Haberin Tarihi:
03 Ekim 2013 08:02

BDP heyeti Kandil'den İmralı'ya iletilmek üzere KCK'nın 14 sayfalık mektubuyla döndü.


BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve Grup Başkanvekili Pervin Buldan Başbakan Erdoğan'ın Demokratikleşme Paketi'ni açıklamasından saatler önce Kandil'e gitti. Kandil'de sekiz saat kalan BDP heyeti Öcalan'ın 21 sayfalık mektubunu KCK üst yönetimine iletti.

PAKET İLE 'ÇEKİLMEYİ NEDEN DURDURDUK?' AÇIKLAMASI

Demokratikleşme Paketi'ni medyada yer alan bilgiler üzerinden değerlendiren KCK yöneticilerinin de paketle ilgili ilk değerlendirmelerini ve çekilmeyi neden durdurduklarına ilişkin hazırladıkları 14 sayfalık mektubu Öcalan'a yolladığı bildirildi. Paketten bir sürpriz çıkabileceği yorumları üzerine temkinli davranan Kandil yönetimi Öcalan'ın 16 günde kaleme aldığı mektubu 17 ayrı kamp ve alandaki yöneticilerini toplayarak tartıştı.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA AÇIKLAYACAKLAR

Kandil'in önümüzdeki hafta geniş bir deklarasyonla görüşlerini açıklaması beklenirken KCK yöneticilerinin paketi "seçim yatırımı" olarak gördüğü ve çekilmenin durdurulması kararının devamından yana tavır koyduğu ifade edildi.

4 HAFTA İÇİNDE 3 KEZ MİT'LE GÖRÜŞTÜ

Diğer taraftan Öcalan'ın son dört hafta içinde üç kez MİT yetkilileriyle görüştüğü ve örgütle doğrudan iletişim koşullarının yaratılmasını istediği öğrenildi. Öcalan'ın ilk aşamada Nurettin Demirtaş ve Sabri Ok ile görüşmek istediği ancak MİT yetkililerinin bu talebi sürecin gidişatına göre değerlendireceği ileri sürüldü. Diğer taraftan Kandil Suriye tezkeresinin ikinci kez nasıl ve hangi koşullarda Meclis'e taşınacağına bakarak sürece dair bir deklarasyon yayınlayacak.

KIRMIZI BÜLTEN KRİTERİ

Öcalan'ın mektubunda örgütün alacağı kararlara sahip çıkacağı yönünde görüş bildirdiği de öğrenildi.

Bir ayda üç kez MİT yetkilileri ile bir araya gelen Öcalan'ın doğrudan müzakereye geçiş için koşulların oluşturulmasını istediği bildirildi. Öcalan'ın örgütle doğrudan iletişim koşullarının yaratılmasını istediği bu kapsamda 1999'da kendisine sağlanan imkanları örnek göstererek ilk aşamada kırmızı bültenle arananlar listesinde yer alamayan Nurettin Demirtaş ve Sabri Ok'la görüşmek istediği ancak MİT'in buna şimdilik sıcak bakmadığı öne sürüldü.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]