Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart İnsanlık anıtını sirk maymunu yaptılar

  Haberin Tarihi: 19.09.2013 18:16
  Heykeltraş Mehmet Aksoy’un Kars’ta yaptığı “İnsanlık Anıtı” Başbakan Erdoğan tarafından ‘ucube olarak’ tanımlanmış ve 14 Haziran 2011 günü parçalar halinde kesilerek yıkılmıştı. Wouter Osterholt ve Elke Uitenius isimli sanatçılar yıkılan heykeldeki elin birebir kopyasını bir el arabası içinde gezdirdiler ve insanlara fikirlerini sordular. Vatandaşlardan ellerinin istedikleri pozisyonda birer kalıbını çıkartmalarını isteyen sanatçılar bu elleri Kars’taki bir tepeye yerleştirdiler. Yaptıkları performansın fotoğraflarını ve insanların görüşlerini bir sanat eseri olarak Bienal’da sergilediler.

  Peki İnsanlık Anıtı eserini Türkiye’ye kazandıran Mehmet Aksoy konu üzerine ne düşünüyor.

  Aksoy konuyu Odatv’ye yazdığı “İnsanlık Anıtı Klonlamasi Yada Simulakrumu” başlıklı yazıyla değerlendirdi. Aksoy söz konusu eserin hem taklit olduğunu hem de heykelin yıkılması gerçeğini sanatla şal gibi örttüğünü söyleyerek sert bir şekilde eleştirdi.

  İşte Aksoy’un o yazısı:

  İNSANLIK ANITI KLONLAMASI YADA SİMULAKRUMU
  Günümüz güncel sanat yapımcıları diyemeyeceğim çünkü yapılan edilen bir şey yok söylenen şeyler ya da hazır eşya ya da yapılan bir şey üstünden tefecilik işlemi var. Plastik sanatlar reddediliyor heykel reddediliyor. Sanatın içi boşaltıldı. Öznesi ile nesnesi yer değiştirdi.

  Modern dünya iletişim mekanizmasının şaşırtıcı sansasyonel esprili sanat anlayışının objesi oldu. Gerçek veya hakikat sansasyonel şaşırtıcı reyting alıcı bir değer taşımıyorsa gerçek değildir. Sanat değildir anlayışı. Komiklik derecesinde düz anlatım düşüncenin duygunun illüstrasyonu hiçbir metaforik imge yok el becerisi yok form duygusu ve form verme yeteneği yok mekan duygusu yok.

  Adam sanatçı söylüyor. Kalıpçı taklitçi. Benim İNSANLIK ANITI için yaptığım eli de benim yaptığım kalıba döküp çıkarıyorlar (ki bu kalıp Kars Belediyesi'ndeydi. İstedim vermediler sanatçı arkadaşlara vermişler nasıl olduysa) Bir seyyar satıcı arabasıyla (çok kavramsal) İNSANLIK ANITI'nın takılamayan eli sokaklarda dolaştırılıyor. Ve insanlara soruluyor: Yıkılan İNSANLIK ANITI için düşündüklerinizi bir el hareketiyle gösterebilir misiniz? İnsanlar da bir el hareketi yapıyor.

  Sanatçı arkadaş o elin kalıbını alıyor sonra bir diğerine soruyor bir diğerine soruyor herkes bir el hareketi yapıyor kalıpları alınıyor. Sanatçı bu kalıplara ellerin dökümünü yapıyor.
  Oh her şey hazır….

  Ortaya bir takım işaretler yapan eller çıkıyor. Bu eller benim Kars'taki yıkılan heykelimin önüne yere serpiştiriliyor. Kars manzaralı fotoğraflar çekiliyor. Alın size alternatif İNSANLIK ANITI.
  Oldu mu? Oldu.

  Onlara göre katılımcı bir tavır çünkü sokaktaki insanlar el hareketi yaptı. Futbolda gol atanlar da yapıyor teniste sayı alanlar da trafikte yol vermeyenler de sollayanlar da "çok güzel hareketler bunlar".

  Adını da "Yardım Eden Eller" koyuyorlar. Hareketin işaretin estetiğinden söz etmiyoruz. İşaret yapılıyor işareti yapanın görüşü de hareketin altına yazılıyor. Sanat oluyor….

  İnanılmaz bir sanatsal zeka örneği. Çok yeni çok sansasyonel çok şaşırtıcı bir performans.

  İnsanlık Anıtının içeriği neydi ben hangi duygularla bu heykele başladım?

