Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Avrupalı 28 Bine Alıyor Türkler İse 49 Bine

  Türkiye’de üretilen bir otomobil 49 bin liraya satılırken Avrupalı aynı aracı 28 bine alıyor. İkinci elde ise fiyat 10’da 1’ine kadar düşüyor

  Bora ERDİN / SÖZCÜ
  Türkiye’de otomotiv sektörü son yıllarda büyüdü. Ucuz işgücü ve nakliye kolaylığı nedeniyle Türkiye’yi tercih eden otomotiv devleri ürettikleri araçları Avrupa Amerika ve Asya kıtasına satıyor. Kocaeli’de üretilen araç Türk vatandaşına 50 bin liraya satılırken aynı aracı Avrupalı 28 bin liradan alıyor.
  Haberin Tarihi:
  Ağustos 9 2013

  Vergisiz fiyatı 30 bin TL
  Otomobil alınırken Özel Tüketim vergisi (ÖTV) Katma Değer Vergisi (KDV) ve Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödeniyor. 49 bin liraya alınan ve motor hacmi 1.6 olan bir otomobil için 11 bin 127 lira ÖTV 7 bin 416 lira KDV 384 lira da MTV ödeniyor. Aracın fabrika çıkış fiyatı üzerine 19 bin lira ekleniyor. Vergisiz olarak bu otomobilin fiyatı 30 bin liraya denk geliyor. Kasko zorunlu trafik sigortası ve akaryakıt için ödenen vergilerle birlikte yılda 10 bin kilometre yol yapan bir araç sahibi aracının yarısı kadar parayı direkt vergi olarak devletin kasasına aktarıyor.

  Çifte vatandaş şanslı
  Türkiye’de 50 bin lira olan otomobil İstanbul’a 3 saat mesafede 6 bin liraya satılınca trafikteki Bulgaristan plakalı araç sayısında ciddi bir artış oldu. Türkiye’de yaşayan 500 bin çifte vatandaş araçlarını Bulgaristan’dan almayı tercih ediyor. Türkiye’de 6 ay boyunca kullanabildikleri araçlardan 2 adet alan çifte vatandaşlar ekonomik durumunun Bulgaristan’dan çok daha iyi olduğu iddia edilen Türkiye’de otomobil fiyatlarının yüksek olmasına anlam veremiyor.

  Çifte vatandaş Arif Kırcaalili “Bulgaristan’dan Türkiye’ye 90’lı yılların ortasında geldik. O yıllarda Bulgaristan’da otomobilimiz vardı. Buraya geldiğimiz de ise bırakın otomobil almayı lastik bile almak imkansızdı. Eşim ve ben birer ikinci el araç aldık. Bu araçların bir tanesini Türkiye’de 6 ay kullanabiliyoruz. Ancak şu an sahibi olduğumuz her iki aracın buradaki fiyatı Bulgaristan’dan aldığımız rakamın neredeyse 10 katı” dedi.

  Türkiye’de vergi yükü % 65 Avrupa’da % 15
  DÜN­YA­NIN en pa­ha­lı ben­zi­ni­ni tü­ke­ten Tür­ki­ye en pa­ha­lı oto­mo­bi­le bi­ni­yor. Geç­ti­ği­miz yıl 730 bin araç ih­raç eden Tür­ki­ye bu araç­la­rı çıp­lak fi­yat­la sa­tı­yor. Av­ru­pa­’ya ver­gi­siz ola­rak gi­den araç­lar ül­ke­le­rin po­li­ti­ka­la­rı­na gö­re ver­gi­len­di­ri­le­rek sa­tı­şa çı­kı­yor. İç pa­zar­da­ki sı­fır bir ara­cın tü­ke­ti­ci­ye ulaş­tı­ğı an­da­ki fi­ya­tı üze­rin­de­ki ver­gi yü­kü yüz­de 63. Av­ru­pa­’da bu tür ver­gi­len­dir­me ya­pan tek ül­ke Po­lon­ya. Ül­ke­de araç üze­rin­de­ki ver­gi­nin pa­yı yüz­de 15 se­vi­ye­sin­de.

  Kaynak: Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  OkyanusunKalbi, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Çok merak ediyorum vatandaştan aldıkları vergileri ne yapıyorlar? Doymadılar gitti..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş