Haberin Tarihi: 12.08.2013 17:33


Yavru Vatan'ın Leyla Zana'sı

KKTC’de 28 Temmuz’da yapılan erken genel seçimlerde Cumhuriyetçi Türk Parti’den (CTP) milletvekili seçilen feminist Doğuş Derya Meclis’te KKTC’nin bağımsızlığı ve bütünlüğünü öne çıkartan yemin yerine Rumlarla Federal Kıbrıs kurma ülküsünden vazgeçmeyeceğine yönelik yemin edince kriz çıktı. KKTC’de yaşanan olay 1991 yılında Leyla Zana’nın TBMM’de ettiği yemini hatırlattı.

Doğuş Derya yemin töreni sırasında şu metini okudu:

“Kıbrıs ülkesinde yaşayan her bireyin dili dini ırkı doğum yeri sınıfı yaşı fiziksel durumu cinsiyeti veya cinsel yönelimi dolayısıyla ayrımcılığa maruz kalmaması için çalışacağıma emeğin sömürülmediği adil ve eşit bir düzen yaratmak içi uğraşacağıma çatışma ve şiddet kültürünün yerine barış ve uzlaşı değerlerinin yerleşmesi için çaba göstereceğime demokrasi sosyal hukuk devleti ilkeleri ve insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağıma; federal bir Kıbrıs kurma ülküsünden vazgeçmeyeceğime insanlık onurum üzerine ant içerim.”

Derya’nın yeminini sol partiler alkışlarken sağ partiler ise protesto etti. Olay Derya’nın daha sonra doğru yemin metnini okumasıyla sona erdi.

İŞTE O ANLAR

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

LEYLA ZANA OLAYI
Leyla Zana’nın 6 Kasım 1991'de TBMM 19. Yasama Dönemi için yapılan yemin töreninde Türkçe başladığı yemini Kürtçe “Bu yemini Türk ve Kürt halklarının kardeşliği adına ediyorum” cümlesiyle tamamlaması meclis salonunda tepkiyle karşılanmıştı.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]