. Sayın Başbakanla da bir vedalaşmamız oldu. Ona başarılar diledim ve çok mükemmel bir sürece başladığını büyük bir hizmet olduğunu bu konuda onu kutladım. Bu konuda bu güzel değerli çalışmalar için bizimde onun yanında olduğumuzu söyledim" dedi.

  ÖCALAN'A ŞARKISI

  Perwer'in bu sözleri yıllar önce Abdullah Öcalan'a yazdığı şarkıyı akıllara getirdi. Abdullah Öcalan'ın 1999 yılında yakalanmasının ardından Avrupa'da düzenlenen konserde Perwer sahne almış Öcalan'ın yakalanmasını protesto etmişti. Perwer sahnede Türkiye'ye karşı savaş çağrısı yapmıştı.

  İşte Perwer'in Öcalan'ın yakalanması eyleminde yaptığı konuşma ve Öcalan'a yazdığı şarkının klibi:

  http://www.youtube.com/watch?v=HlDH4PPLemg

  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Yaşasın Kürdistan!  Haberin Tarihi: 17/11/2013 - 09:03:22
  Sınırda protokolün karşıladığı ve ayağına kırmızı halı serdiği Barzani Erdoğan’la birlikte halka seslendi Kürdistan bayraklarının dalgalandırıldığı Diyarbakır meydanı Biji Serok Barzani sloganlarıyla inledi...

  50 araçlık konvoyla geldi
  Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani Kürt şarkıcı Şivan Perver ve 50 araçlık bir konvoyla 07.10’da Habur’dan giriş yaptı. Barzani’yi gümrük sahasında AKP Şırnak Milletvekili M. Emin Dindar Şırnak Vali Vekili Mustafa Akgün Şırnak Emniyet Müdürü Avni Usta ve AKP İl Başkanı Mehmet Demir karşıladı.

  Leyla Zana ile kucaklaştı...
  Türkiye’ye girişi sonrası 3.5 saatlik yolculuğun ardından Diyarbakır’a gelen Barzani’yi kent girişinde BDP’li Altan Tan ve büyük bir kalabalık kalacağı otelin girişinde ise Tarım Bakanı Mehdi Eker Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç ve bağımsız vekil Leyla Zana karşıladı. Yöresel kıyafetli Zana ile kucaklaşan Barzani soruları yanıtsız bıraktı.

  “Şimdi kardeşlik zamanı”
  Tören alanında da öncelik verilen ve kürsüye ilk sırada çıkan Barzani Kürtçe başladığı konuşmasını Türkçe bitirdi ve şu mesajları verdi: Sayın Başbakan’a çok içten teşekkürlerimi sunuyorum bu fırsatı bize tanıdığı için... Biz barış sürecini destekliyoruz ve destekleyeceğiz. Birbirini kabul etmek kardeşlik yöntemleriyle yaşamak zamanıdır.

  NOTLAR:
  Emine Erdoğan mutluluktan ağladı
  İktidarın toplu açılış törenine Barzani’yi davetiyle tarihi (!) günlerinden birini yaşayan Diyarbakır 37 yıl sonra kente gelen Şivan Perver ve İbrahim Tatlıses’in düetine de ev sahipliği yaptı. Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın “Ağlama” adlı şarkıyı dinlerken gözyaşlarına engel olamadığı görüldü.

  *Çok önemli (!) konuklar ağırlayan Diyarbakır’da olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Damlara keskin nişancılar yerleştirildi alana giren herkes arandı.

  *Başbakan Erdoğan özel uçak “ANA” ile saat 11.30’da Diyarbakır’a gelirken karar değiştiren Davutoğlu da ABD ziyareti öncesi programa katıldı.

  *Havaalanı çıkışında otobüsü durdurulan Erdoğan ve eşine bazı kişiler mektup verdi. Çocuklara oyuncak dağıtan Erdoğan’a forma hediye edildi.

  *Çok sayıda ambulansın hazır beklediği alanda acil müdahale çadırı kuruldu. Bir müzik grubu miting alanında bekleyenlere Diyarbakır türküleri söyledi.

  Peşmerge Reisi “baş tacı” edildi
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce “benim muhatabım olamaz” dediği Irak KürdistanBölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’ye Diyarbakır’da birinci sınıf protokol uygulaması yapıldı

  Ayağına kırmızı halı serilen Barzani’yi Habur sınır kapısında 50 araçlık konvoy karşıladı. AKP Şırnak Milletvekili Mehmet Emin Dindar Mesud Barzani’ye Kürtçe “Hoşgeldiniz” dedi

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani Diyarbakır’da buluştu. Dün sabahtan itibaren Diyarbakır’da yaşanan gelişmeler şöyle oldu...

  Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile ünlü Kürt sanatçı Şivan Perver Diyarbakır’a kalabalık bir konvoy eşliğinde geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır programına davet ettiği Barzani ve sanatçı Şivan Perver Şırnak’ın Silopi ilçesi yakınlarındaki Habur Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaptı.

  Silopi ilçesi yakınlarındaki Habur Sınır Kapısı’ndan saat 07.10 sıralarında yaklaşık 50 araçlık konvoyla Türkiye’ye giriş yapan Barzani ve Perver’i gümrük sahasında AKP Şırnak Milletvekili Mehmet Emin Dindar Şırnak Vali Vekili Mustafa Akgün Şırnak Emniyet Müdürü Avni Usta ve AK Parti İl Başkanı Mehmet Demir karşıladı.

  Milletvekili Dindar Barzani’ye Kürtçe “Hoşgeldiniz” dedi.

  Gazetecilerin sorularını yanıtsız bırakan Barzani ve Perver tekrar araçlarına binerek Diyarbakır’a doğru hareket etti. Barzani’ye Milletvekili Dindar ve Vali Vekili Akgün de eşlik etti. Barzani posteri ve bölgesel yönetimin bayraklarını taşıyan bir grup vatandaş da Habur Sınır Kapısı girişinde “Lider Barzani Hoşgeldin” yazılı pankartı açtı.

  Vatanımıza geldik
  Kürt Sanatçı Şivan Perver de “Hepimizin gönlü mutlu olsun. Bu mutluluğa ortak olmak için geliyoruz. Konuşulacak çok şey var ama onları sonra konuşacağız. Biz vatanımıza geldik. Güzel şeyler oluyor. Çok teşekkür ediyorum.” dedi.

  Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile ünlü Kürt sanatçı Şivan Perver 35 saatlik yolculuğun ardından Diyarbakır’a geldi. Şehir girişinde yaklaşık bin kişi Barzani’yi karşılamak için toplandı. Barzani ve Perver’i kentin girişinde BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ve vatandaşlar karşıladı. Kürtçe “Yaşasın Başkan Barzani” “Evine hoşgeldin” yazılı pankartlar ve Barzani’nin babası Mustafa Barzani’ye ait fotoğraflarla karşılanan Barzani vatandaşların yoğun ilgisi nedeniyle aracından inemedi. Barzani ve Perver’i Diyarbakır’da karşılayan yüzlerce kişi ’Biji Kürdistan’(Yaşasın Kürdistan) sloganları attı.

  Bakan Eker karşıladı
  Kalabalık nedeniyle trafiğin aksaması üzerine bir vatandaş polis aracından yolun açılması için Kürtçe-Türkçe anons yaptı. Barzani ve Perver uzun bir konvoy halinde kent merkezine doğru hareket etti. Barzani’yi 2 gün sürecek temasları kapsamında konaklayacağı Green Park Otel’in girişinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana karşıladı. Yöresel kıyafet giyinen Zana Barzani ile kucaklaştı. Gazetecilerin sorularını yanıtsız bırakan Barzani otele giriş yaptı.

  Kan akmasın
  Ardından 37 yıl sonra Diyarbakır’a gelen Perver de otelin önünde Milletvekilleri Leyla Zana ve Altan Tan ile vatandaşların “hoşgeldin” sloganları ve alkışlar eşliğinde karşılandı. Zana ve Tan ile kucaklaşan Perver’in duygulu anlar yaşadığı görüldü. Perver’i karşılamaya gelen hayranlarının yoğunluğu nedeniyle otel önünde izdiham yaşandı. Öte yandan bir grup genç de Irak’tan Barzani’yi karşılamak için Diyarbakır’a geldi. Irak’ın Erbil kentinden geldiklerini belirten Rezan Nirvani Barzani’yi karşılamak istediklerini söyledi. Çözüm sürecine destek verdiklerini ifade eden Nirvani “Kuzey Iraklı gençler olarak sürecin devam etmesini temenni ediyoruz. Artık Türkiye’de ne Kürt gençlerin ne de Türk gençlerin kanının akmasını istemiyoruz” dedi.

  Erdoğan Diyarbakır’da
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da özel uçak “ANA” ile saat 11.30’da Diyarbakır’a geldi. Başbakan Erdoğan’ı Diyarbakır Havaalimanında İçişleri Bakanı Muammer Güler Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana BDP milletvekilleri Sırrı Sakık Altan Tan Esat Canan ile İl Emniyet Müdürü Recep Güven ve öteki yetkililer karşıladı. Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç Beşir Atalay Bekir Bozdağ Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Diyarbakır’a geldi. Karşılamada Leyla Zana’nın giydiği yerel kıyafeti dikkat çekti.

  ABD ziyaretini erteledi
  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da programında son anda değişiklik yaparak ABD ziyareti öncesi Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Irak Kürdistan Bölgesel Başkanı Mesud Barzani ile buluşmasına eşlik etmek için Diyarbakır’a gitme kararı aldı. Davutoğlu Erdoğan’dan gelen talep üzerine ABD ziyaretine çıkmadan önce dün sabah Ankara Esenboğa Havalimanı’nda düzenleyeceği basın toplantısını iptal etti.

  Davutoğlu Erdoğan-Barzani görüşmesinde başta çözüm süreci Irak ve Suriye’deki gelişmelerle ilgili verilen mesajlarla Washington’a gidecek. Davutoğlu ABD’li mevkidaşı John Keryy’nin daveti üzerine yapacağı ziyarete yarın başlayacak. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da geçen salı Barzani’yi telefonla arayarak Kürt liderle bölgedeki siyasi gelişmeler ve Diyarbakır ziyaretiyle ilgili fikir alışverişinde bulunmuştu.

  Poşu taktılar
  Başbakan Erdoğan havaalanındaki karşılamanın ardından Büyükşehir Belediyesi’ne geçmek üzere yola çıktı. Havaalanı çıkışında otobüsü durdurulan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a vatandaşlar mektuplar verdi. Erdoğan’a Kuruçeşme kavşağında Diyarbakırspor’un formasını hediye edildi. Başbakan Erdoğan ise çocuklara oyuncak dağıttı.

  Otobüsü üçüncü kez durdurulan Erdoğan ve eşine Diyarbakır’ın yöresel poşusu hediye edildi. Emine Erdoğan bir poşuyu takarken diğerini eline aldı. Başbakan Erdoğan’ın içinde olduğu otobüsü geniş güvenlik önlemleri altında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i ziyaret etmek üzere belediyeye geçti. Yoğunluk nedeniyle bir kişi fenalık geçirdi.

  Keskin nişancılar
  Bin 300 tesisin toplu açılışının gerçekleştirildiği Kantar Kavşağı’ndaki tören alanına Başbakan Erdoğan’ın dev posterleri ve AKP bayrakları asıldı. Alanın protokol konuşmalarının yapılacağı bölümüne platform bunun yantarafına ise çadırlar kuruldu. Tören alanına Türk bayrakları ile Atatürk ve Başbakan Erdoğan’ın posterleri asıldı. Vatandaşlar kontrol noktalarından geçtikten sonra alana alındı.Basın mensupları için platformun önünde dar bir koridor oluşturuldu. Çok sayıda ambulansın hazır beklediği alanda acil müdahale çadırı kuruldu.

  Alanın çevresindeki binalara keskin nişancılar yerleştirildi. Platformun sol tarafına sinevizyon ekranı kuruldu. Seyyar satıcılar alan içerisine alınmazken bir müzik grubunca miting alanında bekleyen vatandaşlar için Diyarbakır’a özgü türküler seslendirildi.

  “Barzani kendi ülkesine geldi”
  Başbakan Erdoğan Diyarbakır’da Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i makamında ziyaret etti.

  Başbakan’ı belediye girişinde Baydemir ve DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk karşıladı. Görüşmenin ardından Başbakan Erdoğan Belediye binasından ayrıldı. Görüşme hakkında açıklama yapan Baydemir “Çok esprili yararlı bir görüşme oldu” dedi. Baydemir şunları söyledi: “Milletvekillerimizi le birlikte karşıladık. İçerde son derece verimili hoş esprili bir sohbetimiz oldu. Diyarbakır halkımız açısından da önemli bir görüşme oldu. Bu buluşma hepimizin acil ihtiyaç duyduğu eşitlik özgürlük kardeşlik hukuku temelinde nihai bir barışa da katkı sunmuş olur. Ben çok teşekkür ediyorum. Sayın Başbakan ile aramızda şöyle bir espri de geçti. ’Ben giderayak siz geldiniz sayın Başbakanım’ dedim ’Daha önce gelseydiniz birkaç proje alırdık sizden’dedim.

  Dicle Vadisi ve raylı sistem projesini görüştük. Bizden sonrakilere kapı açmış olduk’Ziyarette hazır bulunan Ahmet Türk ise şöyle konuştu: ” Bu kritik sürecin aşılması konusunda kardeşlik hukukuyla meseleye bakılması gerektiği konusundaki düşünceleri sayın Baydemir ifade etmiştir. Biz misafir olduğumuz için sayın Başkan hem grubumuz adına hem belediye başkanı olarak çalışmalarını ve taleplerini dile getirdi. Bu diyaloğun müzakereye dönüşmesi lazım. Sayın Barzani Sayın Başbakan ile görüşmek üzere geldiler. Burası Amed Kürtlerin kalbidir. Amed’de bulunması bakımından sayın Barzani dde kendi ülkesine geliyor. Biz burada misafirperverlik ölçüsünde gereken sorumluluğu yerine getireceğiz.

  Dağdakiler inecek cezaevleri boşalacak
  Diyarbakır’da konuşan Başbakan “Dağdakilerin indiğini cezaevlerinin boşaldığını göreceğiz” dedi. Erdoğan’ın bu sözleri genel af sinyali olarak yorumlandı

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarihi Diyarbakır ziyaretinde halka hitap ederken kardeşlik birlik ve beraberlik mesajları verdi.

  Konuşmasının bir bölümünde Erdoğan “Dağdakilerin indiğini cezaevlerinin boşaldığını göreceğiz” derken bu sözleri “genel af” sinyali olarak yorumlandı. Başbakan Erdoğan “Kürdistan” ifadesini de kullandı. Toplu açılış töreninde konuşan Erdoğan 37 yıl sonra Türkiye’ye gelen şarkıcı Şivan Perver’e de “hoş geldin” dedi. Ahmet Kaya’yı da anan Erdoğan “Ah keşke o da burada olsaydı” diye konuştu. Konuşmasında 6 yıl önce “Muhatabım olamaz” dediği peşmerge reisine övgü üstüne övgüler dizen Başbakan Erdoğan şunları söyledi:

  Övgü yağdırdı
  “Bugün de Molla Mustafa Barzani’nin oğlu değerli dostum Mesud Barzani’yi Diyarbakır’da misafir ediyoruz. Tıpkı babanız amcanız gibi kardeşlerinizin toprağına Diyarbakır’a hoş geldiniz. Sizin şahsınızda Kuzey Irak ’Kürdistan’bölgesindeki kardeşlerimizi de selamlıyoruz. Biz Erbil’de kendimizi kendi şehrimizde hissettik. Sevgili Diyarbakırlılar bugün hasrete vatan hasretine anne baba kardeş hasretine burada son veriyoruz. Bugün büyük kucaklaşmaya şahit oluyoruz.” Çözüm sürecine ilişkin de önemli mesajlar veren Erdoğan sık sık kardeşlik birlik ve beraberlik vurgusu yaptı çözüm sürecini istemeyenlere karşı da herkesin dikkatli olması gerektiğinin altını çizdi. Başbakan Erdoğan’ın tarihi Diyarbakır konuşmasındaki “Dağdakilerin indiğini cezaevlerinin boşaldığını göreceğiz” ifadesi de dikkatlerden kaçmazken bu sözleri “genel af” sinyali olarak yorumlandı. Erdoğan şöyle devam etti:

  Erbil de huzurlu olur
  “Yüzyıl önce bu topraklarda adeta cetvelle sınırlar çizildi ama bizim muhabbetimize sınır çizemezler. Bizim ortak tarihimize ortak medeniyetimize ortak geleceğimize sınır çizemezler. Bizim gönüllerimizi hiçbir zaman birbirinden ayıramazlar. Zalimin değil kendi halkının kendi kardeşlerinin mazlumların yanında durmak esastır. Ayrılıktan çatışmadan savaştan yana değil her zaman barıştan dostluktan kardeşlikten yana olmak önemlidir. İşte onun için Mesud kardeşim tarih yazdı. Diyarbakır huzurlu olursa Erbil daha huzurlu olur eğer Diyarbakır huzurlu olursa Kamışlı daha da huzurlu olur Diyarbakır refah içinde barış içinde olursa Türkiye refah barış ve huzur içinde olur. Yazarlara şairlere gazetecilere sanatçılara sesiyle sözüyle gönüller fethetmiş ozanlara tahammül edemeyenler bölgeye barış getiremezler. Kendileri gibi düşünmeyenlere kastedenler bölgeye demokrasi getiremezler. Kendilerinden başkasına hayat ve siyaset hakkı tanımayanlar bölgeye birlik getiremezler. Meselesi hizmet olmayanlar millete aşkı sevdası olmayanlar bu bölgeye tebessüm getiremezler.”

  Barzani: Yeni bir tarih oluşturma zamanı
  Başbakan Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Diyarbakır’a gelen ABD kuklası Mesud Barzani burada halka hitaben yaptığı konuşmada “Yeni bir tarih oluşturma zamanı gelmiştir” dedi. Konuşmasına Kürtçe başlayan ve Erdoğan’a övgüler yağdıran peşmerge reisi Barzani şunları söyledi: “Sayın Başbakan’a çok içten teşekkürlerimi sunuyorum bu fırsatı bize tanıdığı için. Benim için bugün tarihi ve çok değerli bir fırsat gelişmiştir ki geldim ve sizleri ziyaret etmekteyim.

  Kürdistan halkının selamlarını taşıyorum Diyarbakır halkı için. Yeni bir tarih oluşturma zamanı gelmiştir. Birbirini kabul etmek kardeşlik yöntemleriyle yaşamak zamanıdır.” Barzani şöyle devam etti: “Bugünü oluşturma zamanı Erdoğan’ın Erbil’e gelişiyle başlamıştır.

  Ben bugün sevinçler içinde kaldım. Orta Doğu’da yaşayan insanların artık birlikte yaşama zamanı gelmiştir. Birlikte yaşamakla birlikte kalmakla halklarımızı mutlu günlere götürebiliriz. Savaşlar denedi kimse savaştan bir hayır görmedi. Erdoğan’a çok teşekkür ederiz ki çok cesurca bu temeli aştı. Barış yolu seçimle barışın başlamasıyla. Kürt kardeşlerim isteğim budur ki barış projesini desteklesinler.

  Barışa verilecek savaş zor bir savaştır. Biz barış sürecini destekliyoruz ve destekleyeceğiz. Önemli adım bu projeye başlamakla oldu. Barışa ne kadar zaman gerekiyorsa bu zamanı vermemiz gerekiyor.” Mesud Barzani konuşmasını Türkçe bitirerek şöyle dedi: “Yaşasın Türk ve Kürtlerin kardeşliği. Yaşasın Barış. Yaşasın özgürlük.”

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]:Yeniçağ
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 5. #5
  Bad
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  BORKED

  Ucu kırık şarap şişeleriyle bağımı kopartırken hatıralarla bileklerimden atlayan bütün alyuvarların sensizlikten gebermiş cesetler olduğunu asla sana söylemem incinirsin. Puslu bir kış sabahı palyaçoyu ölü bulacağımı da demem süpriz gibi geldi süpriz gibi gitsin..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş