Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart “Demokrasi İslam’a hakarettir”


  Haberin Tarihi:
  22.08.2013 15:01

  Fatih Camisi'nde geçtiğimiz hafta Cuma namazı sonrası toplanan bir grup "Ne darbe ne demokrasi biz ümmetten ve hilafetten yanayız.Kahrolsun Sisi Kahrolsun demokrasi geliyor hilafetin sesi" yazılı pankartlar taşımıştı. Dinci Akit gazetesinin internet sitesi Habervaktim’de yazan Mustafa Durdu da bugün “Demokrasi İslam’a hakarettir” başlıklı bir yazı kaleme aldı.


  İşte Habervaktim’de yayınlanan o yazı:

  “Yaşadığımız asırda pek çok Müslüman düşünür entelektüel ve yazar büyük bir zihin bulanıklığı içerisinde olduğundan ve bilinç altlarında kalan İslâmî düşünceyi göstermek uygulamak ve eylemselleştirmede pasif davrandıkları gerçeğini gördüğümüz için herkesin bildiği veya bildiğini düşündüğümüz fakat ifşa etmeyi konjonktüre uygun görmediği ve böyle devam ettiği müddetçe zındıkanın modern bir hâlde dimağları kuşatacağı endişesinden hareketle bazı hakikatleri yeniden gür bir seda ile ifade etmemiz gerektiğini düşünüyorum. (…)

  (…) Demokrasinin İslâm dışı bir sistem olduğunu ve İslâmî sistem ile bağdaşmayacağını bugün hâlâ tartışıyor olmamız bizim buna yeterince ehemmiyet vermememizden ve özellikle de baskı ve şiddet dönemlerinde demokrasiyi bir kurtuluş aracı olarak görme gibi bir yanılgıya düşmemizden kaynaklanmaktadır. Böyle bir hata yapmamız neticesinde demokrasinin İslâmî düşünceyi benimsemiş insanları nasıl tahrif ettiğini de açık bir şekilde müşahede edebiliyoruz.

  Yukarıda belirttiğim gibi İslâmî sistemi benimsediği hâlde demokrasinin olanaklarını İslâmî hizmete verdiği faydadan etkilenerek demokrasi taraftarı olan veya hiç değilse demokrasiyi beyhude yere İslâmî sistemde arayan yahut demokrasiyi bir araç olarak gördüğü hâlde zamanla onun en büyük savunucusu durumuna gelen düşünür ve yazarlar farkında olarak veya olmayarak İslâmî düşünce yöntemini tahrif ediyorlar.

  İslâm’ın kendisi nasıl ki fıtrî bir sistem temiz bir nizam ise yöntemlerinin de temiz ve fıtrî olması zaruridir. Buna göre İslâmî düşünce sistemi nasıl ki Allah ve Rasûlü’nün emirleri doğrultusunda şekilleniyorsa yöntemin yani metodolojinin de İslâmî düşünceye uygun bir şekilde olması icap eder. Yöntem ile düşünceyi birbirinden ayıramayız. Hatta yöntem de İslâmî düşüncenin bizzat kendisi gibi önemli ve saygındır. Buna göre demokrasi dini tıpkı diğer sapkın dinler gibi araç vasıta dahi yapılamaz. Bu durum takiyye yönteminden daha şiddetli bir tahrifattır.

  Yöntemin ve İslâmî düşüncenin birbirinden ayrılmazlığını Rasûlullah’ın hayatında tebliğ sisteminde açık bir şekilde görebiliriz. Bunun detayını sirette ve pek çok ayette de görebiliriz. (…)

  (…) Biz cumhuriyeti yöneticinin yani emirin seçilme şekli olarak algılıyoruz. Bunun İslâmî düşüncedeki geçerliliği ayrı bir tartışma konusudur. Fakat demokrasinin hayat nizamı olarak beşerî bir din şeklinde ortaya çıkması hadisesini görmezden gelemeyiz ve bu durumun İslâmî düşünceyi nasıl tahrif ettiğini de düşünmeden edemeyiz. (…)

  (…) Yakın tarihimizde cehaletin verdiği en güzel örneklerden biri olan İslâm Demokrasi Partisi gibi düşünce sistemi ve adı ile açıktan İslâm’a hakaret eden bir garabetin ortaya çıkması günümüzde demokrasi ile İslâm’ı bağdaştırmaya çalışan bilinçli hareketten daha çok tehlikeli değildi.

  Bugün demokrat Müslüman kavramı ile kast edilen şey putperest Müslüman ile kast edilen şeyden farksız değildir. Bir insan ya Müslüman’dır yahut Gayrimüslimdir. Gayrimüslimliğin içinde bütün beşerî dinler ve ehl-i kitap olarak bilinen zümreler mevcuttur.(…)

  (…) Bugün İslâm’a yapılabilecek en büyük ihanetlerden biri demokrasinin İslâm’ın özünde var olduğu iftirasını atmaktır. Bilerek veya bilmeyerek şirk bataklığında sürüklenen insanlar için şunu demeliyiz ki cehalet büyük şirkte mazeret olamaz.

  Modern çağların Müslüman yazarları özellikle de medyada yer edinenlerin pek çoğu demokrasiyi sadece bir geçici aygıt olarak gördüklerini söyleyerek onun ölçülerine göre hareket etmekte ona göre konuşup ona göre yazmakta hatta ona göre yaşamaktadır. Bu aygıt onlar için zaman içinde başvurulacak yegâne ölçüt ve yegâne nizam hâline gelmiş olmasına rağmen hâlâ demokrasinin geçici bir vasıta olduğundan bahsedebilmektedirler. Bu yanılgı onları kuşatmış hayatlarının tek düsturu hâline gelmiştir. Bundan kurtulmanın tek yolu geçici veya sürekli araç veya yöntem hedef veya hayat bütün bir fikriyatın İslâmîleşmesi bütünüyle İslâm’a teslim olmasıdır. Kurtuluş ancak ve ancak İslâm’dadır.”

  Ama sadece İslâm’da.”  Kaynak: Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bütünüyle yazıya katılmadığımı ve demokrasinin sadece bir sistem olduğunu (çağın gözde sistemi) belirteyim.Öncelikle demokrasinin tarihsel sürecini göz önüne alırsak geçirdiği değişim safhalarının haddinden fazlaca olduğunu görebiliriz.Buda bize gösteriyorki Eski Yunan döneminden beri tam anlamıyla demokrasi oluşmamış ve günümüzdede bu sistemin değişik uygulanış biçimlerinin fazlalığı aslında demokrasinin ne denli hatalı olduğunu göstermekte.Kısacası "demokrasi" ideasını tabulaştırmamak gerekir.HakHukukAdalet.. gibi terimler milletlerin tarihsel süreçlerinde elde ettikleri kültürel değerlerdir.Bunu sistemleştirmekde her milletin kendine özgüdür.Global dünyada aynı isimle sistemler farklı milletlere uygulanması oldukça güçtür.Örneğin "Cumhuriyet" rejiminin bile farklı biçimleri vardır (FederalKrallıkDemokratik gibi).Milletler kendilerine özgü sistem ve biçimi geliştirmeli ve çağın gereklerine bağlı olarak uygulamalıdır.Bunun adı ister demokrasi olsun ister krallık olsun..
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş