Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Avrupa Birliği’nden Türkiye mektubu


  Haberin Tarihi:
  29.08.2013 11:53
  Avrupa Gazeteciler Federasyonu (AGF) Başkanı Mogens Blicher Bjerregard AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Štefan Füle'ye Türkiye’de gazetecilerin yaşadığı baskı ve şiddeti ele alan bir mektup yazdı.

  AGF Başkanı Bjerregard mektupta Gezi Parkı olayları ve diğer barışçıl eylemler sırasında gazetecilerin gördüğü şiddetin endişe verici olduğunu basın ve ifade özgürlüğü konularında gazetecilere destek verilemesinin önemli olduğunu söyledi.

  Bjerregard’ın mektubuna yanıt veren Štefan Füle; Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip ettiklerini polis şiddetinin şeffaf bir şekilde bir an önce soruşturulması ve sorumluların hesap vermesi gerekliliğini Türk hükümetine ilettiklerini ifade etti.

  İŞTE O MEKTUP VE YANITI
  AGF Başkanı Bjerregard’ın mektubu:
  Sayın Komisyoner Füle
  600.000 gazeteciyi ve bölgesel alt grubu Avrupa Gazeteciler Federasyonu (AGF)'nu temsil eden ve dünyanın en büyük örgütlenmesi olan Uluslararası Gazeteciler Federasyonu'nun başkanları olarak dikkatinizi Türkiye'deki meslektaşlarımızı ilgilendiren ciddi gelişmelere çekmek için yazıyoruz.

  Taksim Meydanı'nda Gezi Parkı'nda ve Türkiye'nin diğer yerlerindeki barışçıl protestoları takip eden gazetecilere yönelik tırmanan şiddetten endişe duymaktayız.

  Gazetecilerin keyfen tutuklandığına teçhizatlarının hasar gördüğüne ve çektikleri eylem fotoğraflarının polis emriyle silindiğine dair en az dört vaka kaydımız mevcut. Bu baskı süresinde gazetecilere ve sivillere yönelik zalim saldırıları açıkça kınıyoruz.

  Bu durum sona ermek zorunda. Gazetecilerin hiçbir sansür ve korkuya maruz bırakılmadan protestolar boyunca görevlerini ifa etmelerine izin verilmelidir. Türkiye'deki meslektaşlarımızla omuz omuza vermek ve basın özgürlüğü ve demokrasi mücadelelerinde onlara destek olmak için 180 gazeteci sendikasını harekete geçiriyoruz.

  Ama Türkiye'deki mevcut basın krizini çözmek durumundayız. Bu yüzden hükümetinizi Avrupa hukuku ve Uluslararası hukuk tarafından güvence altına alınmış gazetecilerin ifade özgürlüğü hakkına saygı duyulması ihtiyacı kapsamında Türk hükümetine baskı uygulamaya çağırıyoruz.

  Dahası Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'ndaki 26. ve 34 maddeler kapsamında vatandaşların ifade özgürlüğü ve barışçıl gösteri düzenleme hakklarını güvence altına alındığını size hatırlatmak isteriz. Türk hükümetini sınırlandıran bazı uluslararası yükümlülükler de mevcut: Avrupa İnsan Hakları Beyannamesi (ifade özgürlüğüne dair 10. madde ve toplanma özgürlüğüne dair 11. madde) ve Uluslararası İnsan Hakları Bildirgesi (ifade özgürlüğüne dair 19. madde ve toplanma özgürlüğüne dair 20. madde).

  Türkiye ve ötesindeki kamu çıkarını açıkça ilgilendiren meselelerde basının özgürce haber yapabilmesi adına yasal hükümler tatbik edilmelidir.

  Aciliyet teşkil eden bu duruma hemen bir yanıt vermenizi bekliyoruz.

  Saygılarımla

  Mogens Blicher Bjerregard
  AGF Başkanı
  AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Štefan Füle’nin Bjerregard’a yazdığı cevap mektubu:

  Sayın Bjerregard
  Başkan Barraso'ya ve şahsıma gönderdiğiniz mektup için teşekkür ederim. Başkan Barraso size yanıt vermemi rica etti.

  Komisyon dile getirdiğiniz meselelerin farkında ve Türkiye'deki gelişmeleri yakından takip ediyor.

  Barışçıl protestoları bastırmak için demokratik bir toplumda yeri olmayan aşırı şiddet kullanımını Komisyon olarak hiddetle kınıyoruz.

  Komisyon polis şiddetinin şeffaf bir şekilde bir an önce soruşturulması ve sorumluluların hesap vermesi gerektiğini Türk yetkililere iletti.

  Birçok fırsatta özellikle de 20 Haziran 2013 tarihinde basında ifade özgürlüğü konulu “Ses Ver’in İkinci Konferansı”nda (Speak-Up 2 conference) demokrasinin parlamenter çoğunluk tarafından temsil edilmeyenleri de içeren toplumun farklı kesimleri arasında diyalog gerektirdiğini Komisyon olarak dile getirdik.

  Avrupa Birliği'ne girme görüşmeleri gerçekleştirilen herhangi bir ülke insan haklarını güvence altına almak durumundadır ve Avrupa İnsan Hakları Beyannamesi 10. ve 11. maddeleri ve Avrupa Birliği İnsan Hakları Mahkemesi içtihadı gereği bu haklara ifade özgürlüğü ve toplanma ve örgütlenme özgürlüğü dahildir.

  Komisyonun bu ilkelere bağlılığı sürdürmekle mükellef olduğuna ve bunu Türk hükümetiyle olan daimi diyaloglarında dile getirmeye devam edeceğine emin olabilirsiniz.

  Saygılarımla
  Štefan Füle
  Odatv ‘ye Çeviren: Anıl Aşkın - Boğaziçi Çeviri Merkezi
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Yed-i AdL, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Siz o mektubunuzla herşeyini alın gidin ülkemizden. İşimize burnunuzu sokmayın artık!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş