Haberin Tarihi: 11.09.2013 13:40
BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak PKK’nın sadece silahlı militanlardan oluşmadığını daha kapsamlı bir örgüt olduğunu belirtirken örgüte katılımın arttığına ilişkin haberlerin doğru olduğunu ve gerekli yasal zemin hazırlandığı takdirde örgütün siyasal zemine geçmesinin de mümkün olabileceğini belirtti.

Kışanak PKK’nın Türkiye topraklarından geri çekilmeyi durdurma kararını Amerika’nın Sesi’ne değerlendirdi. Kışanak sürecin Kürt tarafının gayretiyle ilerletilmeye çalışıldığını savundu.

Gültan Kışanak son 2-3 aydır ciddi bir gerilim yaşandığını belirterek PKK’nın geri çekilmeyi durdurduğuna dair açıklamasında da Başbakan’ın tavır ve söylemlerinde bu konuyla ilgili sertleşmenin etkili olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan’ın PKK’nın sadece yüzde 20’sinin çekildiği açıklamasını Kürt vatandaşlara şantaj olarak niteleyen Kışanak PKK’nın geri çekilmesini denetleyecek bağımsız bir izleme kurulu oluşturulması taleplerinin de hükümet tarafından yanıt görmediğini söyledi.

-“PKK’YA KATILIM ARTTI”-
PKK’nın sadece silahlı militanlardan oluşmadığını daha kapsamlı bir örgüt olduğunu söyleyen Kışanak örgüte katılımın arttığına ilişkin haberlerin doğru olduğunu ve gerekli yasal zemin hazırlandığı takdirde örgütün siyasal zemine geçmesinin de mümkün olabileceğini belirtti. BDP Eş Başkanı Güştan Kışanak Abdullah Öcalan’ın örgüt üzerinde kontrolünün azaldığı ve örgütte bölünmeler yaşandığı yolundaki iddiaları ise yalanladı.

Gültan Kışanak Ocak’tan itibaren seçim sürecine girileceği için müzakere süreci ve Kürtler’in beklentilerini karşılayacak demokratikleşme adımlarını atmak için zamanın daraldığını açılımın yerel seçimler sonrasına kalmasının da sürece olan inancı sarsacağını kaydetti.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]