Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart 28 Şubat iddianemesinin temel yanlışları ve gözardı edilen gerçekleri

  Haberin Tarihi: 29.08.2013 07:00

  Nihayet üç yıla yakın bir soruşturmanın ardından 28 Şubat sürecine ilişkin iddianame hazırlanarak Ankara 13. Ağır Ceza mahkemesine sunuldu. Mahkemece kabul gören İddianame ile açılan davada şimdilik 38’i tutuklu 103 sanık bulunmaktadır. Davanın ucu iddianamede belirtildiği gibi açık olduğu için belirttiğimiz sayıların benzer davalarda olduğu gibi ileride siyasal gelişmeler bağlı olarak artması beklenmektedir. İddianamenin adı “Batı Çalışma Grubu-28 Şubat” olarak belirlenmiş. Anlaşılan dava Batı Çalışma Grubu merkezli olarak yürütülmek isteniyor. 02 Eylül 2013 tarihinde davanın ilk periyot duruşmaları başlıyor. Muhtemelen bu yazı elinize geçtiğinde belki de İddianamenin okunmasına başlanmış olacak.

  Batı Çalışma Grubunun oluşturulmasına ilişkin belge 10 Nisan 1997 tarihlidir. Hiçbir suç unsuru bulmayan bu belgeyi bugün dahi imzalarım. Söz konusu belgeden aşaıda yapılan alıntı Batı Çalışma Grubunun kuruluş amacı açıkça ortaya koymaktadır:

  “Türk Silahlı Kuvvetleri ülke ve ulusal birliğimizin hem teminatı nemde sembolüdür. Bu tarihi misyona zarar vermeden bütün demokratik kitle kuruluşları ila sağlıklı bir iletişim kurulmalı ve idame ettirilmelidir. Bu suretle halkımızın Türk Silahlı Kuvvetlerinin ilgili ve yetkili siyasi kademelerin uygun ve yasal platformlarda bilgilendirilmesi sağlanarak siyasi İslama geçit verilmeyecektir.”

  Elbette irtica iktidar olunca tehdit kavramı da değişmiş Kemalin askerlerine kefaret ödetme dönemi başlamıştır. “Batı Çalışma Grubu-28 Şubat İddianamesi” ile açılan davayı ülkemizde açılmış Ergenekon Balyoz ve türevi siyasi davalardan esas itibariyle bir farkı bulunmamaktadır.

  Tezgâhlanan davalara ruhsat veren ve kesintisiz güç kaynağı sağlayan hep ayni merkez olmuştur. Bunun kanıtları çırılçıplak ortadadır. Bu bağlamda herkesin hatırlayabileceği birkaç soru sormak yeterli olacaktır.

  ·“Ben Ergenekon davasının savcısıyım diyen ve soruşturmanın baş “iş göreninin” arabası arızalanınca Başbakanlığın zırhlı aracını tahsis ederek onu yüreklendiren kimdir?

  · 20 Ocak 2010 tarihinde Balyoz ile ilgili iğrenç iddialar ortaya atıldığında birkaç televizyonun daveti üzerine televizyona çıkıp konuyu aydınlatmaya çalışmıştım. Açıklamalarımdan hoşlanmayarak aşağıdaki beyanda bulunan kimdir?

  “Bir Emekli Orgeneral çıkmış televizyon televizyon dolaşıyor sanmayın ki biz olanlardan haberdar değildik! Onlar işlerine baktılar biz de işimize baktık.”

  Dava sürecinde alınan resmi yanıtlardan anlaşıldı ki; “Balyoz darbe Planından” ne Gnkur. Başkanlığının ne İçişleri bakanlığının (Emniyet Genel Müdürlüğü) ne de ülkemizin İç ve dış istihbaratından sorumlu MİT’in haberi varmış! RTE’nin itibar ettiği haber kaynağının resmi devlet kurumları olmadığı aşikar değil mi?

  ·Son olarak 28 Şubat soruşturma kapsamında bazı medya patronlarının ve köşe yazarlarının ifadelerinin alınmak üzere Ankara Cumhuriyet Savcılığına çağrılmasının ardından “çağrılmayanlar da var onların da çağrılması gerekir patronların gizli kalan gerçekleri açıklaması lazım. Çünkü bu defter açıldı. Kolay kolay kapanamaz” diyerek yargıya açıkça talimat veren kimdir?

  Batı Çalışma Grubu-28 Şubat davasının kotarılması evresinde de diğer siyasal davalarda da olduğu gibi önyargılı bir iddianameye kılıf hazırlayabilmek için vahim hatalar işlenmiş yasal niteliği olmayan uydurma deliller kabul görmüş yalın gerçekler göz ardı edilmiştir.

  Türkiye Cumhuriyetimin iç güvenliği ile ilgili olarak yetkili organlarında kabul edilmiş tehdit değerlendirilmesine uygun olarak1997-2009 döneminde hükümet ve Başbakanlık tarafından uygun görülmüş ve yayınlanmış birçok kararın geçmişteki uygulamaları iddianamede suçlamalara gerekçe olarak kullanılmaya çalışılmıştır.

  Anayasa'nın 118'inci maddesi uyarınca Milli Güvenlik Kurulu'nun406 ve 440 sayılı Kararlarının T.C HükümetiBakanlar Kurulu Kararları ile uygun görülmesini müteakip Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı ile diğer bakanlıklar birçok genelge/yönerge ve talimat yayınlamıştır. Tespitimize göre sayılı 60’ın üzerindedir. Yayınlanan mevzuat esas itibariyle Anayasa'nın 24 ve 14üncü maddeleri ile güvenceye alınmışdini istismar ve irticanın önlenmesini hedeflemiş düzenlemelerdir.

  İDDİANAMEDE GÖRMEZLİKTEN GELİNEN GERÇEKLER

  Cumhuriyet savcılarının hazırladıkları iddianamenin temel yanlışlığı olmayan bir suçun yaratılma gayreti ile gerçeklerin göz ardı edilmesidir. Oysa maddi gerçeğin ortaya konmasında yararlanacak bütün belgeler Sayın Cumhuriyet savcılarının elinin altındadır. Bu bağlamda belli başlı nelerin göz ardı edildiğini sıralayarak anlatmak hangi gerçeklerin çarpıtıldığını bir makale kapsamında anlatabilmek olanak dışıdır. Biz sadece çarpıcı bulduğumuz birkaç hususu özetlemekle yetinelim:

  ·Daha önce yapılan şikâyet ve ihbar üzerine Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcılığına intikal ettirilen belgeler hakkında takipsizlik kararı verildiği göz ardı edilmiş ayni belgeler “kuvvetli suç şüphesinin varlığı konusunda tekrar delil olarak ileri sürülmüştür.

  İddianamede müşteki olarak belirlenmiş olan Hasan Celal Güzel hangi kanalla ele geçirdiği bugün sabit olan bir kısım belgelerle 28.07.1997 tarihinde Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığına şikâyet ve ihbarda bulunmuştur. Ayrıca TSK içerisinde benim liderliğimde sözde bir alevi yapılaşmayı anlatan imzasız ihbar mektubu bulunmaktadır. Hasan Celal Güzel hastalık derecesindeki saplantı ve kanaatlerine uygun bulduğu bu mektubu yaptığı basın toplantısına katılanlara da dağıtmıştır. Neticede bu ihbar mektubu layık olduğu şekilde(!) sanık ve tanığı olmadığım Ergenekon İddianamesinin 1595 1618 1619. ve 1620. Sayfalarında bir pehlivan hikâyesi olarak yerini almıştır.

  Yapılan araştırma ve soruşturma sonucunda bu belgelerin bir bölümü imzasız bir bölümü 29 Temmuz 1997 tarihi itibariyle taslak bir bölümü de gerçek belgelerdir. Yayınlanmış gerçek belgelerde suç unsuru teşkil edebilecek hiçbir husus bulunmadığı için Başsavcılık tarafından 04.08.1997 tarihinde takipsizlik kararı verilmiştir.

  İddianamede Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcılığının verdiği “takipsizlik kararına atıfta bulunularak; “bu kararın verilmesinden sonra ortaya çıkan yeni delil ve olaylar nedeniyle” kamu davası açıldığı belirtilmektedir. Oysa Batı Çalışma Grubu-28 Şubat İddianamesinde bulunduğu iddia edilen ilave yeni delillerin çok büyük bölümü 54. Hükümetin istifasından(18 haziran1997) çok sonra veya Batı Çalışma Grubunun teşkilinden öncesini kapsamakta bir bölümü de uydurma tahrif edilmiş ve yasal delil niteliği taşımayan delillerden ibarettir. Bu nedenle İddianamenin yasal zemini bulunmamaktadır.

  ·Atılı Suça Dayanak Yapılan Özellikle Kuvvetli Suç Şüphesinin Varlığı İle İlişkilendirilen Belgeler Fotokopidir Yetkili Kurum ve Kişilerce Onaylı Suretlerinin Bulunmayışı Dikkate Alınmamıştır.

  Aşağıda Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun 2010/162 esas 2010/179 sayılı kararın (09.3.2011) sayfa 10’dan yaptığımız alıntı konuya açıklık kazandırmaktadır.

  Yargıtay Ceza Genel Kurulunun istikrar kazanmış kararları ile buna uyumlu Özel Daire kararlarında da vurgulandığı üzere; "Ceza Yargılamasında başvurulan kanıtlama araçlarından biri de belgelerdir. Yargılama makamları suç isnadı nedeniyle oluşan uyuşmazlığı çözümlerken kendiliklerinden getirttikleri ya da iddia ve savunma doğrultusunda sunulan belgelerin güvenilirliğini de denetlemek durumundadır. Güvenilirliğin denetlenebilmesi için belgenin aslının bu mümkün olmadığı takdirde ise aslına uygunluğunun yetkili makam ve kişilerce onanmış örnek ya da kopyalarının dosyaya konulması gerekir. Bu uygulama gerek Ceza Genel Kurulunca gerek Özel Dairelerce bugüne kadar sürdürülmüş olup bu uygulamadan dönülmesini gerektiren bir durum veya yasal düzenleme de bulunmamaktadır.”

  Sayın Savcılar belgelerin fotokopi olmalarına rağmen gerçekliğini ayni fotokopi niteliğindeki belgelerin farklı yer ve kişilerde CD’lere taranmış olarak bulunması ile kanıtlama çabasına girdikleri görülmektedir.

  · 9. Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel’in 28 Şubat Sürecine İlişkin TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonunda yaptığı açıklama göz ardı edilmiştir.

  Sayın Demirel 28 Şubat sürecinin öncesini ve sonrasında yaşanan olayların en üst düzeydeki tanığıdır. Ayrıca Sayın Demirel 12 Mart Muhtırası ve 1980 Askeri darbesini doğrudan yaşamış demokrasiyi güçlü bir inançla savunan tecrübeli ve seçkin bir devlet adamıdır. Sayın Demirel’in komisyon üyeleri ile yaptığı söyleşi “Darbe Tutanakları Süleyman Demirel” adı altında kitaplaştırılmıştır. Anlamak isteyenler için 28 Şubat’a ilişkin bütün gerçekler bu kitabın 88-101. Sayfaları arsında yer almaktadır. Bu kitaptan bazı alıntılar yapmak yerinde olacaktır:

  Sayın Süleyman Demirel: “Şimdi geliyoruz hükümet meselesine: Sayın Erbakan beni 18 Haziran günü ziyaret etti. Kaç gün geçmiş 28 Şubattan?
  Üç ay geçmiş. Her şey normal her şey... Üç ay on sekiz gün geçmiş. Dedi ki "Ben istifa ediyorum." "Niçin ediyorsun?" Dedi ki "Gerginlik var. Bu gerginliğin ortadan kalkmasını böyle mümkün görüyorum." "Sana istifa et diyen oldu mu?" Ben so­ruyorum. "Hayır." Ondan sonra "Ben sıkıştım da istifa ettim." Bu laf mı yani? 18 Mart sonrasında neşredilmiş dokümanlar var burada şimdi göstermek istemiyorum. O dokümanlarda ken­disinin sıkıştırıldığı falan olmadığı kendi rızasıyla istifa ettiği açıkça söyleniyor her yerde.”

  Komisyon Başkanı: “O dönemin mimarları bunu kendileri kullandığı için söylü­yorum. O dönemin askerleri çok açık olarak "Postmodern dar­bedir." diye...

  Sayın Süleyman Demirel: “Kim ne dediğini bilmiyor. Yani kesinlikle katılmam çünkü darbe diyorsun nereyi darp etmiş bu? Nereyi? Meclisi. Meclis duruyor. Öyle duruyor ki daha sonra seçime gitme imkânı olu­yor. Nereyi darp etmiş? Hükümeti. Hükümet de duruyor. Nereyi darp etmiş? Anayasa... O da duruyor. Ben şunu söyleyeyim: O Meclisin kalabilmesinde o Anayasa'nın kalabilmesinde ve o Hükümetin kalabilmesinde benim rolüm var.”

  13 MART 1997 TARİHLİ BAKANLAR KURULU TOPLANI TUTANAĞI GÖRMEZLİKTEN GELİNDİ
  MGK’nın 406 No.lu tavsiye niteliğindeki Kararı 13 mart 1997 tarihinde Bakanlar Kurulunun gizli toplantısında müzakere edilmiştir. Bakanlar Kurulu üyelerinin bu toplantıda yaptıkları konuşmalar dava konusu ile çok yakından ilgili olduğu halde yapılan toplantının tutanağı dosya muhteviyatına bulunmamaktadır. Muhtemelen yapılan araştırmada söz konusu tutanak atılı suçla uyum sağlamadığı düşüncesiyle konmamış ve belki de Başbakanlıktan istenmesine gerek duyulmamıştır.

  Oysa bu toplantının tutanakları Taraf Gazetesi’nin 28 Şubat 2011 ve 01 Mart 2011 tarihli nüshalarında ayrıntılı olarak yayınlanmıştır. Toplantı tutanaklarında Başbakan’ın ve Başbakan yardımcısının çok ilginç konuşmaları var. Bakanlar Kurulu üyelerinin konuşmaların hiçbir yerinde 406 no.lu MGK kararının baskısı ile kabul edildiğine dair bir ima olmadığı gibi öngörülen tedbirleri hararetle destekledikleri anlaşılmaktadır. Özellikle Başbakan tarafından bu toplantıda sarf edilen “İrtica ve kaba softalık bir nevi hastalıktır” özdeyişi ile Yardımcısı Sayın Çiller’in konuşmasının “kendi hislerine tercüman olduğunu belirten beyanının” tutanakta yer aldığı anlaşılmaktadır.

  ·14 Mart 1997 Tarihli Başbakanlığın Genelgesi ve bunu takiben 55-59. Hükümetler tarafından yayınlanan belgeler İddianamede göz ardı edilmiştir.

  13 Mart Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Başbakan Erbakan14 Mart 1997 tarih ve 01-51-/01704 sayılı 406 No.lu MGK kararının uygulanmasına ilişkin bütün bakanlıklara ve kendine doğrudan bağlı kurumlara bir genelge göndermiştir. İddianamede göz ardı edilen bu genelge aşağıdadır:

  “28.02.1997tarihli Milli Güvenlik Kurulu kararlarının 13 Mart 1997 günü bakanlar Kurulu’nda öncelikle müzakere edildiği malumlarıdır.
  Bu müzakerede alınan “İrtica ile etkin bir şekilde mücadele edilmesi” kararı mucibince Milli Güvenlik Kurulu’nun Bakanlar Kuruluna bildirdiği hususların bir kopyası ilişikte bilgilerine sunulmuştur.

  Bu hususların önemle dikkate alınarak Anayasamızın T.C. Devletinin Demokratik Laik Sosyal bir hukuk devleti olması temel ilkeleri çerçevesinde Bakanlığınızı ilgilendiren konularda konuyla ilgili kısa orta ve uzun vadeli tedbirlerin dikkat ve ihtimamla alınması mali destek ve yasa değişikliğine ihtiyaç gösteren tedbirler varsa bunlar hakkında da bakanlar Kurulunca gereğinin yerine getirilmesi için Başbakanlığa bilgi verilmesini rica ederim. İmza Başbakan Prof. Dr. Necmettin Erbakan”

  ·İddianamede Başbakan ERBAKAN’IN 18 Haziran 1997 tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın S. Demirel’e kendi hür iradesi ile sunduğu istifa dilekçesinin içeriği iddianamede göz ardı edilmiştir.

  54. Hükümette başbakan Erbakan’ın en yakın mesai arkadaşı bir bakıma sırdaşı dönemin Adalet Bakanı Sayın Şevket Kazandır. Kendileri “Öncesi ve Sonrası ile 28 Şubat” adlı kitabında yer alan döneme ilişkin anılarının 74. sayfasında da Başbakanın istifasına ilişkin Cumhuriyet Savcısının ileri sürdüğü iddiayı tamamen çürütmektedir:

  Sayın Cumhurbaşkanına takdim etti . Hemen arkasından Baş­bakanlıkta yapılan ortak basın toplantısı ile de bu devri teslim anlaşması milletimize açıklandı!

  Bazı köşe yazarları o tarihten bu yana yazılarında Sayın Erbakan’ın baskılar karşısında istifa etmek mecburiyetinde kal­dığını ifade edip dururlar. Hatta Sayın Cumhurbaşkanı dahi daha sonra yaptığı bir açıklamada 54. Hükümetin laiklik karşıtı olaylardan dolayı istifa etmek zorunda kaldığını ifade etti ki bunların hiçbirisi doğru değildir.

  İŞTE NEDEN İSTİFA EDİLDİĞİNİN CANLI KANITIİ: İSTİFA DİLEKÇESİ

  Kitabın ayni sayfasında aşağıda sunduğumuz resmi gazetede yayınlanan Erbakan’ın istifa dilekçesinin bir kopyası yer almaktadır:

  “Cumhurbaşkanlığı Yüce Katına 18.06.1997
  Sayın Süleyman Demirel
  Cumhurbaşkanı

  Refah Panisi ile Doğru Yol Partisinin 28 Haziran 1996 günü aralarında imzaladıkları (Ortak hükümet protokolü ve ekleri) belgesindeki taahhütlere uygun olarak ve 28 Haziran 1996 tarihinde Bakanlar Kurulu Listesini onaylamanızla kurulan 54.Cumhuriyet Hükümeti bugüne kadar yaklaşık bir yıldan beri bütün gücüyle Devletimizin yücelmesi Ülkemizin kalkınması ve halkımızın refahı için uyum içinde başarıyla çalışmıştır.

  Refah Partisi ve Doğru Yol partisi arasındaki Koalisyon Protokolü'ne uygun olarakbu bir yıllık süre­den sonra Başbakanlığın Doğru Yol partisine geçebil­mesi için yapmış olduğumuz taahhüde ve iki parti arasındaki mutabakata uymak üzere Başbakanlık görevinden istifa ediyorum.”

  Bu süre içerisinde gerek Başbakan olarak şahsıma gerek­se 54.Cumhuriyet Hükümetine ve onun üyelerine çalış­malarımızda gösterdiğiniz yakın ilgi ve desteklerinizden dolayı teşekkürlerimi arz eder saygılar sunarım.
  Prof Dr. Necmettin Erbakan”

  Söz konusu kitabın 75. Sayfasında Başbakanın istifa edişinin ahde vefanın gereği olduğu aşağıdaki cümle ile ifade edilmektedir: “İşte siyasi tarihimizde eşine ender rastlanan güzellikte bir vefa örneği!”

  Sonuç:

  Ülkemizde son 11 yılda çağdaş demokrasi ve insan hakları anlayışına taban tabana zıt uygulamalarla varılan noktayı bir tek cümle ile özetlemek mümkündür. Ülkemizde “Adalet” mülkün temeli olmaktan çıkmış zulmün aracı olmuştur. Bu acı gerçek esas itibariyle siyasi hesapla muktedirin istemi doğrultusunda kurgulanıp açılan siyasi davaların görüldüğü Özel Yetkili Mahkemelerin gözünü kırpmadan hukuk cinayetleri işlemesinden kaynaklanmaktadır. Atatürk devrimlerine laik demokratik Cumhuriyete gönülden bağlı insanlara “kefaret” ödetilmeye kalkışılması ülkemizde yaşanan haksızlık ve hukuksuzluğun kaynağını oluşturmaktadır. Uluslararası platformlarda ülkemizdeki siyasi rejimin adının giderek melez (hibrit) demokrasi tanımından da öte demokrasi ile ilişkisi olmayan biat kültürüne dayalı otokrat bir yapıya kaymakta olduğu sıkça ifade edilmeye başlanmıştır.

  Günümüzde insan haklarına karşı yapılan ihlaller ulusal sınırların ötesinde bütün dünyada çağdaş insanlığın ortak kaygısı haline gelmiş ve konuya ilişkin ülkeleri bağlayıcı uluslararası anlaşmalar imzalanmıştır. Bu kapsamda Türkiye’nin de kuruluşunda imzası bulunduğu BM insan Hakları konseyine bağlı dünyaca seçkin hukukçulardan oluşan “Keyfi Tutuklama Çalışma Grubu” kendisine anlaşmalarla verilen yetkiye dayanarak Balyoz davasına bakmış 01 Mayıs 2013 tarihinde davayı sonuçlandırmıştır. Yayınladığı kararda Balyoz Davasında “İnsan Hakları ve Adil Yargılanma Hakkı konusunda İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi suçlu” bulmuştur. Suçun vasfı sözleşmeye göre en ağır kategori olarak ifade edilen (Kategori-III) “vahim” tabiri ile nitelendirilmiştir. AKP yönetimi ve Yandaş Basını bu kararı görmezlikten gelmiştir. Ülkemizde tekrar “Adalet Mülkün Temedir” diyebilmek için AKP’nin ulusun elleri ile ilk seçimlerde cezalandırılması yönetimden el çektirilmesi acil bir ihtiyaç olarak görülmektedir.

  Çetin Doğan"

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Güzel bir yazı.

  Özeti burada yatıyor.

  Elbette irtica iktidar olunca tehdit kavramı da değişmiş Kemalin askerlerine kefaret ödetme dönemi başlamıştır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş