Haberin Tarihi: 07.08.2013 12:28

Yalçın Küçük bu işadamlarının Kudüs ziyareti haberini kesin kesip saklayacak

Hürriyet gazetesi yazarı Vahap Munyar bugünkü yazısında Kudüs ziyareti sırasında saf tutup tesbih namazı kılan işadamlarını anlattı.

WITTOUR Yönetim Kurulu Başkanı ilahiyat doktoru Erkan Aydın’ın organize ettiği Kudüs turuna aralarında Ramsey CEO’su Hüseyin Doğan Atasay Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Kamer Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur Beşiktaş’ın eski hocası Tayfur Havutçu Aktifbank Genel Müdürü Önder Halisdemir Saat&Saat Yönetim Kurulu BaşkanıRamazan Kaya ve Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu’nun da bulunduğu birçok ünlü isim katıldı.

İşte Munyar’ın o yazısı:

“Türk imam Mescid-i Aksa’da 96 yıl sonra tespih namazı kıldırdı işadamları saf tuttu. WITTOUR Yönetim Kurulu Başkanı ilahiyat doktoru Erkan Aydın bu yıl Miraç Kandili’ne denk gelen gece Kudüs turuna götürdüğü bir grupla Mescid-i Aksa’da yatsı namazının ardından “tespih namazı”na durdu.

Tespih namazının başlamasıyla birlikte Mescid-i Aksa’da 2 rekat boyunca 150 kez hep bir ağızdan tekrarlanan “Sübhanallahi velhamdülillahi ve lâilahe illallahu vallahu ekber” nidası yükseldi.
Bu durum Kudüs Müftüsü’nün dikkatini çekti Erkan Aydın’a teklifte bulundu:

- Kadir Gecesi Kudüs’e gelirseniz yine tesbih namazı kıldırmanızı isteriz. Bu konuda Mescid-i Aksa Vakfı yönetiminden de onay alırız. Kadir Gecesi Mescid-i Aksa’da rahat 500 bin kişiyi bulan cemaat toplanır.

Erkan Aydın Kudüs Müftüsü’nden onayın çıktığına ilişkin haberi alır almaz Wittour’la umre yapan ve hacca giden işadamlarına şu mesajı gönderdi:

- Arap dünyasında Kadir Gecesi’nin idrak edileceği 4 Ağustos’ta Kudüs’e bir tur düzenliyoruz. Kadir Gecesi’nde Mescid-i Aksa’da teravih namazının ardından “tespih namazı” kıldıracağım. Kısmetse 1917’den buyana ilk kez bir Türk imam Mescid-i Aksa’da mikrofon tümüyle açık halde namaz kıldırmış olacak.

Erkan Aydın’ın bu mesajını oğlu Birbey Ergün’ün yönettiği Garanti Barter’a uğradığımda Coşkun Ergün gösterdi:

- Kadir Gecesi Erkan Hocamız’la birlikte Mescid-i Aksa’da “tesbih namazı” kılmaya gideceğiz.

Hemen Aydın’ı aradım:
- O tarihi gecede bulunmak isterim.
4 Ağustos sabahı THY’nin 09.15 Tel Aviv uçağına doğru giderken Aydın katılımın yüksekliğinden söz etti:

- Çoğu işadamı olan dostlarımız aileleriyle birlikte bu tura çok ilgi gösterdi. THY bu sefere koyduğu uçağı büyüttü. Tel Aviv’e Boeing 777-300ER’le uçacağız.

- Tura kaç kişi katılıyor?
- 160 kişi dolayında.
Uçağa binerken listedeki işadamlarından ilk dikkatimi çekenler şunlar oldu:

· Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) Başkanı LC Waiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Ramsey CEO’su Hüseyin Doğan Atasay Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Kamer Genel Müdür ve eşiÇiğdem Kamer oğulları Atasay Kamer Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur İcra Kurulu Başkanı Abdullah Kavukçu Ziylan Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ziylan Kandilli Kulübü BaşkanıOnur Soysal. Beşiktaş’ın eski hocası Tayfur Havutçu’nun da yer aldığı ekipteki diğer isimlerden bazıları da şöyleydi:

· Özyaşar Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Çokyaşar Aktifbank Genel Müdürü Önder Halisdemir Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı Coşkun Ergün (Garanti Barter) Saffet Ulusoy (UND’nin kurucu Başkanı rahmetli Saffet Ulusoy’un torunu-Haluk Ulusoy’un oğlu) Plastay Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Sungur Saat&Saat Yönetim Kurulu BaşkanıRamazan Kaya Hüseyin Türkkan (Özlem Tekstil) Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu.Tel Aviv’e inince 3 otobüsten oluşan konvoyla Kudüs’e geçtik. Otele yerleştikten sonra ilk durağımız Hz. Ömer Camisi oldu. Ardından yanıbaşındaki Kıyamet Kilisesi’ne uğradık. Sonra da Mescid-i Aksa ve Kubbet-ül Sahra’ya gittik.

Mescidi Aksa ve Kubbet-ül Sahra’nın içi ortak avluları iğne atılsa yere düşmeyecek şekilde doluydu. Mescid-i Aksa’nın kütüphanesinin olduğu bölüme geçip oruç açtık. Ardından akşam namazı için Mescid-i Aksa’nın imamına uyuldu. 2 saat sonra yatsı ve teravih hatim eşliğinde kılındı.

Derken Erkan Aydın’la birlikte Mescid-i Aksa’ya yöneldik. Erkan Hoca Mescid-i Aksa’nın mihrabındaki yerini aldı “tesbih namazı”na durduk:

- Sübhanallahi velhamdülillahi ve lâilahe illallahu vallahu ekber...
İyi bayramlar...”

Kaynak: Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]