Dünya liderlerine çağrı yapan İran Cumhurbaşkanı ülkesinde yapılan son seçimi fırsat olarak görmelerini istedi.

Haberin Tarihi: 20.09.2013 - 17:00
İran'ın yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun açılışı için New York'a hareketi öncesi Washington Post'ta bir makale yazdı. Ruhani ülkesinin Ortadoğu politikası ve nükleer faaliyetlerle ilgili bir açıklama yaptı.

'SURİYE BİR MEDENİYET MÜCEVHERİ'
İran Cumhurbaşkanı yazısında Suriye görüşmeleri için arabulucu olma teklifinde bulundu. Soğuk savaş zihniyeti ve hep kazanma hırsının toplamının sıfır olduğunu vurgulayan Ruhani bunun herkesin kaybına yol açacağını söyledi. Suriye'nin bir medeniyet mücevheri olduğunu belirten Ruhani Irak ve Afganistan gibi olmaması gerektiğini belirterek "Irak ve Afganistan'da 10 yıl aradan sonra hala kan dökülüyor ve radikal unsurlar orada eylemler yapıyor. Suriye'nin bu akıbete uğramasını istemiyoruz" ifadelerini kullandı.

RUHANİ YAPICI DİYALOGDAN YANA
Suriye ve Bahreyn'de çözümün yapıcı bir diyalogla gelebileceğini vurgulayan Ruhani bu ülkelerin komşuları ve diğer ülkelerin hep birlikte samimi bir çaba içerisine girmeleri gerektiğini söyledi. İran'ın nükleer faaliyetlerine de değinen Ruhani silah yapmak gibi bir dertlerinin olmadığını yalnızca barışçıl amaçlarla bu faaliyetleri yürüttüklerini söyledi. Ruhani makalesinin sonunda şu ifadeleri kullandı: "Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun açılışı için New York'a doğru yola çıkarken muhataplarıma İran'da son seçimlerin getirdiği fırsatı kaçırmamalarını tavsiye ediyorum. Muhataplarımız halkımın bana verdiği angajman yetkisinden mümkün olduğunca faydalanmalı ve hükümetimin yapıcı diyalog çabalarına samimiyetle cevap vermelidir."

Kaynak - Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]