Ankara Kızılay'da Gezi Eylemleri sırasında Ethem Sarısülük'ü vurarak öldüren polis memuru 'can güvenliği' nedeniyle tayin edildi.


Haberin Tarihi: Eylül 28 2013

Ankara’daki Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] eylemlerine katılan Ethem Sarısülük Çevik Kuvvet polisi Ahmet Ş. tarafından başından vurularak öldürülmüştü. Ahmet Ş.’nin olay sonrasında tutuksuz yargılanmasına karar verilmişti. Yakın koruma verilen Ahmet Ş. aktif görevden pasif göreve çekilmişti. Milliyet’ten Sertaç Koç’un haberine göre Ankara Emniyeti Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görevli olan sanık polis Ahmet Ş. geçtiğimiz günlerde Ankara’dan başka bir ile tayin edildi. Ahmet Ş.’nin “can güvenliği” nedeniyle başka bir ile tayinin gerçekleştirildiği öğrenildi. Ahmet Ş. hakkında verilen yakın koruma kararının tayin edildiği bu ilde de sürdürüldüğü belirtildi.

’DARP EDİLDİM’ ŞİKAYETİ
Ahmet Ş.’nin olayla ilgili yargılandığı davanın ilk duruşması geçen pazartesi günü görülmüştü. Olaylara sahne olan duruşma sırasında Sarısülük’ün ailesi salona peruk kalın çerçeveli gözlük ve bıyık bırakarak sivil polislerin koruması altında gelen Ahmet Ş.’nin üzerine yürümüştü. Yaşanan arbede sırasında sanık polisin kafasındaki peruk Sarısülük’ün kardeşi İkrar Sarısülük’ün elinde kalmıştı.

Sanık polis salondan çıkarılırken mahkeme duruşmayı 28 Ekim’e ertelemişti. Ahmet Ş.’nin olay sonrasında darp raporu alarak kendisine saldıranlar hakkında suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi. Ahmet Ş.’nin darp raporunda vücudunda ve yüzünde morluklar ve eziklikler oluştuğu belirtildi.

AVUKATLARA DA KORUMA
Emniyet Genel Müdürlüğü dava sırasında Ahmet Ş.’yi savunmaları için sanık polise iki avukat tahsis etti. Emniyet’in bu avukatlara da dava nenediyle ölüm tehdidi aldıkları gerekçeleriyle ayrı ayrı yakın koruma verdiği öğrenildi. Avukatlara tehdit telefonları edilerek ve davayı bırakmaları yönünde telkinde bulunulduğu bildirildi.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]