Adalet Bakanlığı Gezi Parkı eylemlerini soruşturan savcılara form yolladı. Formda gözaltına alınıp suçsuz bulunan vatandaşların ‘neden serbest kaldığı’ bile soruluyor
Haberin Tarihi: Ekim 19 2013

Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı’nın 81 ilin 80’inde gerçekleşen Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] eylemleriyle ilgili başlatılan soruşturmaların peşine düştüğü ortaya çıktı. Müsteşarlık Bakanlığın İç Denetim Birimi Başkanlığı’ndan Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] eylemlerine ilişkin soruşturmalar hakkında bilgi talep etti.

Talep üzerine İç Denetim Birimi Başkanı Numan Eroğlu tüm illerdeki Cumhuriyet başsavcılıklarına bir yazı gönderdi. “Şiddet içerikli toplumsal olaylar hakkında” başlıklı 27 Eylül 2013 tarihli yazıda Mayıs-Ağustos ayları arasındaki Taksim Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] eylemleriyle ilgili başlatılan soruşturmalar hakkında istatistiki bilgilere ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Gözaltı tarihi ve süresi
Yazıda bu kapsamda Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] eylemleri nedeniyle yürütülen soruşturmaların akıbetine ilişkin hazırlanan formun tablodaki bilgiler ışığında doldurulması istendi. Tabloda doldurulması istenen bilgiler ise “Soruşturma numa-rası şüpheli isimleri olay tarihi soruşturma başlama tarihi soruşturmaya re’sen başlanılıp başlanmadığı isnat edilen suçlar gözaltı tarihi ve süresi tutuklama tarihi tutuklama sebebi tutuklama talebinin reddi sebebi tahliye tarihi tahliye sebebi soruşturmanın akıbeti sevk maddeleri” olarak sıralandı.

Huzursuzluk yarattı
Bakanlıkça talep edilen bu bilgiler hakim ve savcılar arasında da huzursuzluğa neden oldu. Bilgilerin danışmanlık faaliyeti kapsamında istatistiki verilere ihtiyaç duyulması nedeniyle istendiği belirtildi.

Ancak yapılan incelemenin ardından serbest bırakma ve tahliye kararları veren bazı hakim ve savcılar hakkında da soruşturma başlatılabileceği iddia edildi.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]