Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Hatırlayalım: Denizleri askeri cunta astı idamına CHP'liler evet oyu verdi

  Hatırlayalım: Denizleri askeri cunta astı idamına CHP'liler evet oyu verdi.

  6 Mayıs 1972’de idam edilen Türkiye devrimci hareketi önderleri Deniz Gezmiş Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan idamlarının 41. yıldönümünde anılıyor.


  Haberin Tarihi: 6 Mayıs 2013 Pazartesi

  Son yıllarda Deniz Gezmiş'i sahiplenenler arasında askeri vesayet yanlıları ulusalcılar ve CHP'liler önemli yer tutuyor. Oysa Deniz Gezmiş ve arkadaşları askeri cunta tarafından asılmıştı idamına evet oyu verenler arasında da çok sayıda CHP'li vardı.

  12 Mart Darbesinin ilk günlerinden sonra Yusuf Aslan ile birlikte Sivas'a gitmekteyken motosikletleri bozuldu. Bir ihbar sonucu polislerin gelmesi üzerine çıkan çatışmada Aslan ile birbirlerini kaybettiler. Aslan o esnada Elmalı'da iken Gezmiş ise 16 Mart 1971 salı günü Sivas'ın Gemerek ilçesinde etrafı sarılarak yakalandı ve Kayseri'ye getirildi. Buradan Ankara'ya zamanın İçişleri Bakanı Haldun Menteşeoğlu'nun makamına götürüldü.

  Mahkemesi 16 Temmuz 1971 günü Altındağ Veteriner Okulu binası'nda Tuğgeneral Ali Elverdi başkanlığında Baki Tuğ savcılığında Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 no'lu Mahkemesi'nde başladı ve 9 Ekim 1971 günü bitti. Deniz ve arkadaşları 16 Temmuz 1971'de başlayan THKO-1 Davası'nda TCK'nin 146.maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle 9 Ekim 1971'de 146/1 maddesi uyarınca idam cezasına çarptırıldı. Mahkeme kararı;

  “Deniz Gezmiş Yusuf Aslan Mahkememiz Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın tamamını; bir kısmını tağyir tebdil veya ilgaya cebren teşebbüs suçunu işlediğinizi sabit gördü. Türk Ceza Kununun 146/1 maddesi uyarınca ölüm cezası ile tecziyenize karar verdi.

  İdamlar sırasında 12 Mart ara rejim hükümetinin Başbakanı CHP'ye yakınlığı ile bilinen Nihat Erim'di. İdamlar Meclis'e geldiğinde CHP'lilerin önemli bir kısmı da idam için el kaldırmıştı.

  Meclis'teki oylamada 144 CHP'liden idamlara hayır diyenlerin sayısı 47 idi. Senato'da 34 üyesi bulunan CHP'den idamlara hayır diyenlerin sayısı ise 18 idi.

  Deniz Gezmiş’in ağabeyi Bora Gezmiş Can Dündar’ın ‘Delikanlım İyi Bak Yıldızlara’ belgeselinde Bora Gezmiş o oylamayı şöyle anlatıyordu; ‘İdamların önüne geçilmesi için imzalar falan toplandı. Oylama sırasında ben yoktum ama babam anlatırdı. Demirel ayağa kalkarak 'evet' diye bağırıp arkasına baktımış ve 'Bakın ben evet dedim siz de evet deyin' şeklinde partililerine telkinde bulunmuş. CHP’li vekiller arasında evet diyenler yok muydu? Korkak adamlar. CHP'nin neredeyse yarısından fazlası idam edilmeleri yönünde oy kullandı.’

  Oral Çalışlar da idam sürecinde CHP'nin aldığı tavra ilişkin önemli bir noktaya şöyle değinmiş: "O dönemde bizler cezaevinde Denizler’in yanındaydık ve CHP’nin yeniden Anayasa Mahkemesi’ne itiraz etmesini bekledik. Kanun esastan ele alınmamıştı. Ne olduysa CHP bu kez itiraz etmedi. Etse birçok şey değişebilirdi."

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ne edelim ne diyelim ölü bizden olmayınca birer birer biter mi üçer beşer ölmeyince..
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş