Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Mithat Paşa'dan Dev-Yol'a Tarihimizde Siyasi Davalar


  Haberin Tarihi:
  08.08.2013 10:16
  Altı yıldır siyasi gündemimizde önemli bir yer tutan Silivri'deki Ergenekon yargılamaları nihayet 5 Ağustos'ta sona erdi. 275 sanıktan yalnız 21'i beraat etti. 19'u ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet olmak üzere 251 kişiye cezalar yağdırıldı.

  Yargılayanlar yargılananlar ve yargı konuları farklı olmakla birlikte Türkiye tarihinde bu çapta büyük yargılamalar hiç eksik olmadı.
  İlk hatırlamamız gereken daha ilk meşrutiyetin başlarında Mithat Paşa'nın mahkum edildiği yargılmadır. İkinci toplu yargılama 1909'da 31 Mart İsyanı üzerinedir.

  1919'da İttihatçıların savaş ve tehcir suçlularının yargılandığı dava da Türkiye tarihinin önemli bir dönüm noktasına işaret eder. Aynı dönemde Damat Ferit Hükümeti Kuvayı Milliyeciler hakkında da gıyaplarında idam kararı vermiştir.

  Kurtuluş Savaşı yıllarında en önemli yargılamalar İstiklal Mahkemelerinde yapıldı. Bu mahkemelerde de birçok insan ölüm başta olmak üzere çeşitli cezalara çarptırıldı. Hükümeti devirmeye teşebbüsten komünistler de 1921'de aynı mahkemeler tarafından cezalandırıldı.

  DEMOKRAT PARTİ DÖNEMİNDE DE SÜRDÜ
  Cumhuriyet döneminin ilk büyük yargılaması 1925 Şeyh Sait Ayaklanması nedeniyledir. Birçok gazeteci de bu davaya dahil edilerek basın özgürlüğü ortadan kaldırılmış ve tek parti rejimi kurulmuştur. 1926'da İzmir Suikasti nedeniyle son kalan muhalifler cezalandırılmış böylece rejime muhalafet edebilecek kişi bırakılmamıştır. Bütün Cumhuriyet tarihi boyunca sosyalistler en ağır cezalara uğratılmıştır. Bunların en akılda kalanı Nazım Hikmet ve bazı arkadaşlarının mahkum edildiği davadır. Sosyalistlere göz açtırmayan devletin bu tutumu Demokrat Parti döneminde de sürdürüldü. Doktor Şefik Hüsnü ve Hikmet Kıvılcımlı ömrünün büyük bir kısmını hapiste geçiren devrimciler arasındadır.

  27 Mayıs ihtilalinden sonra Demokrat Parti yöneticilerinin Yassıada da yargılandığı dava da siyasi tarihimizin önemli kırılma noktalarındandır.

  1971 askeri darbesinden sonra Türkiye birçok toplu davalara sahne olmuştur. Bunların başlıcaları her biri yüzlerce sanığı içeren Dev-Genç TİİKP THKO THKP-C TİP Doğu Devrimci Kültür Ocakları vb. dir.

  Bundan sonraki toplu davalar 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra gelmiştir. Bu davaların sonucunda çok sayıda insana idam ağır hapis cezaları verilmiş birçok insan işkencelerden geçirilmiş aynı dönemde birçok kişi yargılama altına bile alınmadan faili meçhul cinayetlerle öldürülmüştür. Bu dönemin belli başlı davaları Dev-Yol Dev-Sol MHP MSP Acilciler TÖB-Der Kurtuluş 3. Yol Halkın Kurtuluşu adlarını taşımaktadır.

  MUHALEFETİ BASTIRMAK
  Türk siyasi tarihindeki büyük siyasi yargılamalarla ilgili bir envanter çıkarılmasında yara vardır. Bu davalar Ergenekon davası için de gelecek siyasi hayatımız için de öğretici olacaktır.

  Ergenekon davasının önceki davalarla benzer birçok yanları vardır. Onlar gibi asıl amacı iktidara karşı muhalefeti etkisiz hale getirerek hükümetin istediği gibi at oynatmasını güvence altına almaktır. Bu gibi davaların ortak özelliği bazı insanların herhangi bir suçu işlediğini veya işleme hazırlığında olduğunu ileri sürerek kendisi için yakın tehlike gördüğü bir oluşumu yok etmek işlemez hale getirmektir.

  Bir siyasi davanın savcıları için suç yaratmak zor değildir. Bir şirket çökertileceği zaman üzerine gönderilecek vergi müfettişlerinin yaratmayacağı usülsüzlük ve kanunsuzluk yoktur. Bu incelemeden istese hiçbir zaman eliboş dönmez. Siyasi davalarda da iktidarın savcıları isterlerse birçok suç yaratabilirler. Günümüzde de görüldüğü gibi bir mitinge insanları taşıyan otobüslerin alıkonulması için polisin bulabileceği veya yaratabileceği gerekçeler hiç eksik değildir.

  İktidar sürmek veya cezaevini boylamak haklı veya haksız olmakla değil güçle ilgilidir. Müktedirler bu gücü bir dış odaktan kumanda ettikleri servetten asker ve polis gücünden medyadan veya seçimlerde aldıkları oy desteğinden; bunların biri birkaçı veya hepsinden alabilirler.

  Bir davada kimin haklı olduğuna ilişkin kamuoyunun görüşleri farklıdır ancak tarih daha adil bir hüküm verir.

  Yukarıda saydığımız siyasi davaların çoğunda tarih yargılayanları haklı ve tamamıyla haklı çıkarmıyor.

  Şu gerçeği de gözden kaçırmamak gerekir ki: "Suç" kavramı izafidir. İktidardaki gücü yargılayıp mahkum edecek bir mahkeme henüz hiçbir yerde kurulmamıştır. Siyasi davalarda adalet iktidarın sopasıdır. Öldürme toplu öldürme işkence gibi eylemler soyut olarak suç kabul edilmekle birlikte iktidar isterse bunları bile örtbas eder. Günümüzde de çokça rastlandığı gibi canileri kanatları altına alır. Bunun gibi kendisi de kanuni kılıfına uydurarak mevcut kanunlar yetmezse yeni kanunlar çıkararak kendisi suç işlemekten çekinmez.
  Bu gerçekler ışığında bir sonraki yazımızda Ergenekon Davası hakkında birkaç söz söyleyebiliriz.

  Zeki Sarıhan

  Kaynak: Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  OkyanusunKalbi, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Yukarda adı geçen kimi yapılanmaları anladımdakomünist terör örgütlerinin "haklı muhalif" olarak lanse edilmesi tuhafıma gitti.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Burdan şunu anlayabiliriz; başa kim gelirse gelsin kendi partisindeki kendi siyasi fikirlerinde olanların suçlarını görmezden gelirler. Muhalif olanları (solcusunu sağcısını) darağacına bile gönderebilir. Suçlar kişilerin siyasi çıkarlarına göre izafidir.

  Cemil Meriç'in sözünde olduğu gibi; ''İzmler deli gömleklerimiz'' haline gelmeseydi de apolitik olsaydık; belki de çıkarlarımızla yargısız infaz yapmayacaktık.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş