Türban konusunda ortaya çıkan o kadın vekiller meclis çalışmaları konusunda ise ortada yoklar
Haberin Tarihi:
Ekim 28 2013

Cengiz ALDEMİR/Sozcu.com.tr
Demokratikleşme paketiyle kamuda türban yasağının kalkmasının ardından 3 AKP’li kadın milletvekili Meclis’e başörtüsüyle gireceklerini açıklamışlardı.

Hac ibadetini yerine getirmek için Mekke’ye gittikten sonra yurda dönen AKP Milletvekilleri Gülay Samancı Sevde Beyazıt Kaçar ve Nurcan Dalbudak TBMM’ye artık başörtüsüyle gireceklerini açıkladılar.

AKP Konya Milletvekili Gülay Samancı ‘Hac dönüşünde tesettüre girme noktasında bir karar aldık. İrademizi ortaya koyduk ve bundan sonraki meclis çalışmalarında başörtülü bir şekilde devam etmeyi düşünüyoruz inşallah başörtülü bir şekilde gireceğiz” açıklaması yapmıştı.

Geçen yıl da hacca giden ancak başörtüsü takmayan Nurcan Dalbudak ” 31 Ekim’de Meclis’e başörtüsüyle girmeyi düşünüyorum” diye konuşmuştu.

AKP’li 3 kadın milletvekilinin türban konusunda ki çabaları dikkat çekerken meclis çalışmaları konusunda ise en gerilerde olduğu ortaya çıktı.

Türban konusunda ortaya çıkan ve kameralar karşısında konuşan o kadın vekiller Milletvekillerinin meclis çalışmaları içinde yer alan soru önergesi meclis araştırması kanun teklifi ve genelkurul çalışmaları konusunda ise ortada yoklar.

Amaç üzüm yemek değil bağcıyı dövmek
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ” Üç bayan milletvekili meclis genel kuruluna türbanlı gelecek sizin tavrınız ne olacak? sorusuna şu yanıtı verdi

Bunlar milletin seçerek Meclis’e gönderdiği vekiller. Meclis çatısı altında acaba millet için hangi görevi yaptılar merak ediyorum. Meclis’te millet adına varlık gösteremeyen bu bayan vekillerin amacı belli ki meclise türbanlı ilk giren vekil ünvanını almak. Yani Meclis’te varlık gösteremeyenler şimdi bir anda türban konusuyla ön plana çıkmak istiyor.

Samimi olduklarını düşünmüyorum. Amaç üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. Daha önce de hacca giden ve türban takmayan Meclis çalışmalarında olmayan bu vekiller acaba türban taktıktan sonra mı çalışmayı düşünüyorlar?


Hiç şüpheniz olmasın üzerimize düşeni söyleyeceğiz.bu hareketin bir inanç gereğinin yerine getirilmesi olarak görmüyoruz. Başbakanın bakanların ve meclis başkanının söylediği gibi iç tüzükte bir engel yok. Safsatasına da inanmıyoruz. İç tüzükte yazılmayan her şey serbest midir.

Bunu özellikle meclis başkanına soruyorum. İç tüzükte çarşaf da yok sekiz köşeli şapka da yokpoşu da yok şort da yok. Bunların hepsi mecliste bir kıyafet anarşisi çıkartır. Meclisin bir geleneği var meclisin geleneği korumak öncelikle meclis başkanının sorumluluğundadır.


Bir siyasi hamledir
Meclisin 93 yıllık geleneği birkaç kişinin aklına esti diye değiştirilemez. Yani bu olmaz. Bütün parlamentolar gelenekleriyle saygınlık kazanırlar. Ama hepsinin ötesinde bu laikleşme sürecini tasfiyesine yönelik bir siyasi hamledir.

Asıl gayesi 29 ekimden rövanş almaktır. Yani kesinlikle meclise geliş tarihi de cumhuriyetin 90. Yılında bu büyük ve önemli hamleyi yapıyorlar. Şimdi başbakana bir soru soruyorum. Hem laik hem Müslüman olunmaz demişti.

Yıllar önce. Sonra da değişerek geliştim gömleğimi çıkardım demişti. Şimdi başbakan çıkacak samimice dürüstçe adam gibi türkiyeye bu konudaki düşüncesini anlayışını yeniden ifade edecek. Yani bu hamle hem laik hem Müslüman olunmaz hamlesidir.


Türkiyedeki huzur ortamını ılımlı iklimi bozmak beyhudedir yanlıştır.ama toplumu bölmeye kalkmamalıdırlar.bunlar yüzde 50 oy alabilir. Bunlara yüzde 50 oyu cumhuriyetin laik niteliğini değiştirin diye vermiyor.


Anayasanın 2. Maddesi başlangıç metnine atıf yapmaktadır. Başlangıç metninin 5. Parafrafı laiklik ilkesinin gereği olarak dini sembollerin duyguların devlet ve siyaset işlerine alet edilemeyeceğini hüküm altına almıştır. Buna dikkat edilmesi gerekir. Burada ayrıca anayasayı bir ihlal var. Anayasanın amir hükümlerine aykırılık var. Anayasa mahkemesi danıştay aihm kararları var bu konularda. Akp çok büyük bir kumar oynuyor ateşle oynuyor. Tavsiyem akıllarını başlarına almalarıdır.

Türkiyeyi böyle bir kaotik ortama sokmak onların inançlarına da dinimize de hizmet etmez . Her seçim öncesi türbanı bir silah gibi alıp kullanmaya alışkanlık haline getiren AKP’nin bu huyundan vazgeçmesi lazım.Toplum bunların düşündüğü gibi düşünmemektedir.

Türban konusunda varlar meclis çalışmalarında ise yoklar.


İç tüzük ihlal edilemez
Bu iç tüzük ihlali orada yapılırken bu komisyon yürümez zaten. Zannetmiyorum. Orada iç tüzük açıkça ihlal edilecek biz aşağıda iç tüzük uzlaşma komisyonu olarak çalışacağız. Ne anlamı var. İç tüzük ihlal edilemez. Meclis başkanı veya onun vekilleri olan başkan vekillerinin genel kurul salonunda iç tüzük ihlaline ve anayasa ihlaline seyirci kalmaları kabul edilemez” diye konuştu.

İşte o vekiller ve meclis çalışmalarına verdikleri katkının belgesi:


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]