Haberin Tarihi:
19.09.2013 14:56
Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bir ortaokulda Türkçe öğretmeninin okula çarşafla gelmesinin AKP hükümeti tarafından planlı bir şekilde yapıldığını iddia ederek bu olayın münferit bir olay olmadığını vurguladı.

Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir yaptığı açıklamada Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bir ortaokulda Türkçe öğretmeninin okula çarşafla gelmesinin münferit bir olay olmadığını savundu. Demir “AKP hükümetinin planlı bir şekilde sürdürdüğü cumhuriyetin değerlerine yönelik saldırının eğitim ayağıdır ve örnekleri ülkemizin her yerinde yaşanmaktadır. Eğitim Bir-Sen Memur-Sen aracılığıyla okullar ve diğer kamu kurumlarına türbanı ve çember sakalı sokmak için düğmeye basmış Türk Eğitim-Sen’in de desteği ile anayasanın temeli olan laiklik ilkesine karşı saldırı başlatmıştı” ifadelerine yer verdi.

“DEMOKRATİK MÜCADELE KILIFI ALTINDAKİ EYLEMLE ÇARŞAF OKULLARIMIZA KADAR GİRDİ”
Laik devlet modelinde devlet aygıtını cisimleştiren kamu görevlisinin görevi başında aidiyet hissettiği bir inanç grubuna vurgu yapamayacağına dikkat çeken Demir şunları kaydetti:

“Sözde sivil itaatsizlik adı altında başlatılan ancak siyasi iktidardan valiliklerden il milli eğitim müdürlüklerinden ve okul idarecilerinden alınan destekle cumhuriyete karşı resmi itaatsizliğe dönüşen eylemin bu aşamaya geleceği konusunda ilgilileri defalarca uyarmıştık. Sonuçta siyasal iktidarın ve valilerin sorumsuz davranışları yandaş sendikayı cüretlendirmiş demokratik mücadele kılıfı altındaki eylemle çarşaf okullarımıza kadar girmiştir. Okul idarecileri baskıdan çözüme ilişkin adım atmadıkları gibi ‘Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik’in amir hükümlerini ihlal etmektedirler. Kamu görevlisinin ‘sadece kamu hizmeti sunduğu zaman dilimi ile sınırlı olmak üzere’ uymakla yükümlü olduğu kılık-kıyafet yükümlülüğü özel yaşamında özgürce inancını yaşamasına engel teşkil etmez. Çünkü laik devlet yurttaşının belirli bir inanca sahip olması ya da hiçbir inanca aidiyet hissetmemesi nedeniyle baskı altına alınmasını somut hukuk kurallarıyla yasaklar. Eğitim-İş olarak kişilere sadece hoşlarına giden hukuk kurallarına uyma hakkı tanınması halinde kamu otoritesinin varlık sebebinin ortadan kalkacağını hatırlatarak Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaşlaşma hedefinin en paha biçilmez basamağını oluşturan laik devlet modelinin tahrip edilmesine izin vermeyeceğimizi belirtiyoruz.”

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]