Haberin Tarihi:
11.09.2013 08:28
Yalçın Küçük ve Hanefi Avcı'nın tutuklu Soner Yalçın Barış Pehlivan Barış Terkoğlu Müyesser Yıldız Doğan Yurdakul Ahmet Şık Nedim Şener Sait Çakır Coşkun Musluk Mümtaz İdil ve İklim Bayraktar'ın tutuksuz yargılandığı Odatv davası saat 09:30'da başladı.
İşte dakika dakika tüm gelişmeler:

Güncelleme 15.25
Savcı mütaalasında tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamını talep etti. Karar için 16:00'a kadar ara verildi.

Güncelleme 15.24
Avukat Serkan Günel de başbakanlığa bağlı Tübitak'ın bağımsız olamayacağına dikkat çekerek AİHM'nin de faydalandığı uluslaarası kurumlardan rapor alınmasını talep etti.

Güncelleme 15.14
Savcı mütalaa verdi. Tutukluluğa devam kararı verilmesini istedi.

Güncelleme 15.10
Soner Yalçın'ın avukatı Duygun Yarsuvat Soner Yalçın'ın adli kontrol tedbinin kaldırılmasını istedi.

Nedim Şener'in avukatı Nurcan Bayraktar da Deniz Baykal'ın mahkeme huzurunda dinlenmesini istedi.

Bayraktar da Şener'in telefonlarını tape eden polislerin HTS kayıtlarının getirilmesini talep etti.

Güncelleme 15.04
Hanefi Avcı'nın avukatı Refik Ali Uçarcı söz aldı. Uçarcı mahkemelerin daha önce verdiği kararları örnek göstererek Hanefi Avcı'nın tutukluluğunun genel hukuk uygulamalarına res olduğunu anlatıyor.

Odatv Davası'nda hakim adayları da vardı. Adaylar bir ders gibi bu tarihi duruşmayı izledi.

Güncelleme 14.48
Nedim Şener talep konuşmasında kendisi hakkında dinleme kararı çıkarıldığını söyledi ve iddianamede de yer alan bu tapeleri hazırlayan emniyet görevlilerinin kimliklerinin tespitini mahkemeye çağrılmasını talep etti.

Güncelleme 14.36
Hasan Fehmi Demir savcıların hakimlerin sürekli değişmesini eleştirdi. "Böyle sürekliliği olmayan bir mahkemeden adil yargılama beklenebilir mi" diye sordu.

Hasan Fehmi Demir "Binlerce sayfadan oluşan dosyaları sürekli değişen üyeler nasıl okuyor?" dedi.

Avukat Hasan Fehmi Demir son dönem bütün bilirkişilerin Başbakanlığa bağlı TÜBİTAK'tan seçilmesini eleştirdi.

Hasan Fehmi Demir söz konusu bilgisayarların bağımsız kurulllarda inceletilmesini istedi.

Güncelleme 14.31
Nedim Şener Ergenekon soruşturmasına dahil edilmesinin Hrant Dink cinayetini araştırmasıyla ve polislerin bu cinayetteki ihmalini göstermesiyle olduğunu söyledi.Kendi telefonunu tape eden polislerin bu süreçte nerede olduğunun araştırılması için telefon HTS kayıtlarının getirtilmesini istedi.

Yalçın Küçük'ün avukatı söz aldı. Avukat Hasan Fehmi Demir Deniz Baykal ve tüm tanıkların duruşmaya getirilerek ifadelerinin alınmasını istedi.

Güncelleme 14.28
Nedim Şener söz istedi ve kürsüye çıktı. Şener Dink Cinayeti'yle ilgili kitabı sonrası Ergenekon davasına dahil edildiğini anlatıyor.

Güncelleme 14.20
Hanefi Avcı sözlerini şöyle sürdürdü:
"Deniz Kuvvetleri'ndeki yapılanmaya dair raporu ben yazdım. Evet dedim ben yazdım. Emniyet içinde irtica raporu yazdılar ben karşı çıktım. Bununla mücadele ettim. O zaman da bana devletin çıkarlarına karşı olmakla suçladılar.Susurluk döneminde de komploya uğradım açığa alındım... O zaman 28 Şubat vardı. Bugün de yargı ve polis içinde cemaat anlayışının yaptığı hukuksuzluklar var.O zaman da komplo yapıldı bugün de komplo yapıldı...

O zamanlar konuşmak kolay değildi. Şimdi çok kolay. O zaman çeteler vardı sonra 28 Şubat vardı asker vardı? Peki şimdi ne var?

Ben sadece bu cemaatin hukuksuz işler yaptığını dinlemeler yaptığını açıkladım. Bugün öyle kabul görüyor ki benim yazdığımın ötesine geçti mesele.

Hukuk akıl ve mantıktır. Ben burada gerçekleri ortaya çıkaracak bir irade olmadığını görüyorum. Ne sizde ne savcılıkta!
Ben bu bilgisayarlara virüs girdiğini söylüyorum. Araştırılmasını istiyorum. Halen araştırılmıyor."

Güncelleme 14.16
Hanefi Avcı Susurluk çetesini anlatıyor:
"Bu sahte diijital dökümanları yazdığı iddia edilenler serbest bilgisayarında bulunanlar serbest benim gibi yardım yataklıkla suçlananalar da serbest; bir ben tutukluyum.Ben burada Ergenekon'a yardımdan yargılanıyorum Devrimci Karargah'a yardımdan hüküm giyiyorum Ankara'da PKK ve TİKKO'ya yardımdan yargılanıyorum.

Nasıl oluyor da aynı anda bütün örgütlere yardım ediyorum? Bir insanın bu kadar örgütle birlikte ilişkiye girmesi mümkün mü?
Kendi geçmişime bakıyorum ben acaba böyle vbir sicile mi sahibim? Türkiye Susurluk diye bir süreç yaşadı. Meclis'te Susurluk Komisyonu'na gidip tek ifade veren Emniyetçi benm
Bir tek ben ifade verdim. Verdiğim bilgiler de doğru çıktı.

Devletin içindeki çeteleri ben ifade ettim. JİTEM'e karşı çıkan benim bunu açıkladığım için yargılandım."

Güncelleme 14.14
Hanefi Avcı "Emniyetin labaratuvarları var uzmanları var neden bu bilgisayarlar bu uzmanlara değil düz komserlere gönderiliyor.Peki Odatv bilgisayarları izlenirken bu virüsler bu bilgisayarlara girerken Emniyet neden izlemiş? Neden takip yapmamış?Bu tezgah baştan belli...Görülüyor ki Emniyet içinden her şey başından planlanmış. Öyle ki raporun altında üç imza var. Hepsinin ayrı ayrı tarih yazıp imzalaması lazım. Ama tek tarih yazılmış" ifadelerini kullandı.

Güncelleme 14.11
Hanefi Avcı "Emniyet mailleri incelerken neden virüslü saldırıyı görmezden geliyor?" dedi.

Güncelleme 14.07
Hanefi Avcı TÜBİTAK raporunun virüslü saldırıyı ortaya çıkardığını anlatıyor.

Hanefi Avcı: Bu dosyalar uzaktan virüs yoluyla gönderilen dosyalardır.Dosyalara bakıyorsunuz aynı dosyalar aynı tarihte aynı dakikada aynı saniyede hem evdeki hem ofisteki bilgisayara kaydolmuş. Bu nasıl oluyor. Aynı anda aynı dosyalar nasıl aynı kişinin iki bilgisayarına birden kaydoluyor. Bunun bir yanıtı var. Bu dosyalar sonradan virüsle gönderilmiş ve kendisini sanki bu tarihte kaydolmuş gibi göstermiş.

Güncelleme 14.06
Hanefi Avcı "Bakın kitabımın yayınlandığı gün Odatv'deki telefon konuşmalarına. Soner Yalçın kitabı gazetede görüp Barış Pehlivan'ı arıyor ve haber veriyor. Odatv'de kitabıma ilişkin ilk yayınlanan haber o gün 12:38'de. O da Hürriyet'ten alıntı yapılmış. Kitaptan haberleri yok" dedi.

Güncelleme 14.04
Avcı: Benim kitabımdan Odatv'nin hiç haberi yok; bu ek klasörlerde görülüyor. Benim kitabımı yayınevine gönderdiğim tarihe bakın bu notlardan önce.

Güncelleme 13:59
Hanefi Avcı: Nedim Şener'in tapelerini inceledim hepsi gece 12'de başlayıp sabah 7'ye kadar yapılmış. Eminim ki bu Emniyet'te yapılmadı. Başka yerde yapıldı. İkincisi benim hakkımda tahkikat yok. Odatv'yle bir ilgim tespit edilmemiş. Benim konuşmalarım nasıl oraya konmuş. Bunu hazırlayanlar bunu nereden biliyor. Üçüncüsü: TÜBİTAK diyor ki bu dosyalar bu sanıkların bilgisayarında yazılmamış. Peki hangi bilgisayarda yazılmış? O bilgisayar neden bulunmuyor. Bu dökümanlara bakın. Herkesin ismi yazıyor. Böyle örgüt dökümanı olur mu? Hiçbir örgüt böyle bir döküman yazmaz.

Güncelleme 13:54
Yalçın Küçük: Biz Cumhuriyeti savunduğumuz için buradayız. Bizim bir tek suçumuz var Cumhuriyeti savunmak. Siz bizi çıkaramazsınız. Biz Cumhuriyetin kurtuluşuyla çıkarız. 1927'de de vermedik şimdi de vermeyeceğiz. Biz bu Cumhuriyeti savunacağız.

Hanefi Avcı kürsüye çıktı konuşmaya başladı.

Güncelleme 13:52
Yalçın Küçük: ben Tayyip Erdoğan'ın hastalığını ortaya çıkarmış adamım.

Güncelleme 13:50
Yalçın Küçük: Benim suçum nedir? Bana suçumu söyleyin.

Güncelleme 13:47
Yalçın Küçük: Biz cezaevindeyiz. Savcı Cihan Kansız bir açıklama yaptı. "Odatv iddianamesini yazmaya başlıyorum" dedi. Birkaç gün sonra Odatv iddianemesi yayınlandık. Bizim kanaatimiz odur ki bu iddianameyi Cihan Kansız yazmadı.

Güncelleme 13:45
Yalçın Küçük: Biraz daha sık görüşsek iyi olur. Bu tür mahkemeler haftada bir olsa daha iyi olur.

Güncelleme 12.41
Mahkemeye 13:30'da başlamak üzere ara verildi.

Güncelleme 12.38
Yalçın Küçük Mahkeme Başkanı'nın tahliye istemini alacağını söylemesi üzerine "Beni 13. mahkeme 22 yıl 6 aya mahkum etmiş sizden neden tahliyemi talep edeyim" dedi.

Mahkemenin kararını gösteren Küçük "bu kararı siz mi verdiniz mübaşir mi" diye sordu.

Mahkeme Başkanı "böyle soru soramazsınız" dedi.

Güncelleme 12.30
Yalçın Küçük: "Bana ceza veremezsiniz. Verecekseniz de 22 yıl 6 aydan az olursa kabul etmem".

Güncelleme 12.27
Yalçın Küçük "Burada düşman ceza hukuku var. Düşman ceza hukukunda herkes yapabileceğine göre ceza alır. Bir adamın hükümeti devirme kabiliyeti varsa cezası müebbettir" dedi.

Güncelleme 12.21
Yalçın Küçük 12 Eylül döneminde nasıl yargılandığını anlatırken o dönem "ruhu örgüt" diye suçlandığını söyledi.

Yalçın Küçük: "Beni mahkum edemeyeceksiniz. Bunu bildiğiniz için bu davayı uzattıkça uzatıyorsunuz" dedi.

Güncelleme 12.20
Yalçın Küçük "hiçbir Genelkurmay Başkanı Yalçın Küçük'e Genelkurmay'dan evrak çalıyor diyemez" diye bağırınca Mahkeme Başkanı yüksek sesle konuşmaması konusunda uyarı yaptı. Yalçın Küçük "içimden geliyor" diye cevap verdi.

Güncelleme 12.15
Yalçın Küçük suçlama konusu olan Gebze Konferansı'ndan sonra ölüm tehdidi aldığını söyledi.

Güncelleme 12.13
Haberci kitabını açan Yalçın Küçük Aziz Yıldırım'la Yaşar Büyükanıt'ın yanyana olduğu fotoğrafı gösterip 'bu dünyanın hiçbir yerinde olmaz' dedi.

Güncelleme 12.06
Yalçın Küçük duruşmada söz aldı.

Güncelleme 12.03
İrem Çiçek: "Babam hakkında şöyle bir iddia var. Babam İrticayla Mücadele Eylem Planını emir komuta zinciri içinde hazırlamış. Babam başından beri bu belgenin sahte olduğunu söylüyor. Babam daha ortada İnternet Andıcı ile suçlama yokken 'İnternet Andıcı gerçek bir belgedir. İrticayla Mücadele Planı sahtedir' dedi. Demek ki ne düşünüyorsa çekinmeden söylüyor" dedi.

Güncelleme 11.42
Odatv'ye duruşmadan gönderilen kareler:(NOT: Fotoğraflar duruşma başlamadan önce çekilmiştir)
Duruşmada yeni ses sistemi...

Güncelleme 11.36
İrem Çiçek Avukat Hüseyin Ersöz'ün sorularını yanıtlarken "bu davanın sanıklarını bu dava sürecinde tanıdım. Babam da bu dava sürecinde söyleyeceği her şeyi söyledi." dedi.

Güncelleme 11.32
Avukat İrem Çiçek tanık olarak kürsüye çıktı.

Güncelleme 11.31
Avukat Dilek Helvacı o dönem Hüsnü Göksel'in genç asistanı olan Mehmet Haberal'ın da Aydın Bildirgesini imzaladığını bu nedenle üniversite tarafından cezalandırıldığını söyledi.

Güncelleme 11.30
Yalçın Küçük Haberal ile tek ilişkisinin Haberal'ın hocası Hüsnü Göksel ile beraber 12 Eylül idaresine karşı hazırladıkları Aydın Bildirgesi olduğunu söyledi. Küçük "Savcı buradan da bir iddianame hazırlayabilir" dedi.

Güncelleme 11.27
Yalçın Küçük Mehmet Haberal'ı ilk kez 13. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanırken gördüğünü söyledi. Annem hayatta olsa bu iddianemeyi görünce "Yalçın kadar başınıza taş düşsün" derdi.

Güncelleme 11.25
Mehmet Haberal'ın avukatı Dilek Helvacı tanık olarak kürsüye çıktı. Soner Yalçın'ın avukatı Duygun Yarsuvat Helvacı'ya iddianamede yazdığı gibi Yalçın Küçük ile Mehmet Haberal arasında iletişim sağlayıp sağlamadığını sordu. Helvacı "hayır" yanıtını verdi.
Helvacı "ne Küçük ne de bu davanın başka bir sanığı ile Haberal adına hiçbir irtibat sağlamadım" dedi.

Güncelleme 11.20
Tanık Ayşegül Kibaroğlu kürsüye çıktı.
Kibaroğlu kendisinin akademisyen olduğunu Musluk'un da öğrencisi olduğunu kendisinin Musluk'un danışmanı olduğunu söyledi.

Musluk''un tezi nedeniyle Küçük'le tanıştığını Musluk'un YÖN ve Devrim dergileri üzerine tez hazırladığını söz konusu dergiler hakkında çalışırken Küçük'le görüştüğünü söyledi.

Güncelleme 11.14
Temren Küçük "Yiğit Bulut bizim evden çıkmazdı. Yalçın Küçük'ü sık sık ziyaret ederdi. Alır yemeğe götürürdü" dedi.

Güncelleme 11.13
Yalçın Küçük:
"Temren Küçük'le ilişkimi mahkemeler çok merak ediyor. 13. Ağır Ceza Reisi de 'Temren Küçük'le ilişkiniz sürüyor mu' diye sordu. Merak ediyorsanız söyleyeyim ilişkimiz sürüyor."

Güncelleme 11.11
Coşkun Musluk Temren Küçük'e sorularını tamamladı. Yalçın Küçük söz aldı.

Güncelleme 11.09
Sanık Sait Çakır Temren Küçük'e Yalçın Küçük'le editörlük ilişkisini sordu. Temren Küçük Çakır'ı yayınevinde maaşlı editör olarak istihdam ettiğini anlattı.

Güncelleme 11.08
Hasan Fehmi Demir Temren Küçük'ün avukatının evinin aranmasının hem sanık olmaması hem de avukat olması nedeniyle yasal olmadığını söylerken söz konusu CD'ye polis tarafından el konulduğunu içinde bir ansiklopedi bulunduğunu ve polisin söz konusu CD'de bir suç bulunmaması nedeniyle CD'yi inceledikten sonra geri verdiğini söyledi.

Güncelleme 11.04
Mahkeme Başkanı Şen Temren Küçük'e Yalçın Küçük'le konuşmalarını soruyor. Konuşmada Temren Küçük ile Yalçın Küçük bir CD'den söz ediyor.

Temren Küçük bir yanlışlık olduğunu söz konusu konuşmanın kendisiyle gelini arasında olduğunu konuşmadan da anlaşıldığı üzere CD içerisindeki bir ansiklopediden söz edildiğini ve onun kaybolmamasını istediğini söyledi.

Güncelleme 11.01
Küçük Yalçın Küçük Ergenekon'dan ilk kez tutuklandıktan sonra Musluk ile Küçük'ün tanıştığını doktora öğrencisi olarak gelip gittiğini söyledi.

Güncelleme 10.58
Yalçın Küçük'ün eşi Avukat Temren Küçük Coşkun Musluk'un tanığı olarak kürsüye geldi. Musluk'un avukatı Hüseyin Ersöz kendisine sorular soruyor.

Güncelleme 10.55
Yalçın Küçük'ün avukatı Hasan Fehmi Demir "Deniz Baykal bu davanın en önemli isimlerinden. Burada mahkemenin huzurda dinlenmesi kararı var. Sanıkların kendisine soru sorabilmesi açısından burada olması gerekir" dedi.

Yalçın Küçük "Hilmi Paşa gizli tanıklar milletvekilleri huzurda dinlendi. Baykal düğünlere gidebiliyorsapasağlam. Duruşmaya neden gelmiyor." ifadelerini kullandı.

Güncelleme 10.45
Deniz Baykal'ın Ankara'da ifade vermesine Yalçın Küçük itiraz etti. Şu an konu üzerine söz aldı.

Yalçın Küçük'ün sözleri:
"Bugüne kadar bütün davaları izledim. Paşalar geliyor milletvekilleri geliyor gizli tanıklar geliyor huzurda konuşuyor. Deniz Baykal'ın bir ayrıcalığı yok. Deniz Baykal benim çocukluk arkadaşımdır. Ankara'dan kalkıp düğüne gidiyor. Bu davaya da gelmeli. Buraya gelip ifade vermesi gerekiyor."

Mahkemeye vekaleten başkanlık yapan Hikmet Şen Baykal'ın avukatının Ankara'da ifade vermek istediklerini ve bu talebi kabul ettiklerini söyledi.

Yalçın Küçük "Böyle bir yetkiniz yok. Kararı gözden geçirmeniz gerekiyor. Bu Silivri'de olmayan bir usuldür. Bu mahkeme Silivri yargılamalarının altına düşmemeli. Hilmi Paşa geldi diğerleri geldi.

Eğer siz böyle yaparsanız ben de kitaplarımda 'mahkeme Deniz Baykal'ı benden kaçırdı' yazarım."dedi.

Güncelleme 10.25
Daha önce HSYK'nın kararıyla mahkeme heyetinde bulunan Hikmet Şen ve Seyfettin Mermerci mahkeme heyetinden alınmış ve başka göreve atanmıştı.

Bugünkü duruşmada Hikmet Şen'in geldiği görüldü. Şen HSYK'nın kararına itiraz ederek geri döndü.

Güncelleme 09.57

Güncelleme 09.41
Gazeteciler Sendikası Başkanı Ercan İpekçi Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto Odatv Davası'nı izlemek üzere Çağlayan Adliyesi'ndeler.

Güncelleme 08:30
En son duruşma 13 Haziran'da gerçekleşmişti.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]