Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Jobbik Partisi Başkanı Gabor Vona Türkiye'de
  Haberin Tarihi: 29 Ekim 2013 Salı 06:53

  Macaristan'ın Türk dostu olarak bilinen 3. büyük partisi Jobbik'in başkanı Gabor Vona Türkiye'ye geliyor.

  Macaristan'da Turancı görüşleriyle bilinen Jobbik (Daha İyi Bir Macaristan Hareketi) partisinin genel başkanı Gabor Vona 1 haftalık bir ziyaret için bugün (29 Ekim Salı) Türkiye'ye geliyor.

  Gabor Vona Türkiye'de bulunduğu süre içerisinde 30 Ekim'de Sakarya Üniversitesi'nde 31 Ekim'de Marmara Üniversitesi'nde 1 Kasım'da Bilecik Üniversitesi'nde ve 2 Kasım'da da İstanbul Üniversitesi'nde 'Tarih Boyunca Türk-Macar İlişkileri' konusunda birer konferans verecek.

  Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği - UKİD'in düzenleyeceği bir programla İstanbul'da Türk Sivil Toplum Kuruluşları ile bir araya gelecek olan Gabor Vona değişik siyasi parti temsilcileriyle de görüşmeler yapacak.

  'Biz Hepimiz Attila'nın Torunlarıyız' sloganı etrafında Türk-Macar kardeşliğini ön plana çıkaran ve Turancı fikirleriyle tanınan Jobbik Partisi kamuoyunda ambleminde hilal kullanan Avrupalı bir sağ parti olarak dikkat çekiyor. Avrupa Birliği (AB) karşıtlığıyla dikkat çeken ve tepkilere maruz kalan parti başta Kıbrıs terör ve Ermeni meselesi olmak üzere bir çok konuda Türkiye tezlerinin savunuculuğunu yapıyor.

  Türkiye'de bulunduğu süre içerisinde Kocaeli'ndeki Tökeli İmre Müzesi Ayasofya Müzesi Sultanahmet Camii gibi tarihi ve turistik mekanları da ziyaret edecek olan Gabor Vona'nın basın sözcüsü ziyaretin gayesinin Türk-Macar ilişkilerini layık olduğu seviyeye çıkartmak olduğunu söyledi.
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Gabor Vona İzlenimleri


  Macaristan’daki Turancı hareketi siyasallaştıran Gabor Vona dün itibarıyla TDAV’ın tertip etmiş olduğu “Macaristan ve Türk Dünyası” başlıklı konferansa konuşmacı sıfatıyla katılmış idi. Biz de Tefekkür Mektebi olarak böyle bir konuşmayı ve daha da önemlisi buluşmayı kaçırmak istemeyerek Laleli’de gerçekleşen bu güzel tertibe iştirak ettik. Öncelikle şunu ifade etmek isterim ki Macar Turancılarının lideri Sayın Vona ile bizleri buluşturan ve bu vuslatta zerre miskal emeği geçen herkese minnettarız. Umarım bu güzel buluşmalar artarak devam edecek ve Turan halklarının arasındaki işbirliği ve muhabbet yüksek bir seviyeye ulaşacaktır.


  Sayın Vona; gerek karizmasıyla gerekse de ses tonu ve hitabetiyle hakikaten üzerimizde müsbet bir etki bırakmış ve Macaristan için umutvâr bir tablo çizmiştir. Sözlerine Türkçe olarak “Selam olsun size kardeşlerim!” diye başlayan Vona bu memlekete siyasi bir figür olarak değil de yıllardır çekilen hasreti bitirmeye gelen bir Macar Turancısı olarak geldiğini zikrederek Turanî kavimlere has o samimiyeti daha ilk cümlesinden itibaren dinleyicilere hissettirmiştir. Nitekim Genel Başkan “Bir Türkle iki dakikada kurduğunuz samimiyeti bir Fransız yahut İngiliz’le iki senede kuramazsınız.” diyerek bizi biz yapan değerlerden birinin de samimiyet olduğunu beyan etmiştir. Osmanlı devrinde Erdel Beyliği olarak anılan Macarların bu şirin ülkesinde elbette ecdadımızdan birçok hatıra bulunmaktadır. Gabor Vona bunu da unutmayarak bugün kabri Macaristan’da yer alan Gül Baba’nın selamlarını bize iletti. Vona Jobbik (telaffuzu Yobbik) Partisi’nin aslında üniversite yıllarında başlayan bir gençlik hareketi olduğunu ve Macaristan’ın sığ ve yetersiz siyasi hayatına milli bir renk olması için bu hareketi partileştirdiklerini aktardı. Gördüğüm kadarıyla Sayın Başkan’ın bir tarihçi olması aynı zamanda büyük bir şanstır. Zira Macarları ve dolayısıyla Şark alemini çok iyi tanıyan Gabor Bey böylece Kapitalist sistemin sunduğu martavallara ve Anti-Türk söylemlere de itibar etmemiştir. Keza sırf Türk dostluğu yaptıkları ve İslam’a muarız olmadıkları için Batı Avrupa’dan büyük eleştiriler alan Jobbik Partisi yalnızlaştırılma kampanyalarına karşın bugün yüzde on yedi ile Macaristan’ın 3. Büyük partisi durumundadır. Sırf Turancı olmasından mütevellit medya ve aydınlardan gerekli desteği alamayan Jobbik’in bugün Macar siyasi hayatında önemli bir mevkiye gelmesi azmin zaferidir.


  Dikkatimi bilhassa celbeden hususlardan biri de Gabor Vona’nın bize ve ülkemize olan sonsuz güveniydi. Kendimizde bulunan asil cevheri unutma gafleti gösterip nerede ateş görse oraya çöreklenen ateşböcekleri haline gelen bizlere umudun yine bizde olduğunu Sayın Genel Başkan ne de güzel göstermiştir. Bugün Macaristan’ın tek çıkış yolunun Türkiye ve Doğu Dünyası olduğunu ikrar eden Gabor Bey gelen bir sual üzerine Türkiye’nin AB’ye muhtaç olmadığını zaten AB’nin Türkiye’yi yönetemeyeceğini bildiği için almayacağını ve Türkiye’nin yeniden bir “süper güç” olma potansiyeline sahip olduğunu söyleyerek kudretimizin farkında olmamızı sağlamıştır. Görünen odur ki tüm Turan coğrafyaları için yegane umut Türkiye’dir. Sayın Vona Türkiye’deki Turancı hareketin farkında olduğunu belirterek Facebook’taki sayfasında Macar’dan çok Türk olduğunu söyleyerek hepimize tebessüm ettirmiştir. “Bu küreselleşen dünyanın karanlığında tek ışık İslam’dır.” sözüyle büyük alkış alan Gabor Vona Budapeşte’de oynanan Macaristan-Türkiye maçında kendi emriyle açılan “Hepimiz Attilâ’nın Torunlarıyız” yazılı afişin ve her iki takımın istiklal marşları okunurken birbirine duyduğu saygının çok önemli olduğunu söyleyerek iki Turan halkı için tarihi bir maç olduğunun altını çizdi. İki yılda bir Macaristan’da “Turan Kurultayı” düzenlendiğini ve bu kurultaya bütün Türk Dünyası’ndan katılımın olduğunu söyleyen Sayın Başkan bu kurultayda değişik bir ruh haline girdiğini zikrettiğinde eminim bütün dinleyicilerin aklına Atsız’ın “Bozkurtların Ölümü” adlı müthiş romanı gelmiştir. Yemen’e yaptığı seyahatin dönüşünde tasavvufa da merak salan Gabor Vona’nın İslam’a olan bakışı son derece olumlu. Nikah şahidi de bir Filistinli olan Vona Mavi Marmara hadisesi ve Karabağ meselesinde de daima Türk tarafında olan tek parti olduklarını beyan etti. “Ey Batı Dünyası! Herkesin hakları vardır da Attilâ’nın torunlarının yok mudur?” gibi haklı bir soru yönelten Jobbik lideri Romanya’daki Sekel Türkleri için sonuna kadar mücadele edeceklerini ve tek kutuplu dünyadan Turan ile kurtulunabileceğini ifade etti. Bir Macar liderin ülkesinden ayrılmak zorunda kaldığında daima Türkiye’ye iltica ettiğini Macaristan’ın “Batı Türkiye” olduğunu zikrederek hepimizi deruni duygulara sevk etti.


  “Biz Allah’tan başka kimseden korkmayan Attilâ’nın torunlarıyız!” Son cümlesi buydu ve Türkçe haykırıyordu bunu Turancı olmakla övünen sevgili dostumuz Gabor Vona. Anlamıştık ki Türk Dünyası Attilâ’nın dünyayı titrettiği diyardan yeni bir lider kazanıyordu. Anlamıştık ki vatanlarını Moskof’a peşkeş çekmeyen Macarlar en kadim ülküleri olan Turan’a yeniden sarılıyorlardı. Anlamıştık ki Bozkurtlar diriliyordu. Kutlu olsun!


  Elvan Kaya Aksarı


  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş