Haberin Tarihi: 19.08.2013 13:00
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın PKK’nın geri çekilmesiyle ilgili “Verilmiş sözler yerine gelmiş değil. Çekilme yüzde 20’lerde” açıklamasına PKK'nın silahlı kanadından yanıt geldi.

Açıklamaya tepki gösteren Halk Savunma Merkezi (HSM) “Güçlerimiz kararlılıkla süreç karşısında görevlerini yerine getirmiştir. Yapılan tespitler tamamen bir saptırmadır” dedi.

Hükümet tarafından yapılan bu tespitin ya yanlış raporlar ya da bilinçli bir çarpıtma sonucu olduğunu iddia eden HSM geri çekilmeyi yapan bir kısım güçlerinin Türk ve yabancı basın mensupları tarafından bizzat çekimleri yapılarak kayıt altına aldığına da dikkat çekti.

AKP’yi gerekli adımları atmamakla suçlayan HSM Abdullah Öcalan’a yönelik uygulamalarda herhangi bir değişiklik olmadığı ve ikinci aşamanın gereklerinin yerine getirilmediğini söyledi.

Murat Karayılan’ın başına geçtiği PKK'nın silahlı kanadı olarak bilinen “Halk Savunma Güçleri” (HPG) bir süre önce ismini “Halk Savunma Merkezi” (HPN) olarak değiştirmişti.

Erdoğan’ın geri çekilmeye ilişkin yaptığı açıklamalara yanıt veren HSM’nin açıklaması PKK’ya yakınlığı ile bilinen Fırat Haber Ajansı’nda yayınlandı.

Öte yandan bir açıklama da KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık'tan geldi. Kandil Dağı’nda ‘rudaw.net’ adlıinternet sitesine açıklamada bulunan Bayık böyle devam ederse geri çekilenlerin de tekrar geleceğini söyledi. AKP hükümetinin "ciddiyetsizlik ve iki yüzlülükle" sürece yaklaştığını ve demokrasiden korktuğunu iddia eden Bayık AKP için "Umarım süreç çökmez. Ama eğer AKP böyle devam ederse sadece süreç çökmez PKK ’nin geri çekilmesi bir yana güneye geri çekilenler kuzeye dönebilir. O zaman da büyük bir savaş olabilir. Ama ben sürecin bu aşamaya gelmesini istemiyorum.” yorumunda bulundu.

İşte Halk Savunma Merkezi'nin yaptığı o açıklama:
“Kürt Halk Önderi Başkan Apo 21 Mart Newroz günü halka ve kamuoyuna sunduğu tarihi deklarasyonla Kürdistan'da yeni bir süreç başlamıştır.

Hareketimiz bu süreci olduğu gibi benimsemiş pratik gereklerini yerine getirme kararı almıştır. KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı'nın bu temelde açıkladığı ateşkes kararına Halk Savunma Güçleri olarak harfiyen uymuş ve o tarihten bu yana güçlerimiz tarafından Türk ordusuna ve güvenlik kuvvetlerine karşı tek bir mermi sıkılmamıştır. Aynı biçimde 25 Nisan tarihli basın toplantısında açıklanan geri çekilme kararına da güçlerimiz harfiyen uymuş ve uygulama süreci devam etmektedir.

Büyük bir çaba emek ve kararlılıkla yürütülen geri çekilme sürecinin inkar edilmesi ve çarpıtılması her şeyden önce gösterilen bu emeğe ve çabaya bir saygısızlıktır. Türkiye Başbakanı Erdoğan yaptığı son açıklamada güçlerimizin çekilme kararına uymadığını yüzde 20 civarında bir gücün geri çekilme yaptığını bunların da kadın yaşlı ve hasta kişilerden oluştuğunu söylemiştir. Bu ya yanlış rapor ve bilgilendirmeler sonucu yapılmış bir tespittir veyahut da bilinçli bir biçimde yapılan bir çarpıtma söz konusudur. Çünkü doğru değildir. Kaldı ki geri çekilmeyi yapan bir kısım gücümüz Türk ve yabancı basın mensupları tarafından bizzat çekimleri yapılarak kayıt altına alınmıştır. O kayıtlardan da anlaşılacağı gibi yapılan tespitler tamamen bir saptırmadır.

Güçlerimiz sürecin başarısı için üzerine düşenleri büyük bir dirayet kararlılık ve fedakarlıkla bugüne kadar yaptı bundan sonra da yeni bir kararın olmaması durumunda gereğini yapmaya devam edecektir. Ancak imha operasyonlarının durdurulması dışında hiçbir adım atmayan Türk devleti ve AKP hükümeti bu sürecin mimarı olan Önder Apo'ya dönük uygulamalarında da herhangi bir değişiklik yapmamıştır. İkinci aşamanın gereklerini yerine getirmeyen AKP hükümeti şimdi de çaldığı minareye kılıf arama çabasına girmektedir. Belirttiklerinin gerçeklerle hiçbir alakası yoktur.”


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]