  HANGİ DUYGULARLA YAPTIM
  İnsanlığa karşı işlenen tüm cürümler suçlar yapılan katliamlar çekilen tüm acılar; insanlık vicdanında ilahi vicdanda kanayan bir yaradır. Orada hafızada saklı durmaktadır. Ve bugün hala hafızalarda vicdanın gözyaşları akmaktadır.. Savaş insanlık suçudur.

  İnsan olma yolunda birbirimize el uzatalım el verelim. Kin nefret şiddet kan intikam düşmanlık kavramlarıyla çocuklarımızı besleyip doyurmayalım.

  Onların çocuk kalplerini ağırlaştırmayalım onları insan olmaya özendirelim.

  Sevgiyle besleyip sevgiyle doyuralım. Kalpleri barışa kanat çırpsın tüy kadar hafif olsun. İnsan olma yolunda yalnız kalpleri tüyden hafif olanlar yürüyebilir

  Heykel her şeyi gören ve hafızasında saklayan iç içe derinleşerek giden insanlık ve ilahi vicdanı sembolize eden kanayan bir göz ve bu gözün üstünden yükselen ortadan ikiye bölünmüş bir insandan oluşmaktadır. Bu aslında bir yüzleşmeyi kendi kendinle karşılaşmayı ifade etmektedir. Aralarındaki boşluk kin nefret ve düşmanlıktan oluşan duvar gibi onları ayırmaktadır. İki figür birleştiğinde tek bütün bir insana dönüşür. Figürlerin arasındaki boşlukta duran el insanlığa uzanan tutulmayı bekleyen bir el gibidir.

  HEYKEL BİR GECEDE DÜŞMEDİ
  Heykelin yapımı tasarımı Kars belediyesinin teklifiyle 2005 yılında Koruma Kurulu ÇEKÜL (Çevre ve Kültürel Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı) onayı ve proje tasdikiyle başladı. Üç sene boyu Kazık tepede çalışmalar sürdü her türlü zorluklara (doğa şartları ekonomik durum kalifiye eleman sıkıtıları…v.b.) rağmen heykelin 20 metrelik iki figürü kaba olarak kalıptan çıkmış haliyle bitti. 2008 de yine aynı Koruma Kurulu tarafından yapımı durduruldu. Konu Kültür Bakanın inisiyatifiyle müdahalenin politik olma gerekçesiyle Anıtlar Yüksek Kurulu’na getirildi.

  Yani alternatif İnsanlık Anıtı projesi sahiplerinin iddia ettikleri gibi yüksekten oraya bir gecede düşmedi. Gerekli tüm prosedürler uygulandı. Üç sene boyu ekip olarak orda yaşadık kahvelerine gittik lokantalarında yemek yedik alışveriş yaptık maçlarına düğünlerine gittik ne yaptığımızı insanlara anlattık tartıştık kabul edenler sevinenler oldu karşı duranlar da oldu (özellikle MHP kesimi) ama zamanla insanlar gün batarken o tepeye çıkıp kenti seyretmeye orada vakit geçirmeye başladılar. Orada o yarım heykelin durması bile bir cazibe alanı yaratıp insanları kendine çekti insanlar orada fotoğraf çekmeye nişanlanmaya birbirlerine sevgilerini ilan ettiler.

  Karslı çocuklar gelenlere heykeli anlatmaya onlara mihmandarlık etmeye başladılar. Heykel Kars şehriyle bütünleşti şehre gelen UNESCO temsilcisi “Kars için ne yapabiliriz” sorusuna; “Ani'i ve İnsanlık Anıtını koruyun ve tanıtın yeter” diye cevapladı.

  Heykel sanatının Türkiyemizde putla Atatürk’le eşitlendiği heykelin sosyal toplumsal hayatımıza girmediği anlaşılmadığı bir dönemde ki başbakanın ucube diyerek yıktırması da bunun kanıtıdır. Bütün bu olumsuzluklara rağmen İnsanlık Anıtı’nın geniş kitlelerce kabul görmesi yıkımına karşı çıkılmasını heykelin bir başarısı olarak görüyorum.

  SİRK MAYMUNU GİBİ SOKAKLARDA DOLAŞTIRDILAR
  Alternatif İnsanlık Anıtı proje sahipleri beni kandırıp sanki heykeli savunuyorlarmış gibi görünüp hatta beni de işin içine dahil etmeye çalıştılar. Ben bu tür sansasyona dayalı performans türü etkinliklerin benim sanat anlayışıma ters düştüğünü söyleyerek projeye dahil olmadım.

  Onlar ne yaptılar? İçerik boşatıldı insanı insanlıktan çıkaran savaş insanların barış isteği barış iradesi bu gerçek böylece yok sayıldı.

  Eğlenceli bir oyuna dönüştürülerek görsel ve yazılı medyada haber oldu. İNSANLIK ANITI'ndan söz etme sansürü bir anda kalktı. Gerçek "çok sanatsal" bir şalla örtüldü. Üstelik beni ve heykelin kamuoyunda uyandırdığı geniş pozitif etkisi kullanıldı. İNSANLIK ANITI'nın insanlığa uzanan elini sirk maymunu gibi sokaklarda dolaştırıldı. İNSANLIK ANITI'nın içeriğini kavramını mekanını seyyar satıcının arabasının üstüne koydukları ele indirgeyip bütününden soyutlayıp başka bir şeye dönüştürdüler. Yani orijinali olmayan şeyin kopyası simulakrumunu yapıldı.
  Düşünür felsefeci Baudrillard diyorki: Gerçek artık sadece göstergelerle TAKLİT EDİLMEKTEDİR.

  Dört gösterge aşamasından söz ediyor;
  GÖSTERGE TEMEL BİR GERÇEĞİN YANSIMASIDIR.
  ARDINDAN TEMEL BİR GERÇEKLİĞİ GİZLER VE SAPTIRIR.
  SONRA TEMEL BİR GERÇEKLİĞİN YOKLUĞUNU İŞARETLER.
  EN SONUNDA HERHANGİ BİR GERÇEKLİKLE HİÇBİR İLİŞKİSİ KALMAZ.

  KENDİ SAF SİMULAKRUMUNDAN İBARET KALIR.

  BU ANCAK TEFECİLERE YAKIŞIR
  Sanatçı kendi varlığının kendi gerçekliğinin dışa vurumudur. Yalnız kendine özenir taklitçi değildir. Kartalın altına tavuk yumurtası koyarsan kartal değil yine tavuk çıkacağını bilir. Sanatta kabızlık yaratıcılığı engeller. Kurnaz tilki hesabı geçerli değildir. İNSANLIK ANITI'nın geniş kitlelerce ve dünyada tanınmasından kabul görmesinden sanatsal bir rant bir çıkarım sağlamak tefecilere yakışır. Sanatçılara değil.

  Küratör Fulya Hanım kamusal alanda sanat katılımcılarını bienale getiremedi.

  Tartışmaya farklı fikirlere açık değil. Kendi anlayışını zevkini dikte ettiremedi. Direnişle karşılaştı. Benim heykelim üstünden reyting alma acizliğine düştü. Sanatı; eklektik yapıştırma montaj sanayi gibi görürsen güncel sansasyonel şaşırtıcı haber gibi görürsen içeriği kavramı boşaltırsan küratör simulakrumuna dönüşürsün. Aman dikkat…

  KÜRESEL SANAT GÜNCEL SANAT DENİLEN SAFSATA
  Sanatçıları belli bir algıda klonlayıp sütlerini sağmayın. Biliyorsunuz 1997'de Edinburg'da Dolly adlı bir koyun klonlanmıştı. Bu konuda atom fizikçisi ve Nobel Barış Ödülü sahibi Prof. Joseph Rotblat ne demişti: "Klonlama evrimin ilkesi olan çeşitliliğe karşıdır. Değişimin sonunda insan olduk hepimiz aynı olursak yeni bir şey üretemeyiz." Onun için küresel sanat güncel sanat diye bir sanatsal safsata olamaz. Ülkeler farklı coğrafya farklı güneş farklı yaşam standartları farklı gelenekler görenekler farklı algılama kavramsal değer yargıları farklı yaşama ritmimiz kızgınlıklarımız sevgilerimiz farklı üzüntü derinliklerimiz farklı tabii ki bunun biçimi ve sanatsal ifadesi de farklı olacaktır. Güncel sanatın performans sanatının normlarıyla bu içerik sanatsal ifade kazanamaz yüzeyseldir kavramsal komikliktir dünyanın her yerinde anlayışları aynıdır klonlanmış Dolly'ler gibi.

  BEN BU ÜLKENİN ÇOCUĞUYUM
  Emperyal kültür icapları bunu gerektiriyor. Ben kendimi bu safta görmüyorum. Dolar küresel olabilir ama sanat olamaz. Ben bu ülkenin bu coğrafyanın çocuğuyum. Bu ülkenin ninnileriyle büyüdüm.

  (DANDİNİ DANDİNİ DASTANA
  DANALAR GİRMİŞ BOSTANA
  SÜR BOSTANCI DANAYI
  YEMESİN LAHANAYI)

  Mehmet Aksoy
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Sanata sanatçıya çok saygılı maşallah.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş