Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Tayyibin dibi tuttu Tayyibi ısırdım Tayyibi yiyeceğim Tayyib çürüdü

  Haberin Tarihi:
  05.09.2013 14:50
  Odatv olarak İstanbul'da yapılan "Helal ve Tayyib Ürünler Fuarı"nı haberleştirmiştik fuarda helal kelimesinin dışında tayyib kelimesinin nedenini sormuştuk.

  Odatv'nin o haberine bugün fuardan yanıt geldi.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


  O fuara katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç "Helal" ve "tayyip" kelimelerinin dini kavramlar olduğunu ifade etti Bülent Arınç "Bunlar laik kavramlar değil. Helalin anlamı var tayyibin anlamı var. Bir paradoksumuz çelişkimiz var. 'Helali anladık kardeşim de bu tayyip neyin seni?' diyebilirler. Çünkü Türkiye'de bu kelime konuşulduğunda akla hemen Sayın Başbakanımız Tayyip Erdoğan geliyor. Aslında dilemma şu; içimizde o kadar laikliği yanlış anlayan yorumluyan ve particilikten gözlerinin içi kızarmış o kadar gafil insan var ki böyle güzel bir konferansın adına bakarak şunu söyleyebilirler; 'Gördünüz mü yine bir konferansın içerisinde Başbakan'ın propagandasını yapıyorlar. Zaten Türkiye'de helal falan deyince bu yobazlar mutlaka parti propagandası yapacak' demiş olabilirler. Yanılıyor muyum?

  Yanılmıyorum. Biraz önce Kuran-ı Kerim okunurken 'Tayyip' kelimesi içinde geçen ayetler okundu. Türkiye'de dindar müslümanlar çocuklarına isim takmak isterse Kuran'a bakarlar Kuran'dan isim seçerler bu böyledir. Belki yeni zamanlarda bu ihtiyacı duymayanlar olabilir. O yüzden kimsenin kara propaganda yapmasına izin vermeden helal ve tayyip kelimelerinin anlamlarını çok iyi bilmemiz lazım. Helal haramın karşılığıdır dini bir kavramdır uygun geniş anlamıyla mübah demektir yasal meşru demektir. 40 tane anlamı var. Ve helal dairesi geniştir harama girmeye de gerek yoktur bu da bir ölçüttür. Tayyip kelimesi de sağlıklı temiz kaliteli demek. Sayın Başbakan ismini buradan alıyorsa ne mutlu ona. Demek ki ismiyle mütenasip olmuş. Yani Kuran'da geçen 'Tayyip' onun isminde de gerçek manasını bulmuş. Bu dini kavramların burada zikrediliyor olması tamamen Kuran'a İslam'a ve dindar müslümanların kabullerine bağlı bir şey. Günümüzdeki politikayla kesinlikle ilişkisi yok. Herkes derin bir nefes alsın" diye konuştu.

  Bülent Arınç yine konuştu.
  Ancak yine topu çevirdi cevap vermedi.
  Biz Tayyip Erdoğan'ın isminin anlamı kötü demedik ki.

  Hatta Türkiye'de ve dünyada birçok ismin anlamı güzel anlamlarla karşılanır.
  Türkiye'de ve İslam dünyasında birçoğu Kuran'da da geçer.

  Birçoğu Allah'ın isimleri gibi kutsal anlamlara sahip değildir. Kuran'da olaylar vakalar anlatılırken geçen birçok sıradan hatta kötü kelime de vardır. Günah haram hatta şeytan da Kur'anda geçer.

  Kısacası Kuran'da geçmesini ya da güzel anlamı olduğunu söylemiyoruz.
  Biz başka bir şeyi sorguluyoruz.

  Kavram dünyanın birçok ülkesinde ve uzun yıllardır Türkiye'de "helal gıda" diye kullanılırken hangi rüzgar bu isme "tayyib" adını soktu?
  İşte Arınç bunu yanıtlamak yerine yine topu çevirdi.

  Kuran'da geçiyor ya da güzel diyerek "tayyib" kelimesinin güzelliğini anlattı.
  Neyse sanırız anlaşıldı.

  Ancak biz son bir şey söyleyelim:
  Bundan sonra Türkçe'de "tayyibi yemek lazım" "tayyibi ısırdım" "tayyib pişti mi" "tayyibin dibi tutmuş" "tayyib çürüdü" gibi kavramlar girerse herhalde sorumlusu Bülent Arınç olacak.

  Soran olursa "gıdayı kastettim gıdayı" dersiniz.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Başlığa çok güldüm. (:


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş