Haberin Tarihi:
11.09.2013 11:06
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından CHP’ye gönderilen yeni listede Kayseri’de 400 CHP üyesinin daha AKP’ye üye yapıldıkları ve bu nedenle CHP üyeliklerinin silindiği bildirildi. AKP’ye üye yapılanlar arasında yer alan partinin il delegeleri bu pazar yapılacak CHP il kongresinde oy kullanamayacak.

Kayseri’de bir süre önce aralarında İl yöneticilerinin de bulunduğu 1000’e yakın CHP’linin istemleri dışında AKP’ye üye yapıldıkları belirtilmişti. Bu durum üzerine CHP’liler konuyu yargıya taşıdı. CHP üyelerinin yanı sıra kamu görevlilerinin de yaşadıkları mağduriyeti yargıya taşımasının ardından olayla ilgisi olduğu belirtilen AKP Kocasinan İlçe Başkanı Hüseyin Cahit Özden ile Melikgazi İlçe Başkanı Timur Barlas hakim karşına çıktı. Temmuz ayı başında Kayseri 6’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davalarda mahkeme partinin iki ilçe başkanına ayrı ayrı ’Siyasi Partiler Kanunu’na muhalefet’ suçundan temyiz yolu kapalı olmak üzere 1 yıl 3 ay hapis cezası vererek hükmün ertelenmesini kararlaştırmıştı.

KONGREDE OY KULLANAMAYACAKLAR
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından CHP’ye 28 Ağustos 2013 tarihli gönderilen yeni üye listesinde Kayseri’de 400 CHP üyesinin daha AKP’ye üye yapıldıkları ve bu nedenle CHP’den üyeliklerinin silindiği ortaya çıktı.

Yeni listede AKP yapılan isimler arasında CHP il delegelerinin de yer alması dikkat çekti. Listede isimleri yer alan delegeler parti üyelikleri silindiği için 15 Eylül 2013 pazar günü İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde yapılacak olan olağanüstü il kongresinde de oy kullanamayacak.

YARGIYA TAŞIYACAKLAR

İstemleri dışında AKP’ye üye yapıldıkları belirtilen il delegeleri Hüseyin Perişan ile Ersin Durmaz’ın da diğer partililer gibi konuyu yargıya taşıyacakları ifade edilirken CHP Kayseri İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada ise sorumluların sadece Siyasi Partiler Kanunu’na muhalefetten değil’evrakta sahtecilik’ suçundan da yargılanmaları gerektiği savunuldu.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]