Haberin Tarihi:
29.08.2013 10:41
Independent gazetesinin yazarı Patrick Cockburn Suriye’ye askeri müdahalenin Ortadoğu’daki kırılgan güç dengesini altüst etme riskini taşıdığını belirtirken Türkiye’nin Suriye ve İran’ın “Türkiye’deki Kürt azınlığının üzerinden yapabilecekleri eylemler noktasında kırılgan olduğunu isyancılara desteğe muhalefetin güçlü biçimde karşı çıktığı” görüşünü öne sürdü.

Batı’nın Suriye’ye askeri müdahalenin bölge ülkeleri üzerindeki etkileri de tartışılmaya devam ediliyor. İngiliz Independent gazetesi’nin tanınmış yazarı Patrick Cockburn Türkiye’nin Suriye ve İran’ın “Türkiye’deki Kürt azınlığı üzerinden yapabilecekleri eylemlere kırılgan olduğunu” savundu.

Patrick Cockburn Suriye’ye bir müdahalenin Ortadoğu’da “kırılgan güç dengesi”ni altüst etme riskini taşıdığı görüşünü dile getirdiği yazısında şiddetin şimdiden komşu ülkeleri etkilediği ve cihatçıları güçlendirdiği uyarısında bulundu.

Suriye’ye füze baskınlarının tüm bölgedeki “siyasi ateşi” yükselteceğini öne süren Cockburn buna karşın bu ateşin geçici olup olmadığının bilinmediğini kaydetti.

Cockburn “Esad hükümeti İslami Devlet El Nusra Cephesi ve diğer cihatçılardan daha zayıf hale gelirse eğer en etkin isyancı güçler kuvvetlendirilmiş olacak” diye yazdı. Cockburn Batı’nın askeri müdahalesinin çeşitli bölge ülkeleri üzerindeki olası etkilerini değerlendirirken de Türkiye konusunda şu savları dile getirdi:

“Türkiye muhtemelen ABD’nin eylemlerini destekleyecek önemi ise Türkiye’nin güneydoğusundaki ABD’li İncirlik hava üssünün kullanılıp kullanılmamasına bağlı. Türkiye’nin Suriye ile 560 mil uzunluktaki bir sınırı var ancak Suriye ve İran’ın Türkiye’deki Kürt azınlığı üzerinden yapabilecekleri eylemlere kırılgan. Türk hükümetinin Suriye’deki isyancılara desteğine bu yazdaki kitlesel sokak protestolarıyla canlandırılan muhalefet güçlü biçimde karşı çıkıyor.”

Patrick Cockburn ABD Başkanı Barack Obama’nın askeri müdahale üzerinde dururken Suriye’deki güç dengesini radikal biçimde değiştirmek istemediğini kaydettiği yazısında Obama için “Geniş bir koalisyon istiyor ama Suudi Arabistan Katar ve Türkiye gibi bu koalisyonun bazı üyeleri Şam’daki hükümeti devirmek konusunda ondan ileriye gitmek istiyor” diye yazdı.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]