Haberin Tarihi: 12/08/2013 - 20:55:45

Şırnak yakınlarındaki Kato Dağı’na çıkan binlerce kişi terör örgütü PKK’nın 15 Ağustos 1984’te yaptığı katliamın yıldönümünü kutladı. Geceyi dağda geçiren göstericiler tepelere yaktıkları ateşle “Apo” yazarak sabaha kadar halay çekip eğlendi. 30 yıllık süreçte şiddetli çatışmalara sahne olan Kato Dağı’na 3 gün önce çıkan Beytüşşebaplılar Marünüs Bölgesi’nde önceki akşam Koma Kato Müzik Grubu’nun verdiği konserle sabah saatlerine kadar eğlendi. Renkli yöresel kıyafetler giyen kadın ve erkeklerin oluşturduğu kalabalık gruplar havaya ateş açarak kutlama yaptı. Kutlamaların yapıldığı alana teröristbaşı Öcalan’ın dev posteri PKK’yı sembol eden bez parçaları ve çatışmalarda ölen PKK’lıların fotoğrafları asılırken çevredeki tepelere yakılan ateşlerle “Apo” yazıldığı görüldü. Kürtçe sloganlar atan gruplar Kürtçe müzik eşliğinde halay çekti. Havai fişek gösterilerinin yapıldığı kutlamalar sabah saatlerine kadar sürdü. BDP Beytüşşebap İlçe Başkanı Abdulkerim Ataman PKK’nın Eruh ve Şemdinli’de yaptığı katliamları ve öve bitiremedi.

AKP oy peşinde

Bu arada Kürt halkının “15 Ağustos diriliş ve direniş bayramını” kutlayan KCK Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan iktidar partisi AKP’nin süreci kabul eden bir konumda olduğunu ancak parti çıkarları için oy hesapları doğrultusunda bu sonuçları kullanmak istediğini öne sürdü. Kalkan “Öcalan ile görüşmeler zar zor ilerliyor.

Koşullarında bir değişiklik olmadı ciddi bir demokratikleşme projesi ortaya konmadı. Başbakan hükümetin böyle bir proje çalışması içinde olunduğunu belirtiyor. Biz izliyoruz içeriğine bakacağız kuşkusuz ciddi adımları destekleyeceğiz” dedi.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]