Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Erdoğan'ın gelir dağılımı yalanı
  Haberin Tarihi: 23.09.2013 17:13
  Başbakan fırsat buldukça Türkiye ekonomisini son 10 yılda ne derece büyüttüklerini söylüyor.

  Söylüyor ama bunun ne derece gerçekliği var?
  İşte bir haber okuyup siz karar verin:
  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre gelir dağılımı eşitsizliğini gösteren Gini Katsayısı 2012'de geçen yıla göre sınırlı bir düşüş göstererek 0402 oldu. 2011'de katsayı 0404 olarak açıklanmıştı.


  Gini Katsayısı'nın 0'a yakın olması gelir dağılımının düzeldiğine 1'e yaklaşma ise gelir dağılımının kötüleştiğine işaret ediyor.
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]  TÜİK verilerine göre 2012'de ülkenin en yoksul yüzde 20'lik kesimi ile en zengin yüzde 20'lik kesimi arasındaki gelir farkı büyük ölçüde değişmedi. En zengin yüzde 20'nin geliri en yoksul kesimin 8 katı oldu.

  Buna göre nüfusun en yoksul yüzde 20 kesimi toplam gelirin yalnızca yüzde 59'una sahip oldu. En zengin yüzde 20 ise toplam üretimin yüzde 466'sına sahip oldu. İkinci yüzde 20 kesim gelirin yüzde 106 üçüncü yüzde 20 kesim gelirin yüzde 153 dördüncü yüzde 20 kesim ise gelirin yüzde 217'sine sahip oldu.

  2002 yılından itibaren bakıldığında gelir dağılımında belirgin değişim görülmüyor. 2002'de 044 olan Gini Katsayısı 2005 yılında 038 seviyesine kadar inmişti. Ancak sonraki yıllarda yeniden 040 seviyesine yükseldi. Son 10 yılda en yüksek Gini Katsayısı 044 ile 2006 yılında görüldü. Türkiye ekonomisi 2002-2012 yılları arasında ortalama yüzde 52 oranında büyüdü.

  Türkiye'de gelir dağılımı konusunda çalışmalar yaşan İTÜ İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Öner Günçavdı gelir dağılımı konusunun yeterince gündeme gelmediğini belirterek "Maalesef gelir dağılımı üzerinde yeterince kafa yormuyoruz. Siyasi anlamda Türkiye büyüme konusuna çok duyarlı. Ama büyümenin kalitesi yoksulluğu giderici etkileri çok dikkate alınmıyor" diye konuştu.

  Dünyada Türkiye'nin gelir dağılımı eşitsizliğinde en kötü ülkeler arasında yer aldığına dikkat çeken Günçavdı önümüzdeki yıllarda bozulmanın devam edebileceğini kaydetti. "Küresel likiditenin bol olduğu güzel günleri geride bıraktık. Bölgesel riskler yüksek ve küresel belirsizlikler arttı" diyen Günçavdı "Gelir dağılımının düzeltebilecek konularda fırsatı kaçırdık" değerlendirmesinde bulundu.

  Günçavdı'ya göre makroekonomik politikalardaki belirsizlikler enflasyon gelir dağılımının düzelmemesinde başlıca etkenler arasında yer alıyor.

  Dünya geneline bakıldığında Türkiye'nin gelir dağılımı bozuk ülkeler arasında yer alıyor. ABD İstihbarat Servisi CIA'nın verilerine göre Türkiye 136 ülke arasında 58'inci sırada yer alıyor. Gelir dağılımının ne iyi olduğu ülke sıralamasında İsveç 023 ile birinci sırada yer alıyor. Onu sırasıyla Slovenya Montenegro Macaristan Danimarka ve Norveç izliyor. Gelir dağılımı eşitsizliğinde ise Güney Afrika 0631 ile birinci sırada. (Kerim Karakaya /
  The Wall Street Journal - Turkey
  )
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Birde milletimiz şu ayrımı yapamıyor.Hükümet değişikliğiyle birlikte (2002 yılından itibaren) iktisadi verilerin hesaplanmasıda değişmiştir.Hani diyorya enflasyonu nerlerden nereye indirtik diyedikkat edelim bu oyunlara arkadaşlar.Biraz araştırırsanız hesaplamalar ile göz boyama olayını idrak edeceksiniz.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Eh bilmediğimiz şeyler değildi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Yalan rüzgarı dizisi gibi. Ama biz kül yutmayız.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş