Haberin Tarihi: 07.08.2013 10:50

Gülen hareketi İslami derin devlet

Times gazetesi Rosemary Righter imzasıyla yayınladığı yorum yazısında“Diktatörlüğün korkusu Türkiye’nin üzerinde. Erdoğan’ın skandala dönüşen adaletsiz davaları İslamî faşizmin işareti” görüşüne yer veriyor.

BBC Türkçe’nin yansıttığı habere göre Righter yazısında “Ergenekon davasının işleyişi ve geçen yılki Balyoz davası Türkiye’nin geçmişinden gelen kötülüklerle demokrasinin savaşmasından çok 1930’larda Stalin’in gövde gösterisi yaptığı duruşmaları hatırlatıyor.

Mahkemenin bu davalarda kanıt olarak gösterilen CD’lerin elektronik yazışmaların bağımsız kaynaklarca doğrulanmasına izin vermemesi ya da sunulan kanıtlardaki tutarsızlıkları sorgulamaması bir adlî skandal” dedi.

AKP PEK ÇOK AÇIDAN TÜRKİYE İÇİN İYİ BİR ŞANS OLDU
Righter’ın yazısı özetle şöyle:
“AKP pek çok açıdan Türkiye için iyi bir şans oldu. Yaşam standardı gelişti sağlık sisteminde reform yapıldı altyapı çalışmaları hızlandı. Ancak kaybolmaya başlayan özgürlükler sadece içki ya da sigara içmek de değil devlet kurumlarının İslamlaşmasını tartışma özgürlüğünün de kaybolmasıAKP’nin İslam’la demokrasiyi birleştirdiği iddiasını çürütmeye başlıyor.

Hepsinden öte Fethullah Gülen hareketinin Başbakan Erdoğan üzerindeki etkisini sorgulamak bir tabu haline geldi. Okullara üniversitelere devlet kurumlarına bürokrasiye polise yargıya sızan Gülen hareketi derin devletin İslamî modeli oldu.

Erdoğan’ın gündemi yaptığı hesaplar giderek şüpheli bir hale dönüşüyor ve korku en güçlü silahı. Türkiye için tehlike artık bir askerî darbe değil.Asıl tehlike Erdoğan’ın her türlü muhalefete ve çoğulculuğa karşı olan paranoyak hoşgörüsüzlüğü.

Türk arkadaşlarım Erdoğan’ın bu İslamî faşizmine Batılı hükümetlerin sessiz kalmasından rahatsız. Türkiye parçalanan ülkelerle dolu bir bölgede önemli bir müttefik. AKP hükümeti bu işbirliğinin bozulması için bir tehdit değil ancak Erdoğan’ın diktatörlüğü bu ilişkiyi yerle bir edecektir.Bu haftaki yargı rezaleti bu olasılığın rahatsız edici şekilde gerçeğe dönüşebileceğini gösterdi.”

Kaynak: Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]