Haberin Tarihi: 07.08.2013 11:10
Mehmet Barlas altında kalmaz

Sabah gazetesi yazarı Mehmet Barlas son zamanlarda cemaati eleştiren sert yazılarıyla dikkat çekiyor. Barlas’ın son olarak Pravda gazetesine verdiği röportajda Fethullah Gülen’le Soros’u benzetmesi cemaatin ateş püskürmesine neden oldu.

Barlas-cemaat kavgasında Barlas’la ilk tepki cemaatin yayın organı Zaman gazetesinin genel yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı’dan geldi. (Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ])

Cemaatle Barlas arasındaki çatışmaya bugünkü yazısıyla Hüseyin Gülerce de katıldı.

Cemaatin “sözcüsü” olarak bilinen Hüseyin Gülerce yazısına attığı“Sayın Barlas’a cevap vermeliyim” başlığıyla yazıya cemaatin diğer kalemlerini uyararak başladı.

Zaman gazetesine Mehmet Barlas’ın “cemaat medyası” deme sözünden rencide olduğunu belirten Gülerce Barlas’ın cemaat sözünden rahatsızlık duyduğunu ve kendilerinin “hizmet” hareketi olarak adlandırdıklarını yazdı.

Barlas’ın Soros-Gülen benzetmesinden de büyük bir rahatsızlık duyduğunu belirten Gülerce bu konuya tepkisini de şöyle yazdı:

“Üçüncü husus Soros meselesi. Bir Rus gazeteci birkaç hafta önce Sayın Barlas ile röportaj yapıyor. Bu röportajdan bir bölüm şöyle yayınlanıyor: “Gülen’e Müslüman Soros diyebilir miyiz?’ diyorum. Barlas gülerek ‘Diyebilirsiniz. Doğru bir tanım.’ cevabını veriyor.” Sayın Barlas bunu yalanladı. Kendisinin dediği şu: “Komsomolskaya Pravda gazetesinin muhabiri Daria Aslamova ‘Fethullah Gülen’e Müslüman Soros diyebilir miyiz?’ dedi. Kendisine bunun ilgi çekici bir benzetme olduğunu söyledim…” Yani Sayın Barlas “ben demedim Rus gazeteci dedi” diyor. Ancak benim üzüldüğüm kırıldığım yer de tam burası. Şahsen kendisinden şu cevabı beklerdim: “Size katılmıyorum. Bu benzetme ile haksızlık yapıyorsunuz. Sayın Gülen’in hayır ve diyalog hizmetleri siyasi bir amaca yönelik değildir…” Zira ABD’li finans spekülatörü Soros’u çok kişi parasal gücünü kullanarak ülkelerin iç işlerine karışmak ve o ülke siyasetine yön vermekle suçluyor. Belli ki Rus gazeteci Soros benzetmesiyle Avrasya coğrafyasında yanlış bir Gülen algısı oluşması için devreye girenlerin amacına yönelik bir çabanın içerisinde. Sayın Barlas’ın bu konuda net bir tepki vermesini beklerdim.”

Evet…
Barlas’a son cevap cemaatin en etkin ismi Hüseyin Gülerce’den geldi.

Görünen o ki cemaat-AKP tartışmasının yansıması olan bu kavga daha çok su kaldıracak gibi görünüyor.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]