Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Turgut Özakman vefat etti

  Yazar Turgut Özakman bugün öğlen saatlerinde kalp durması nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti  Haberin Tarihi: Eylül 28 2013


  Ünlü bürokrat yazar “Şu Çılgın Türkler” kitabının yazarı Turgut Özakman bugün öğlen saatlerinde kalp durması nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

  1 Eylül 1930 tarihinde Ankara’da dünyaya gelen bürokrat avukat ve yazar Turgut Özakman’ın yaşama veda ettiği öğrenildi.

  Türkiye’de Özakman’ın büyük kitlelerce tanınıp sevilmesi Kurtuluş Savaşı’nı romansı bir dille anlattığı “Şu Çılgın Türkler” adlı belgesel-romanıyla gerçekleşti. Kitap haftalarca en çok satanlar listelerinin zirvesinden inmedi.

  Güven Hastanesinden yapılan açıklamada 14 Eylül tarihinden itibaren tedavi gören Özakman’ın koroner arter hastalığı ve kalp yetmezliği sebebiyle bugün saat 11.40′ta vefat ettiği bildirildi.

  TURGUT ÖZAKMAN KİMDİR?
  Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra bir süre avukatlık yapan Özakman Köln Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsü’ne devam etti. Daha sonra Devlet Tiyatrosu’na dramaturg olarak girdi. TRT’de Merkez Program Daire Başkanlığı Genel Müdür Yardımcılığı Devlet Tiyatrolarında Genel Müdür Başyardımcılığı ve 1983 – 1987 yılları arasında Genel Müdürlük yaptı. 1988-1994 yılları arasında Radyo-Televizyon Yüksek Kurulu’nda üyelik ve başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. Uzun yıllar Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde (DTCF Tiyatro) kadrolu öğretim görevlisi olarak çalıştı ve Dramatik Yazarlık dersleri verdi.

  Üstün hizmetleri nedeniyle Anadolu Üniversitesi’nce 2006 yılında Ege Üniversitesi’nce ve 2007 yılında mezun olduğu ve uzun yıllar görev yaptığı Ankara Üniversitesi’nce ‘fahri doktor’ unvanı verilen Özakman hayatı boyunca sayısız esere imza atmıştı.

  Nisan 2002′de Eskişehir Belediye Başkanlığı açtığı ikinci tiyatroya ‘Turgut Özakman Sahnesi’ adını verdi. 2006 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Özakman’a Üstün Hizmet Ödülü verdi. 2005 yılında piyasaya sürülen 50 yıla yakın bir sürenin emeği olan ve Kurtuluş Savaşı’nı romansı bir dille anlatan Şu Çılgın Türkler (Bilgi Yayınevi) adlı belgesel-romanı Uğur Dündar’a göre cumhuriyet tarihinin en çok satan kitabı oldu. Haftalarca çok satanlar listelerinde ilk sırada kaldı.

  Evli olan Özakman’ın üç çocuğu ve dört torunu vardı.


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Turgut Özakman’ın ardından…

  Ünlü yazar ve siyasetçiler Turgut Özakman'ın vefatından sonra görüşlerini dile getirdi. İşte Turgut Özakman'ın ardından ünlülerin söyledikleri...
  Yılmaz Özdil


  Türkiye çok değerli bir evladını kaybetti. Keşke hepimiz bu memlekette olan borcumuzu Turgut Özakman kadar ödeyebilsek. Vatan ona minnettar.  Doğan Hızlan

  Turgut Özakman iyi bir tiyatro yazarıydı. Çok önemli oyunlar yazdı. Türk tiyatrosuna büyük hizmetleri oldu. Ama Turgut Özakman’ın ünlenmesini sağlayan kitabı Şu Çılgın Türkler oldu. Çünkü kitabın önemli birkaç özelliği vardı. Birincisi belgelere dayanıyordu. Bilgiler içeriyordu. Bir de tiyatro yazarlığından gelen kalem kıvraklığıyla bir oyun akıcılığında yazdı bu kitabı. Çok sevdiğim bir dostumdu. Mekanı cennet olsun.
  Tufan Türenç


  Sevdiğimiz iki insanı üst üste kaybetmiş olmamız çok üzücü. Turgut Özakman yazın hayatı için çok önemli bir insandı. Bu aleme çok büyük katkılarda bulun; dramalar yazdı senaryolar yazdı oyunlar yazdı. Ayrıca TRT'de çok büyük hizmetler verdi. Son zamanlarda yaptığı yakın tarihle ilgili araştırmalar ve kitaplar da Türk toplumunda çok büyük etkiler uyandırdı. Gernçler onun o nefis kaleminde ve o titiz araştırmalarından yakın tarihimizi öğrendiler cumhuriyeti öğrendiler. Bunlar çok önemli hizmetlerdi. Allah rahmet eylesin nur içinde yatsın inşallah. Kendisini hep sevgiyle saygıyla rahmetle anacağız. Böyle bir değeri kaybetmiş olduğumuz için üzüntümüz sonsuz.  Ertuğrul Günay

  "Şu Çılgın Türkler" destanının ve nice güzel eserin yazarı sn. Turgut Özakman'ın vefatı nedeniyle Allah'tan sonsuz rahmet ailesine sabır dilerim.


  Muharrem İnce

  "Acı haberi Niksar yolunda aldık Turgut Özakman'a Allah'tan rahmet ailesine yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum."
  Umut Oran

  "Henüz Tuncel Kurtiz'in acısını yaşarken Turgut Özakman'ın acı haberini aldık. Allah'tan kendisine rahmet diliyorum. Ülkemizin başı sağolsun. Turgut Özakman eserleriyle Türkiye'nin hangi bedellerle nasıl kurulduğunu anlattı. O bu çağın Çılgın Türk'üydü. Rüzgara karşı koştu kazandı."
  Balçiçek İlter


  "Turgut Özakman'ı kaybettikAllah rahmet eylesinevinden yayın yapmıştık sadece yayın için oksijen tüpünü kenara bırakmış kitabı anlatmıştı."

  Tuna Kiremitçi


  "Bi kere de kötülere bi şey olsun lan! Turgut Özakman da gitmiş."


  Faruk Bildirici

  Turgut Özakman'ı sadece Çılgın Türkler ile anmak haksızlık olur romanlarını ve oyunlarını unutmamak lazım.

  Eren Aysan

  Turgut Özakman'ın hocamın ölümü... Tiyatromuz en büyük yazarlarından birini yitirdi...

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  83 yıllık bir çınarı kabettik fakateserleriyle her dem yaşayacaktır.Tanrı mekanını cennet etsin..
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bu yılı hiç ama hiç sevmedim ben. :w
  Mekanı cennet olsun.
  Sakin ol paşam burayı sana vermezlerZiyaretçilere, Gizli İçerik!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş