Terörist lideri Cemil Bayık “Sürecin sonuna gelindi. Ya Kürt hareketiyle derin ve anlamlı müzakereleri kabul ederler ya da Türkiye'de iç savaş çıkar" dedi.


Haberin Tarihi:
Ekim 22 2013


Kandil’de Reuters Haber Ajansı’na konuşan sözde KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık’ın Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşullarının iyileştirilmesi anayasa değişikliklerinin yapılacağı konusunda güvence verilmesi ve sürecin işlemesinde beklenen gelişmeleri izlemek için üçüncü bir tarafın belirlenmesini istediklerini söyledi.

Cemil Bayık “Sürecin sonuna gelindi. Ya Kürt hareketiyle derin ve anlamlı müzakereleri kabul ederler ya da Türkiye’de iç savaş çıkar” dedi.

‘HÜKÜMETİN ADIM ATMAZSA SİLAHLI MÜCADELE YENİDEN BAŞLAYABİLİR’
PKK’ya yakınlığıyla bilinen ANF’nin aktardağı haberde; Hükümetin adım atmaması halinde silahlı mücadelenin yeniden başlayabileceği uyarısında da bulunan Bayık Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşullarının iyileştirilmesini anayasal değişikliklerin yapılacağı konusunda güvence verilmesini ve sürecin işlemesinde beklenen gelişmeleri izlemek için üçüncü bir tarafın belirlenmesini istediklerini ifade etti.


Barış sürecinin başladığı Mart ayından bu yana Türkiye’den çıkmış olan güçlerin yeniden dönebileceğine de dikkat çeken Bayık “Sürecin sonuna gelindi. Ya Kürt hareketiyle derin ve anlamlı müzakereleri kabul ederler ya da Türkiye’de iç savaş çıkar. Şimdi çıkan grupların eğer hükümet koşullarımızı kabul etmezse yeniden Kuzey Kürdistan’a dönüş için hazırlık yaparız” dedi.

Bayık sürecin hangi yönde ilerleyeceğinin “önümüzdeki günlerde” belli olacağını söyledi.

Erdoğan tarafından açıklanan “demokratikleşme paketi”ne dair de şu değerlendirmeyi yaptı: “Paketin ‘içi boş’. Paketin demokratikleşmeyle ilgisi yok. Düşünce tarzında değişiklik yok.”

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]