Haberin Tarihi: 08.08.2013 15:23

Uluslar arası insan hakları örgütleri Ergenekon ihlallerini başörtüsünün öcü olarak tanımlıyor…

Ergenekon davası sürecinde yaşanan insan hak ihlalleri kendini insan hissedenlerin onurunu zedelemiş olacak ki süreç uluslar arası arenada incelenerek tarihe bir kayıt düşüldü. Bu araştırma raporunda Hans-Peter Zenner’in ifadeleri insanın yüreğini titretecek kadar yoğun. Hans-Peter Zenner Türkiye’de terörizm ile suçlanan akademisyenlerin durumlarını araştırmak üzere gönderilen dar bir komisyonda görevli Almanya’da Tubingen Üniversitesinde çalışan bir hekim. Hans-Peter Zenner Silivri’de Fatih Hilmioğlu’nu ziyaretinden sonra dışarı çıktığında saatlerce gözyaşlarına hakim olamadığını ifade ediyor. Zira Fatih Hilmioğlu’na yapılan zulmün insanı insanlığından utandırması bir insan için normal; insan olmayanlara muaf. Gönderilen delegasyon uluslararası insan hakları ağı tarafından yapılandırılmış. ABD’li ve Alman bilim akademilerinin görevlendirdiği kişilerden müteşekkil. Delegasyon 1 Ağustosta taslak raporu tamamlamakla birlikte bilim çevreleri bu çalışmadan henüz haberdar değiller.

AKADEMİ HAPİSTE

Bilindiği üzere taslak raporun tamamlanmasından dört gün sonra yani 5 Ağustos’ta bir kısmı üniversite rektörü olan akademisyenler ağır cezalar aldılar. İnönü üniversitesi eski rektörü olan Fatih Hilmioğlu’nun kansere ve psikolojik travmaya bağlı sağlık sorunları ve insani yıkımı hiçe sayılarak “politik kargaşa yaratarak hükümeti düşürme girişiminde bulunmak” iddiasıyla 23 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Çocuk cerrahı olan Ferit Bernay ve kimya mühendisi olan Kemal Gürüz 10-15 yıl arası hapis cezalarıyla cezalandırıldı. Ferit Bernay kanser hastalığının ve Ergenekon sürecinde yaşadığı psikolojik travmaların etkisinde dışarıda bir yaşam sürmeye çalışıyor. Kemal Gürüz ise hapiste yaşadığı psikolojik travmanın etkisiyle çıkış noktası olarak ölümü seçme kararlığı gösterip intihar girişiminde bulunan bir diğer akademisyen ve eski YÖK başkanı. Sayın Gürüz’ün akademisyen eşinin basına verdiği mülakatlardaki yıkılmış tavrı ailenin de insani olarak yok edildiğini ispatlıyor. Dört yıldır hapiste tutulan Mehmet Haberal ise 12 yıl 6 ay ceza almış ve hapisten çıkarılmış. Haberal uluslar arası tanınmış bir transplant cerrahı. Ağır kalp sorunları yanında yüzüne baktığınızda altta başka bir hastalık mı var dedirtecek kadar çökmüş bir beden görüyorsunuz.

HİÇBİRİNDE SUÇ YOK

Delegasyon raporu akademisyenlerin sağlık ihlalleri bir yana devam eden tutukluluk ve suçlamaları “adaletin temel kurallarının dahi tamamen çöküşü” olarak tanımlıyor ve “hiçbir vakada savcı tarafından ileri sürülen delillerin işledikleri söylenilen suçu belgelemediğini” ifade ediyor..

Uluslararası İnsan Hakları Akademilerinden Carol Corillon Massachusetts Teknoloji Enstitüsünden Nobel ödüllü Peter Diamond ise olayı “adaletin kötüye kullanılması” olarak tanımlıyor ve “bizler sürece iyimser bakamıyoruz suçlamalarda kullanılan deliller hukuksal zeminde değildir; ancak bizler süreci durduramayız” diyorlar.

Kısaca söylemek gerekirse delegasyon bizim bildiğimiz gerçekleri tekrarlıyor. Delillerin fabrikasyon olduğunu vurguluyor. Gözlemciler Ergenekon’u 2003 yılına kadar varlığını ve görüşlerini koruyan çoğu asker olan laik grupların Recep Tayyip Erdoğan ve ekibindeki İslamcı grupları tarafından yok edilmesi olarak tanımlıyor. Hapse tıkılan bu kişilerin çoğunun laik üniversitelerde başörtüsüne karşı duran gruptan olması en önemli ayrıntı olarak sunuluyor. Grup özellikle başörtüsü yasağını destekleyen eski YÖK başkanı Kemal Gürüz’ün insani çöküşünü hapishanedeki intihar girişimini de vurgulayarak temel hesaplaşmanın başörtüsü karşıtlarıyla olduğunu vurguluyor.

RAPOR EKSİK KALDI

Bu rapor bizlerin bildiği bazı ayrıntıları uluslar arası platforma taşısa da İnsan hakları ihlallerini inceleyen kurulun raporları eksik yetersiz. Zira bu ihlallerin ayrıntılarına tam olarak vakıf olunmamış. Ölen kişilerin çoğunun adı yok. Sakat kalanlar eksik. Yok edilenlerin adı silinmiş. Zira çok önemli bir ayrıntı daha eksik. Hukuken yargılanma yetisi olmayanlar yargılanmışlar hatta ve hatta gizli tanık olarak kullanılarak ifadeleri cezalara gerekçe yapılmış kişiler dahi var. Bir hekim olarak ayrıntıları resimlemek bana düşüyor. Derinliğine bilgilere ulaşamasam da eh bildiğim kadarıyla…

DAVADA HASTALANANLAR

Uçkun Geray hoca bu ihlallerin en insanlık dışı şekline maruz kalmış. Uçkun hocaya tutukluluk süresinde tam seksen saat boyunca tansiyon ilaçları kasten verilmediği gibi bu süre boyu hiç uyutulmadan yolculuğa ve sorguya maruz bırakılmış. Sonrasında olan olmuş ve hocanın aort damarı travmatik strese bağlı yırtılmış. Kaçınılmaz sonuç ölüm kısa sürede gelmiş tabiî ki. İnsan hakları ihlalleri ile özdeşleşmiş bir diğer isim Kuddusi Okkır. Cezaevinde yaşadığı sağlık hakkı ihlali ile tabir caizse resmen öldürülmüş. Kansere bağlı bedensel çöküşü teşhis edilmemiş ağır depresyon ilaçları verilerek ölümü hızlandırılmış. Şener Eruygur yaşadığı travmatik süreç sonrası beyin kanaması geçirmiş ve beyin fonksiyonlarını kaybetmiş. Süreçte yaşadığı travmayla psikolojik uyum sağlayamayan Yarbay Ali Tatar intihar ederek kendi yaşamını bitirmiş. Suçlu veya suçsuz bir insanı intihara sevk etmek bir cinayet midir? Elbette! Ali Tatar için de aynısı yapılmış. Eski MİT’çi Kaşif Kozinoğlu enfarktüs geçirmesine rağmen zamanında müdahale edilmemiş. Zira enfarktüste dakikalar dahi hayati önem arz ederken Kozinoğlu bırakın acil tıbbi girişimi ambülansa ulaşırken dahi sorun yaşamış. Ölüm çıkagelmiş kaçınılmaz. Türkiye Cumhuriyeti’nin yetiştirdiği ve gazetecilik dehası olarak tanımlanabilecek seksen yaşının üstünde bir İlhan Selçuk sabahın köründe zorla evinden çıkarılmış ifadeye götürülmüş. Yaşadığı psikolojik travmalar zeminde uyuyan kalp hastalığını tetikleyerek ölüme götüren süreci başlatmış. Gazeteci Engin Aydın hapiste yattığı sürece kanser hastalığı atlanmış ve tedavi şansını kaybederek ölümün soğuk yüzüyle tanışmış. Ergin Saygun kapak hastalığı bilinmesine rağmen mikrop kaynayan koğuşlarda yatırılarak ölümün kıyısından döndürülmüş. Erol Manisalı’nın hapishanede yaşadığı beyin felcinin ardından kanser hastası da olduğu anlaşılmış. Zira kanser ameliyatı sonrası yaşama kıl iple bağlandığı bu süreçte hapis cezası almış. Eski rektör Mustafa Yurtkuran’ın akıbeti de Erol Manisalı’ya benzer. Muhtemel ki her ikisi için kalan nefeslerini hapis korkusuyla tüketmeleri isteniyor. Yusuf Erikel hapse girdiğinde sapasağlam bir adam. Hapiste yakalandığı ağır bir kanser türü olan nasofarenks kanseriyle yaşamaya çalışıyor. Zira Ferit İlsever’in hastanede akciğer sorunu hızla ilerliyor ve yaşamını tehdit ettiği sınırda cezaevinde ölmemesi için salıveriliyor. Ölmediği görülünce de hapis tehdidi devam ettiriliyor. Emcet Olcaytu yargılanma sürecinde elinden hiç çıkarmadığı eldiveniyle konuşuyor. Zira Olcaytu’nun kalp extremite ve beyin damarlarındaki hastalığın ağırlığı ameliyat sınırını dahi geçmiş. Yani yaşama birkaç kılcal damarla bağlı. Bir travmatik haber ya kalbini ya beynini götürecek. Tabii ki umurunda ise mahkemenin.. Hayati Özcan’a tutukluluk karaciğer iflası getirmiş. Zira yaralarını sarmak hayli zamanını ve yoldaşlarının özverisini gerektirmiş. Mehmet Bedri Gültekin o bir kalp hastası. Kalp damarlarının en önemlisi bir stentle açılmış. Ancak belki hastalığını bilen birisi dahi yok.

YILLARDIR YIKANMAYAN GİZLİ TANIK

Tüm bu ayrıntıların yanında öyle bir ayrıntı var ki belki de Türk Hukuk Tarihinde en büyük leke. Bu kişinin hastalığına teşhis dahi konulmamış. Muhtemelen cezai ehliyeti dahi yok. Zira bu kişi yargılanma sürecinde gizli tanıklık yaptırılarak birçok kişinin ipi dahi çektirilmiş. Bu kişi Ümit Sayın. Zira Ümit Sayın’ın öyle bir hastalığı var ki size yabancı gelebilir. Oysa bana çok tanıdık geliyor. Bu kişi yıllardır yıkanmıyor evet duydunuz yıkanmıyor. Tuvaletini yaptıktan sonra bile elini dahi yıkamıyor. Neden mi? Adam muhtemelen ağır bir şizofreni vakası. Bu kişi akıl sağlığı yönünden zorla muayene edilmek zorunda. Zira şizofrenlerin kişisel inisiyatifi yoktur olamaz. Ama hukuk sistemi de şizofren olmalı ki vakayı aydınlatmaya gerek duymamış. Ha bir de İbrahim Şahin olayı! Belki de hukuk sistemi olan ülkeler arasında bir bunama hastasını hapiste tutan tek ülke biziz. Bu da bizim hukuk sistemimizin hastalığının belgesi olarak kayıtlar arasına girmiş.

Şurası unutulmamalı ki bugün Türk Hukuk Sistemi kendisini hasta sakat ve kör bırakmıştır. En azından insan hakları ihlalleri yönünden. Bugün sıradan bir metin okurmuşçasına ceza yağdıran hakimler tarih sahnesine kaydını yaptırmış adını yazdırmıştır. Gerekçe başörtüsü olabilir mezhep olabilir ırk olabilir laisizm olabilir Cumhuriyet düşmanlığı olabilir. Hiç fark etmez. Hukuk insan olmanın insan olarak doğmanın gerekçesidir. Yoksa eğer insanlık da yoktur.

Hukuk sistemlerimizdeki ihlalin derecesini yabancı kaynaklardan öğrenmemeniz adına derlemeye çalıştım…

Prof.Dr. Gülümser Heper

Kaynak: Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]